miten paljon sähköä haukkaa 140m2 ok talon anturalämmitys itäisessä suomessa? Rv -76
anturalämmitys
5
2431
Vastaukset
- 4+5
Lämmitetty antura talossa?
Eipä ole ennen tullut moista vastaan mutta on maailma muutenkin ihmeitä täynnä, kerrotko lisää millainen se on ja mikä sen toimintaperiaate?- kalikka7
oon parissa paikassa nähnyt noita, pitäisikö niitten estää routiminen? Termostaatin anturi menee sokkelin sisään ja sähkötaulussa 10 tai 16a sulake "anturalämmitys".
- Rak.inssi
kalikka7 kirjoitti:
oon parissa paikassa nähnyt noita, pitäisikö niitten estää routiminen? Termostaatin anturi menee sokkelin sisään ja sähkötaulussa 10 tai 16a sulake "anturalämmitys".
Eiköhän kyse oikeasti ole "pakkasvakuutuksesta" joka käytännössä ei taida juurikaan tarpeen. Ehkä se voi jonakin talvina olla päällä joitakin päiviä. Saattaa kustannuksena olla halvempi kuin varmuuden vuoksi tehtävät paksut routaeristeet. Tai jos on hankalasti eristettävä kohta perustuksissa (puu lähellä tai jotain muuta vastaavaa.
Jos taas lämmitys on päällä säännöllisesti joka talvi, kannattaa lisätä routaeristettä - Aika aikaansa...
Anturoita lämmitettiin ainakin 70-luvun puolivälissä, koska styrox oli energiakriisin jäljiltä kallista. Tosin normaalisti toteutus taisi olla keskuslämmityksen paluuvedellä, ei sähköllä. Vaihtoehtona tuolloin olisi tietty ollut kaivaa anturat routasyvyyden alapuolelle, mutta koska käytetyin perustustapa oli perusmuuriantura ja syvälle meno olisi lisännyt betonimenekkiä huomattavasti, niin lämmitys koettiin edullisemmaksi.
- Tumpero...
Aika aikaansa... kirjoitti:
Anturoita lämmitettiin ainakin 70-luvun puolivälissä, koska styrox oli energiakriisin jäljiltä kallista. Tosin normaalisti toteutus taisi olla keskuslämmityksen paluuvedellä, ei sähköllä. Vaihtoehtona tuolloin olisi tietty ollut kaivaa anturat routasyvyyden alapuolelle, mutta koska käytetyin perustustapa oli perusmuuriantura ja syvälle meno olisi lisännyt betonimenekkiä huomattavasti, niin lämmitys koettiin edullisemmaksi.
Jos on maanvarainen lattia ja routaeristys ympärillä, niin sisältä menee lämpöä niin paljon alustaan, ettei jäädy. Jos on huonot routaeristeet, niin ei silti jatkuvasti tarvirse lämmittää perustusta, vaan ehkä joka toinen viikko pitää muutaman tunnin päällä. Lunta kannattaa luoda seinävarteen, niin silloinkaan ei lämmitystä kaipaa. 60-70 luvulla lattiaeristys oli aika huono, styroksia laitettiin 50-100 mm , joten lämpöä karkaa alaspäin riittävästi. Jos on paksut eristeet lattiassa, niin silloin voi routimisvaaraa olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617