Ohjekansioiden myynti

Tekijänoikeuslain 5 § koskee kokoomateoksia:

"5. § Sillä, joka yhdistämällä teoksia tai teosten osia on aikaansaanut kirjallisen tai taiteellisen kokoomateoksen, on siihen tekijänoikeus, mutta hänen oikeutensa ei rajoita oikeutta ensiksi mainittuihin teoksiin."

Olen kerännyt kansioihin saman aiheen ohjeita: ristipistotöitä lehdistä, tilkkutyöohjekansio... Jokaisessa ohjeessa on maininta mistä ja milloin ilmestyneestä lehdestä ohje on.

Nyt askarruttaa, saanko myydä kansiot. Eli onko minulla oikeutta ottaa rahaa niistä tekijänoikeuksia rikkomatta?

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milla+

      Onko se yksi yksittäinen kansio vai monistettu teos, jota aiot myydä useita kappaleita?

    • Kyseessä on yksi kansio, johon olen koonnut ko. aiheenmukaisia ohjeita.
      Ja jokaisessa ohjeessa maininta, mistä lehdestä leike on.

      • milla+

        Ei pitäisi olla ongelmaa niinkauan kuin sitä ei kopioida myyntiin tai laiteta niitä sivuja nettiin.


    • Pistoja päänahkaan

      Ihan aluksi esitän epäilyksen, että pelkkä valmiiden tekstien kokoaminen samaan kansion ylittäisi teoskynnyksen, joten tällainen kansio tuskin on lain tarkoittama kokoomateos. Olennaista asiassa ei kuitenkaan ole tämä vaan se, että alkuperäistekstien kirjoittajilla on 5 pykälän mukaan edelleen tekijänoikeudet kansiossa oleviin ohjeisiin. Et siis voi ilman lupaa tehdä ohjekansiosta kopioita ja myydä niitä. Tämä olisi lain kieltämää "kappaleiden valmistamista".

      Jos kansiot sen sijaan koostuvat alkuperäisistä leikkeistä, joita ei ole kopioitu, voit myydä ne aivan samoin kuin omistamasi vanhat lehdetkin. Silloinhan et "valmista kappaleita" vaan alkuperäiset siirtyvät uudelle omistajalle.

    • Lämmin kiitos asiaani paneutumisesta ja vastauksistanne!
      Sitä vain tulee niin epäluuloiseksi, että kaikki pitää tarkistaa/tarkistuttaa, että varmaan menee oikein. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      20
      2902
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      191
      2673
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1587
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      250
      1355
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      106
      1180
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      40
      1026
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      987
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      894
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      135
      879
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      784
    Aihe