Tämä muistaakseni se 2,3% /vuosi, eli ei voi periä mikään perintätoimistokaan yli 20% oli muistaakseni koronkiskonnan raja laissa, pääomasta.
Eli jos on 5EUR velkaa, et voi pyytää minkään toimistonkaan kautta 250EUR siitä summasta, keksittyjä rahoja.. korkein summa olisi silloin se 6EUR koko summasta, johon sisältyy perintätoimiston kulut myös.
Eli jos on 5EUR velkaa, et voi pyytää minkään toimistonkaan kautta 250EUR siitä summasta, keksittyjä rahoja.. korkein summa olisi silloin se 6EUR koko summasta, johon sisältyy perintätoimiston kulut myös.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuolla tavoin jos toimitaan, niin jokainen voi määrätä esim. pankin kirjekuorille että: kirjekuoren vastaanottaminen maksaa noin 100900EUR :)
Eikös tää kuulu tonne talousrikos -osioon?
Laillisen viivästyskoron olisit löytänyt kirjoittamalla googleen viivästyskorko.
Muistat täysin pieleen, viivästyskorko on nyt 8 %.
Valtiovarainministeriö:
"Korkolain mukainen viitekorko on 1 % ajalle 1.1.−30.6.2012. Viivästyskorko samalle ajanjaksolle on siten 8 % vuodessa (viitekorko lisättynä korkolain mukaisella 7 %:n lisäkorolla)."
10 c § (21.1.2005/28)
Velallisen kokonaiskuluvastuu kuluttajasaatavan perinnässä
Saman kuluttajasaatavan perinnästä velalliselta saa vaatia perintäkuluina yhteensä enintään seuraavat määrät:
1) 190 euroa, jos saatavan pääoma on 250 euroa tai vähemmän; ja
2) 220 euroa, jos saatavan pääoma on yli 250 euroa.
Velalliselta saa vaatia 1 momentissa säädetyt määrät ylittävät todelliset perintäkulut, jos perinnän suorittaminen on ollut poikkeuksellisen vaikeaa eikä toteutettuja perintätoimia voida pitää suhteettomina ottaen huomioon erityisesti saatavan pääoma. Velalliselle on tällöin esitettävä erittely vaadituista perintäkuluista ja niiden perusteista sekä samalla ilmoitettava ne syyt, joiden vuoksi kuluja vaaditaan yli muutoin sovellettavan kokonaiskuluvastuun enimmäismäärän. Edellä 10 §:n 3 momentissa tarkoitetun suoraan ulosottokelpoisen saatavan perinnästä velalliselta ei kuitenkaan saa vaatia perintäkuluina yhteensä enempää kuin 59 euroa.