Vaikka olisi kuinka oma velaton osake kerrostalossa voiko sitä kutsua kodiksi vai onko se vain asuinpaikka?
Voiko kerrostalo olla KOTI?
Kysyn vaan
25320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
toisin kuin ok-talo, joka on monelle työsiirtola ja nuorille vankila.
Vain omakotitaloissa asuu onnellisia ihmisiä ja tiilitalossa asuvat ovat heistä kaikkein onnellisimpia!
Kotihan on suhteellinen käsite. Jos naapuri ei häiritse niin kait koti voi olla missä vaan. Itse asun rivitalossa. Kuulemma joillekkin purjevenekkin on koti. Se on varmaan valinta mitä kodilta haluaa/kaipaa / asettaa vaateiksi.
Koti on sielä missä itse olet,olkoon se vaikka vankila.Sielä varsinkin on jykevät seinät ja paksut,siinä jää hopialle kaikki ok-talon isännät ja emännät seinien paksuudessa.
Niin ja palvelu pelaa ruuat säännölllisesti asujalla lähes minuutilleen.
Eikä hulta asuinkuluista.
Pankaa paremmaksi jos kykenette,asumismuotona rahassa mitattuna edullisin vaihto ehto.Ja jykevimmät tiiliseinät.
Tuollahan tienaa laittaa oman asunnon vuokralle ja asuu vankilassa.
Vankilassako sää ootkin?
Luulin että välillä suljetulla ja sitten taas avona.
Aiheeseen:
Ei kerrostalo voi olla sellainen oikea koti jota sillä ennenvanhaan on tarkoitettu:
Koti sanana tulee sanoista KOTA ja KOTILO
Kota on Suomalaisten käyttämä asumismuoto aikoinaan, oletteko muka jossain nähneet kerros- tai rivi-kotia?
Kotilo on ikäänkuin kuori, jota virheellisesti on luultu (vuokra)kuoriaisten asuinpaikaksi.
Kotilo on koti siksi että siinä asuu joku. Oletteko muka jossain nähneet rivi- tai kerroskotiloita?
Summarum: KOTI voi olla henkilön tai perheen asumispaikka, jos siinä ei ole naapuria kyljessä kiinni.
Jo muinaisessa Roomassa, yli kaksituhatta vuotta sitten oli kerrostaloja ja sinä vähä-älyinen puhut jostain miten "ennenvanhaan" muka oli! Ihmiset ovat kaupungeissa asuneet tuhansia vuosia, nykyäänkään läheskään kaikki eivät tahdo asua ok-talossa keskellä ei mitään vaan kerrostalossa lähellä hyviä palveluita.
Sitä kuulee mitä haluaa kuulla.
Totta, Jo muinaisessa Roomassa tosiaan asuttiin kerrostaloissa, ja asutaan yhä.
Kyllä se asumismuotona varmasti on yksi yleisimpiä.
Tiesitkö muuten, että Senaattorit olivat suurin yksittäinen ryhmä jotka omistivat ne kerrostalot?
Tiesitkö sitä, että Senaattorit olivat lähes ainoita jotka asuivat omissa taloissa Roomassa? Maan arvo ymmärrettiin jo tuolloin Roomassa ja usein senaattorien kuultiinkin toistelevan latinaksi: location, location, location. Nykyään tuhnuille hoetaan Roomassa : posizione, posizione, posizione kun halutaan taas perustella vuokrankorotuksia.
Jutussa oli kuitenkin puhe kodeista, joita kerrostalot eivät mielestäni ole.
Vuokraamistoiminta oli, ja on aina ollut / aina oleva kannattavaa toimintaa.
No ei naapuri vielä ole säänkyyni tullut vaikka komea olenkin.Omakotitalo 1 henk en kaipaile olen sen työsiirtolan lapsena ja nuorena nähnyt.
Savisen pellon tai metsän reunalla, vuokratontille keskelle ei mitään rakennettu ok-talo muka on koti, taasen yli satavuotiaassa kerrostalossa oleva iso osake ei ole koti, sinähän hulluja puhut. Länsimaiden eliitti on vuosisatoja asunut kerrostaloissa kaupunkien keskustoissa.
Et ole sitten käynnyt ulkomailla. Mene mihin tahansa oikeaan isoon kaupunkiin Länsi-euroopassa tai Pohjois-Amerikassa niin keskustassa ei asu kuin narkkarit , "pakolaiset", rikolliset ym. Suomi on ainoa paikka missä keskusta asumista ihannoidaan.
Meillä ei vielä ole niin paljon pohjasakkaa, että se riittäisi täyttämään keskustat. Mutta lisää on koko ajan tulossa eikä varmaan kauan tarvitse odotella kuvaamaasi tilannetta.
Summasummarun sun kielileikkisi ontuu ja pahasti. Onko kota tai kotilo mukamas omakotitalo?
Toisekseen, ihminen ei läheskään aina ole asunut yksin omassa kodassaan, majassaan, kuopassa tai luolassa. Ihminen on laumaeläin ja ennenvanhaan ihmiset asuivat isoissa yhteistiloissa. Esim. viikingit, intiaanit jnejne. Omakotitalo on verrattain uusi keksintö.
Höpöhöpö. Ns. downtown on kaupungin kalleis osa, ja toiseksi kallein on yleensä se rikkaiden asuttama/asuttamat taajamat. Narkkarit, rikolliset eivät asu keskustoissa vaan slummeissa tai kaupungin huonoilla halvoilla alueilla. Rikas keskusta pidetään usein siistinä ja kodittomat ajetaan muualle.
New Yorkin etelä-Manhattanin hyvistä talonyhtiöistä saa maksaa aivan hurjia summia, sellaisia että 10 neliötä sellaisesta vanhasta kerrostalosta, saisit Suomesta omakotitalon tontilla.
Sama koskee muita suurkaupunkeja, esim. Pariisissa ei edes keskiluokalla ole enää varaa juurikaan ostaa asuntoja keskustasta vaan lähitaajamista joissa sielläkin kaksio voi maksaa 500.000 euroa.
Huh-huh, kyllä sosiaaliturva on maailman miljoonakaupungeissa vallan erinomainen kuin narkkareilla ja muilla ihmishylkiöillä on varaa asua suurkaupunkien keskustoissa isoissa huoneistoissa. Minä kun luulin että siellä neliöhinnat ovat hirmuisia mutta väärässä olen ollut, kyllä "ulkosuomalainen" nämä asiat tietää!
Kirjoittiko joku että kota olisi omakotitalo?
Kaikkea sitä kuulee!
Parhaasta päästä !
Eiköhän se kunkin koti ole siellä missä viihtyy ja useimmiten yönsä viettää, minä ainakin kutsun kodiksi oikeasti omaa velatonta osakettani, voisikin kysyäkin muulilta vastakysymyksen että miten sitä voi kodiksi kutsua sellaista joka ei ole edes oma vaan pankin? Kai sitä voi kun monestihan ne mainostaa "omaan kotiin" ja muulirukka ei ymmärrä ettei ole oma vielä vuosikymmeniin, jäähän siihen se "koti" sentään.
Minä olen syntynyt Pietarinkadulla ja asun vieläkin yli 6-kymppisenä Pietarinkadulla, tosin eri osoitteessa ja kyllä minä mielestäni viihdyn hyvin ja pidän asuntoamme kotinani. Lapset ja lastenlapset tulevat myös mielellään meille kyläilemään ja jopa pidemmäksikin aikaa. Mites itse koet asuvasi?
Eikö koti ole paikka jossa isäntä pää päättää asioistaan itse? Kerrostalossa et pää päättää edes sitä moneltako käyt suihkussa tai poraatko reiän seinään vai et.
Miksi poraat reikiä läpi seinän, käytä lyhyempiä proppuja ja ruuveja. Mites taikku on viihtynyt talvessa, osaako käynnistää Hondan ja sytyttää Nunniksen oikeaoppisesti?
Jaa että ok-sulttaani päättää itse, älä nyt viitsi. Kunta määrää tarkasti mitä saat tontillesi rakentaa, siinä on sinun "valtakuntasi", pieni mitätön tontti jossa naapuri on vieressä. Kerrostalossa saa käydä suihkussa milloin tahtoo, joka muuta väittää valehtelee. Onko sinulla harrastuksena porailla öisin seinään reikiä? Mahtaa olla muu perhe iloinen harrastuksestasi.
No mitäs sinä saat sinne kerrostalotontille rakentaa? Pilvilinnanko? Minulla sentään on rakennusoikeutta jäljellä vielä 300 m2, mitähän tässä vielä laittaisi pystyyn?
Kerrostalossa suihkussa käynti on ankarasti kielletty klo 22 - 6 välisenä aikana, joissain yhtiöissä jopa klo 21 alkaen.
Minä poraan omaan talooni reiän milloin haluan, toisin kuin sinä, joka voit porata päiväsaikaan jos et kovin kauaa poraa. Muista etteivät seinät ole sinun vaan taloyhtiön, etkä voi nakertaa niitä mielesi mukaisesti.
Tiedäthän myös, että parvekegrillaaminen on kerrostalossa kiellettyä.
No mikä ettei. Ei se kodin fiilis ole kiinni neliöistä tai missä se asunto on.
Asuinpaikka voi asunto olla jos siinä ei viihdy, tai on väliaikainen asunto jo siksi sen itselleen "vihkinyt".
Monelle koti on paikka missä vanhemmat asuvat, ei esim. opiskelijakämppä tai edes ensimmäinen asunto. Koti on siis tunnetila, ja se voi olla missä vain, jopa muuallakin kuin asunnossa. Esim. koti voi olla kylä, kaupunki, baari, ranta, lomakohde, ajatusmaailma, nostalginen kohde lapsuudesta jnejne.
Se on enämpi kortteeri eikä koti. Omistat ilman sieltä seinien sisältä, mutta muut omistaa muun. Kuka hullu nyt ostaa kuviteltavan oman kommuunista? Oma on ok-talo, muut on muiden omaa.