debian, asennus ILMAN compiz fusionia , miten ?

debian_EI_compiz !

debian, us ILMAN compiz fusionia ,

Miten asennetaan uusin debian (32-bit)pc -tietokoneeseen siten, että compiz fusionia EI asenneta ?

Saako compiz fusionin kaikkine osineen jollekin "estolistalle" niin, ettei sitä myöhemminkään asenneta vahingossa, esim. jonkin riippuvuuden ratkaisemiseksi ?

Työpöydäksi esim. iceWm, Lxde tai molemmat siten, että GUI:n käynnistyksen yhteydessä voi valita, kumman haluaa.

Voisiko debianin ensin asentaa "vain teksti" -tilassa ?

entä sitten: miksi apt-get install icewm ei asenna automaattisesti xwindow -palvelinta, miten ko. xwindow -palvelin sitten asennetaan ?

ja vielä: miten estän GRUB2:n asennuksen, haluan asentaa itse vanhemman GRUBin esim. knoppix CD:n avulla.

myös: miten saan asennettua midnight commanderin (mc) mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, eli jos asennetaan ensin "vain teksti" -tilassa niin jo siinä vaiheessa ?

3

293

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uUm(o&3Q

      Debian asentuu normaalisti ilman compizia.

      Equivs paketin työkaluilla saat tehtyä tyhjän paketin, joka estää haluamasi pakettien asennuksen kun laitat listan "Conflicts:" riville.

      Asennuksen voi valita tekstinä tai graafisena. Samoilla valinnoilla tulee sama asetus.

      X-serveri on metapaketti xorg.

      Osoitteesta
      http://www.debian.org/releases/squeeze/
      löytyy asennusoppaat.

      Expert asennuksessa voit säätää lähes mitä tahansa.

    • debianisti

      taidat olla näitä ubuurpoja, kun tuota apinamaista compiztyöpöytää. Debian ei edes yritä tarjota sitä. Tee ihan normiasennus ja asenne sen päälle fwvmtyöpöytä. Se toimii ihan tekstilassa. Miksi vierastat grub2:sta, ei siinä mitään pois pantavaa ole.

      • debian_EI_compiz

        "Miksi vierastat grub2:sta, ei siinä mitään pois pantavaa ole"

        no, jouduin laittamaan GRUB2:n, pakosta.

        Kun koneessa on dualbuuttaus windows XP:hen, niin GRUB legacy (= 0.97) olisi ollut siitä parempi, että grub 0.97:n voi asentaa linuxin /boot -osion alkuun, esim. /dev/sda2.

        MUTTA:

        GRUB2 olikin sitten pakko asentaa /dev/sda

        Uusi debian toimii kyllä hienosti GRUB2:lla käynnistettynä, mutta en ole vielä ehtinyt kokeilla, mitä windows XP tekee, kun se huomaa, että microsoftin 1. vaiheen buuttilataaja on poistunut MBR:stä, tilalla GRUB2:n stage 1.

        Entä jos windows XP kieltäytyy joko kokonaan käynnistymästä, tai käynnistyy vain silläå ehdolla, että se saa pakottaa fdisk /mbr -komennon ajon, jolloin MBR:ään laitetaan jälleen ms:n lataaja, jolloin taas GRUB2 ei voi toimia.

        GRUB legacy:n (= 0.97) kanssa ongelmaan oli helppo ratkaisu: ei koskaan MBR:ään GRUBia, vaan aina linuxin /boot -osion alkuun, ja fdiskillä linuxin /boot -osio aktiiviseksi.

        Tässä ratkaisussa on sekin hyvä puoli,. että jos haluaa koneen käynnistyvän suoraan Windows XP:hen, niin sitten vain C: -osio aktiiviseksi, GRUB ei silloin edes kätynnisty, vaan ms:n NTLDR hoitaa homman. Ja Jos myöhemmin haluaa dualbuuttimahdollisuuden takaisin, niin sen kun vain asettaa aktiiviseksi osioksi linuxin /boot, niin GRUB jatkaa siitä.

        Tuo käytäntö on toiminut hyvin siitä asti, kuin ensimmäisen kerran asensin linuxin ja windowsin samaan koneeseen.

        Mutta GRUB2 siis varoittaa asennuksesta osion alkuun, se haluaa koko levyn alkuun.

        on tainnut linuxin ext2 ja ext3 -levyformaattien suunnittelijoilta unohtua , miksi FAT16 ja FAT32 - tiedostojärjestelmissä on SYSTEM -attribuutti tiedostolle:

        Kun SYSTEM -attribuutti on asetettuna tiedostolle, niin ko. tiedostoa ei voi siirtää esim. defraggausohjelmilla, eli ne jättävät ko. tiedoston rauhaan.

        Eli kun levyä alustettaessa heti kopioidaan tärkeä systeemitiedosto levyn alkuun, yhtenäisenä (eli peräkkäisille levysektoreille / klustereille) ja asetetaan sille SYSTEM -attribuutti päälle, niin tällöin ko. tiedoston alkuun voi suoraan viitata joko absoluuttisella LBA:lla tai suhteellisella LBA:lla (absoluuttisessa sektori 0 = MBR, suhteellisessa sektori 0 = ko. osion 1. sektori eli osiokohtainen buuttisektori) .

        Jos myös ext2 ja ext3 -systeemeissä olisi tuo tärkeä SYSTEM -attribuutti. niin silloinhan GRUBin stage1.5:n voisi kopioida /boot -osiolle yhtenäiseksi (=ei-fragmentoituneeksi) tiedostoksi ja SYSTEM -attribuutti päälle, näin myös GRUB2:n voisi asentaa esim. /dev/sda2. vaan kun ei.... miksi linuxkoodaajille ei kelpaa mikään hyvä, minkä MS on keksinyt ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe