Opettelen tässä uuden pannun käyttöä ja mietiskelen että onko kattilan lämpötilalla väliä taloudellisuuden kannalta? Kattila Termax 17S ja lämmitettävä ala 180 M2. Tämän hetkisellä säädöllä veden max. lämpötila kattilassa 75-80 välillä ja pattereihin menee nyt 46 asteinen vesi ulkolämpötilan ollessa n.-19. kuuma käyttövesi tuntuu myös riittävän hyvin. Onko hyötyä/järkeä nostaa max. lämpöä vai onko nykyinen ok?
Öljylämmitys kattilan sopiva lämpötila?
Termaksi
138714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meillä kattila sammuu 75asteessa ja menovesi näkyi olevan just äsken 41astetta. Jäähtyy muutaman asteen matkalla.
Jos käyttövesi riittää niin mitä sitä nostamaan? Anna oola siinä vaan!
aloittajalla asetukset tuntuvat olevan kohdallaan
ölypoltin jaksaa melkoista käyttövesivirtaa lämmittää "lennossa" joten sen puoleen alempikin toimisi. Minä vaihdoin talon lämmityksen kattilan vastuksilla (6 kW) toimivaksi ja nyt täytyy kattilan lämpötilaa pitää aika korkealla, jotta suihkulämpötilaan sekotettua vettä riittäisi. Patterilämmityksen puolesta riittäisi 40 astetta. Mikä toisaalta on liian vähän legionellavaaran kannalta
Idiootti. Sulla on öljyklattilassa kierukka jossa on litra-kaks vettä.
Ei tule legionellavaaraa millään kun se vesi vaihtuu niin tiheään,
meillä kattilan lämpötila max 60 astetta ja ajattelin kysyä että säästääkö polttoainetta säästääkö polttoainetta vaiko ei
Savukaasun aiheuttaman syöpymisvaaran takia kattilan lämpö ei pitäisi alittaa 70 astetta.
mites kattilan veden lämpötila vaikuttaa savukaasujen lämpötilaan, joka taas on säädettävissä paineella ja ilman määrällä, ja pitää olla yli 120 oli putkitettu tahi ei?
minävaantaas,kuule juttus on niin tyhmä ettei kannata edes vastata kunnolla.
Meillä " pesuvesi" täysin kuumalla yli 60 astetta pelottaa kon lapset puljaa etteivät polta itseään.
Yleensä kuuman käyttöveden putkistossa on säätöventtiili, jolla veden lämpätila säädetään sopivaksi. 60 astetta on maximi mikä saa olla, minulla taitaa olla 50.
65 on maksimi ja nykyään asetusarvoksi suositellaan 58, jotta paluuveden lämpötila olisi 55 (jos on LVK kierto).
Eikö pannusta lähtevän veden lämpö tilaa saa pudotettua, minulla ainakin saa säädettyä, sekoittaa kylmää sekaan, saa lähtemään samalla mitä pannussa, ja vaikka täysin kylmänä, on erillinen säätö
Ei ole kaikki vielä 50 vuodessa ehtineet lisäämään käyttöveden lämpötliaa säätävää termostaattiventtiiliä...