Tarkoitus mennä Böömiin muutamaksi päiväksi eli Wienin kautta lennot ja yöpymiset Cesky Krumlovissa. Nettitietojen mukaan ravintoloita on paljon, samoin hotelleja (hotelli on varattu eli ei vaihtoehtoja). Millainen mahtaa olla kauppojen tarjonta eli löytyykö jotain kenkiä tai vaatteita , matkamuistoja ei ostella yleensä?
Böömi
6
192
Vastaukset
- Prager
Cesky Krumlov on todella kaunis pikkukaupunki eteläisessä Böömissä, mutta koska se on pikkukaupunki, on varsinaiset ostospaikat vähissä ajatellen vaatteita ja
kenkiä yms.- aloittaja...
Ei nyt varsinaisesti ostosreissulle olla menossa, käydään myös muissa kaupungesissa, vähän isommissakin ja myös Saksan puolella. Ei haittaisi jos jossain liikkeessä ehtisi piipahtamaan. Kulttuuri- ja historia-anti ovat etussijalla kuitenkin.
- aloittaja.....
kiitos tiedosta.
- Ervo A
Kierrämme jatkuvasti kesäisin itäistä Eurooppaa, enimmäkseen Puolaa ja Unkaria mutta Tsekki ja Slovakia ovat varsin tuttuja nekin. Ostoshelvetit alkavat yhdenmukaistua lähes kaikkialla, mutta varsinkin perheyhteisömme naisväki on tehnyt tuhoisia löytöjä heman pienempien kaupunkien putiikeista ja kenkäkaupoista, arvaapa viisi kertaa montako kenkälaatikkoa mahtuu perhefarmarin takakonttiin. No, vastaan itse, lukuisia sillä eihän se takakontti ennestäänkään tyhjä ollut. Antoisaa matkaa Cesky Krumloviin ellette jo olleet siellä.
- aloittaja.....
Kiitos edelliselle vastauksesta! Juuri tuollaisia pikkuputiikkeja aion silmäillä eri kaupungeissa missä käymme. Varmaan siellä on tarjolla myös itävaltalaisia tuotetita, kenkiä ja muuta.
Lähtö on 5.4, tunnelmissa eletään jo! Paljon käteistä ja luottokortti mukaan vaan!! - hitaanpaa hirvittää
aloittaja..... kirjoitti:
Kiitos edelliselle vastauksesta! Juuri tuollaisia pikkuputiikkeja aion silmäillä eri kaupungeissa missä käymme. Varmaan siellä on tarjolla myös itävaltalaisia tuotetita, kenkiä ja muuta.
Lähtö on 5.4, tunnelmissa eletään jo! Paljon käteistä ja luottokortti mukaan vaan!!Olen huomannut että tunnelmissa ollaan kun touhutäti ravaa palstalta palstalle ja jokaisessa touhottaa hienoa erikoismatkaansa. Kaikki tuosta matkasta on selvitetty hintaa myöden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399