Palkkatuki

Tarvitseeko työttömän tietää palkkatukiasioista vai onko hän pelkkä objekti, johon kohdistetaan toimenpiteitä?

Työkkäri ei vapaaehtoisesti puhu mitään.Oletetaanko työttömän jotenkin itsestään tietävän ne asiat, mitä työkkärin väki joutuu juosta opettelemaan koulutuksissa koulutuksien perään?

Onko palkkatuessa mitään selviä sääntöjä?
6122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Palkkatuesta on hyvinkin selvät säännöt.
Työtön on oikeutettu palkkatukeen tai sitten ei ole.

Pitää kuitenkin huomata, että palkkatuki maksetaan työllistävälle yritykselle.
(ei työttömälle)

Onko siitä hyötyä vai haittaa, että työtä hakiessaan työtön voi ilmoittaa työnantajalle mahdollisuudesta saada rahaa yhteiskunnalta jos palkkaa juuri hänet. Samallahan työtön myöntää olevansa vaikeasti työllistettävä / pitkäaikaistyötön.

Aloittaja varmaankin tarkoittaa sitä, että määrättyjä paikkoja on olemassa joihin otetaan vain näitä tukeen oikeutettuja, näistä paikoista on tietoa ainoastaan työkkärin virkailijoilla, jotta muut eivät turhaan soittelisi kyseisiin paikkoihin.
Tällaisia paikkoja ovat esim jotkut kierrätyskeskukset jne.

Mikään ei estä työtöntä kysymästä virkailijalta: "jos joku firma palkkaisi minut, niin paljonko ko. firma mahdollisesti saisi palkkatukea ja mitä papereita firmassa pitäisi täyttää ENNEN TYÖSUHTEEN ALKUA"

ps. sanotaan sekin, että summa on suunnilleen työnantajamaksujen suureinen.

Äänestä
  • Miten ikä vaikuttaa palkkatukeen? Mollin sivuilla puhuttiin jotain yli 50-vuotiaista eri asemassa olevina...

    Äänestä



"Tarkoittaako tuo, että 50v täyttäneestä ei voi saada korkeinta korotettua työllistämistukea, koska...? "
Kyllä voi ja saakin, olen juuri tällä hetkellä töissä korkeimmalla korotetulla palkkatuella. Loppuu toukokuussa kun tekivät vuoden päätöksen kerralla.

Äänestä
  • Eli väärää tietoa netissä.

    Olenko nyt käsittänyt oikein, että palkkatukea voi saada kahdeksi vuodeksi; ensimmäisenä vuonna enemmän ja toisena vuonna vähemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihme hiippareita kirjoitti:

Tarvitseeko työttömän tietää palkkatukiasioista vai onko hän pelkkä objekti, johon kohdistetaan toimenpiteitä?

Työkkäri ei vapaaehtoisesti puhu mitään.Oletetaanko työttömän jotenkin itsestään tietävän ne asiat, mitä työkkärin väki joutuu juosta opettelemaan koulutuksissa koulutuksien perään?

Onko palkkatuessa mitään selviä sääntöjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu