Minulla on 4,5 vuotias narttu bichon frise narttu ja kun ollaan ulkona lenkillä se ei päästä vieraita ihmisiä lähelle. Se ensin haukkuu ja kun henkilö on noin 2-3 metrin päässä alkaa murista ja näyttää hampaita..Sisällä kotona taas se tervehtii kaikkia vieraita iloisesti häntäheiluen, vaikka olisi ihan tuntematon henkilö sille.
Onko kellään samallaisia kokemuksia?
P.S Koira on peruskoulutettu, eikä mikään lellitty pikkupiski
Bichon:in ylisuojelevaisuus?
3
75
Vastaukset
- wtf?
Sulla on tullu tuo narttu kaks kertaa XD Nooh mitä sitä pienistä ku ei pienetkään meistä. Kuulostaa aika oudolta käytökseltä minusta, kun sisällä käyttäytyy normaalisti..Onko se kaikki ihmiset vai vaan jonkun tietynlaiset. Esim miehet, tummiin pukeutuneet yms?
- bichonF
Niin tosiaan..miehet on sen suurimpia ``vihollisia``.
En kyllä keksi mikä sitä riivaa. Tota on jatkunu noin vuoden verran. - Eläinkouluttaja C.
bichonF kirjoitti:
Niin tosiaan..miehet on sen suurimpia ``vihollisia``.
En kyllä keksi mikä sitä riivaa. Tota on jatkunu noin vuoden verran.Aika outoa että olet tuollaista käytöstä katsonut vuoden verran puuttumatta asiaan, jos tosiaan koira on peruskoulutettu. Yleensä tuollainen käytös kielii siitä että koira ei luota omistajan kykyyn olla johtaja ja ottaa siksi tilanteen haltuunsa. Tietysti tätä on vaikea arvioida näkemättä tilannetta.
Jos tiedät jonkun jolla hyvä koiranlukutaito, pyydä hänet katsomaan tilannetta ja arvioimaan mikä laukaisee käytöksen ja jos se on suojelua vai hyökkäystä, epävarmuutta vai aggressiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694879KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923820- 1883571
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783249Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241951
- 1821804
- 301696
- 431395