anturalämmitys

kalikka7

miten paljon sähköä haukkaa 140m2 ok talon anturalämmitys itäisessä suomessa? Rv -76

5

2208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+5

      Lämmitetty antura talossa?
      Eipä ole ennen tullut moista vastaan mutta on maailma muutenkin ihmeitä täynnä, kerrotko lisää millainen se on ja mikä sen toimintaperiaate?

      • kalikka7

        oon parissa paikassa nähnyt noita, pitäisikö niitten estää routiminen? Termostaatin anturi menee sokkelin sisään ja sähkötaulussa 10 tai 16a sulake "anturalämmitys".


      • Rak.inssi
        kalikka7 kirjoitti:

        oon parissa paikassa nähnyt noita, pitäisikö niitten estää routiminen? Termostaatin anturi menee sokkelin sisään ja sähkötaulussa 10 tai 16a sulake "anturalämmitys".

        Eiköhän kyse oikeasti ole "pakkasvakuutuksesta" joka käytännössä ei taida juurikaan tarpeen. Ehkä se voi jonakin talvina olla päällä joitakin päiviä. Saattaa kustannuksena olla halvempi kuin varmuuden vuoksi tehtävät paksut routaeristeet. Tai jos on hankalasti eristettävä kohta perustuksissa (puu lähellä tai jotain muuta vastaavaa.

        Jos taas lämmitys on päällä säännöllisesti joka talvi, kannattaa lisätä routaeristettä


      • Aika aikaansa...

        Anturoita lämmitettiin ainakin 70-luvun puolivälissä, koska styrox oli energiakriisin jäljiltä kallista. Tosin normaalisti toteutus taisi olla keskuslämmityksen paluuvedellä, ei sähköllä. Vaihtoehtona tuolloin olisi tietty ollut kaivaa anturat routasyvyyden alapuolelle, mutta koska käytetyin perustustapa oli perusmuuriantura ja syvälle meno olisi lisännyt betonimenekkiä huomattavasti, niin lämmitys koettiin edullisemmaksi.


      • Tumpero...
        Aika aikaansa... kirjoitti:

        Anturoita lämmitettiin ainakin 70-luvun puolivälissä, koska styrox oli energiakriisin jäljiltä kallista. Tosin normaalisti toteutus taisi olla keskuslämmityksen paluuvedellä, ei sähköllä. Vaihtoehtona tuolloin olisi tietty ollut kaivaa anturat routasyvyyden alapuolelle, mutta koska käytetyin perustustapa oli perusmuuriantura ja syvälle meno olisi lisännyt betonimenekkiä huomattavasti, niin lämmitys koettiin edullisemmaksi.

        Jos on maanvarainen lattia ja routaeristys ympärillä, niin sisältä menee lämpöä niin paljon alustaan, ettei jäädy. Jos on huonot routaeristeet, niin ei silti jatkuvasti tarvirse lämmittää perustusta, vaan ehkä joka toinen viikko pitää muutaman tunnin päällä. Lunta kannattaa luoda seinävarteen, niin silloinkaan ei lämmitystä kaipaa. 60-70 luvulla lattiaeristys oli aika huono, styroksia laitettiin 50-100 mm , joten lämpöä karkaa alaspäin riittävästi. Jos on paksut eristeet lattiassa, niin silloin voi routimisvaaraa olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      180
      2190
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      175
      1811
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1682
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      108
      1492
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      25
      1469
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      105
      1165
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      162
      1085
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1063
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      57
      910
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      234
      903
    Aihe