Maalattiin uulan puulattiamaalilla 3pv sitten alakerta.Samana iltana laitettiin sauna päälle ja kämppään tuli kamala grillin haju, sauna yläkerrassa.Käry tarttui kaikkiin tekstiileihin kylpyhuoneessa ja kaikki piti pestä.Haju kesti kauan pari päivää.Nyt eilen aloin illalla lämmittämään alakerrassa uunia, tavallista sähköuunia,mutta sekin alkoi ihan kuin käryämään.Muutoin olen kyllä hellalla ruokaa lämittellyt ym, mutta uunia en, ennenkuin eilen sitten.Kiuas sekä uuni uusia ja on toimineet moitteettomasti.Soitin Uulan tehtaalle tänään ja sanoi että saunan kun laittaa päälle kun on maalannut, on tavallista että käryää, mutta uunista ei tiennyt mitään.Talossamme ilmastointi toimii liesituulettimen kautta, josta väännetään yläkertaan tai alakertaan ilmastointia.En kyllä kyseistä maalia enään osta, sanoivat että käryn pitäisi lähteä kun maalaus ohi.Ohi on ollut lauantain jälkeen,en uskalla kokeillakkaan saunan tai uunin päälle laittamista.Mistä moinen johtuu??
Ei ikinä Uulan maaleja, kun saunan ja uunin päälle laittaa!!!
5
1580
Vastaukset
- Maalit
Lattiat siis maalasitte? Ilmeisesti puulattiat koska Betonille se ei käy! Läpikuivuminen kestää kyllä uulan maaleilla yleensä aika kauvan!
- nouuula
Huhuh, tänään kokeilin saunaa, ei kärynnyt enään ja nyt pizza uunissa paistumassa!Jatkossa tietää nyt nämä maalit ja kyllähän se järkikin sanoo että kun kovat määlihöyryt pääsevät lämmön kanssa kosketukseen, syntyy aikamoinen kaasun ja grillihiilien haju!Mutta onneksi on kovien tuuletusten myötä haihtunut ja normaali elämä voi jatkua!
- Mitä?
Mitä te siis tarkalleen maalasitte?
- Modnarr
Öö... nyt vasta lueskelin tätä keskustelua. Itsellä on AINOASTAAN positiivisia kokemuksia Uulan luonnonmaaleista. Ei kyllä yhtään haissut kun olen Ilonalla maalaillu, viimeksi juuri pari päivää sitten saunaa ja olen nimenomaan tyytyväinen että Uulan maalit ovat hajuttomia ja peittäviä. Aiemmin Tikkurilan maaleja käyttäneenä olen joutunut kärsimään kauheasta maalinkärystä ja kun asunnossamme on myös eläimiä en haluaisi että asunto haisee maalauksen jälkeen. Itse maksan myös mielummin kestävistä ja laadukkaista luonnonmaaleista kun enää ikinä ostaisin muita maaleja jotka eivät edes ole yhtä laadukkaita kuin Uulan maalit
- NickNailer
Voihan Herran pieksut! Se voi jonkun mielestä olla petrooli luonnontuote, kun sitä saa jalostaessa irti maaöljystä, mutta reaalimaaailmassa ja mainosten mielikuvien ulkopuolella se ei sitä ole.
Kemikaalit ovat joko aineita tai seoksia. Mitään "luonnonkemikaalia" ei ole.
Lähdenkin tästä tankkaamaan luonnonpetrolia moottorisahaan ja pistän samalla luonnonöljyä sekaan. LOL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741