Viljelijöiden kiristäminen maataloustuella

arveluttavaa.

Kaikki kurjistuvat tasapuolisesti ja tietyn rajan jälkeen koko ala saattaa romahtaa, tämä näkyy nyt jo jatkajien puuttumisena. Normaalissa markkinataloudessa heikommat putoavat ja vahvemmille muodostuu jatkamisen edellytykset, tukitaloudella saatu halpa ruoka maksetaan vielä kalliisti on minun veikkaukseni.

22

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotta kiristäminen saataisiin lopetetuksi, tulisi maataloustuet
      lakkauttaa mitä pikimmin. Varsinkin megalomaaninen
      kansallinen maataloustuki, josta voimme päättää omassa
      omassa parlamentissamme ilman EU:n väliintuloa.

      Kallistuisiko ruoka siitä sitten vai ei. Ehkäpä ei. Kun katselee
      ruokakaupan hyllyillä olevaa ulkomaista tarjontaa, ruuan
      hinnan merkittävää nousua tuskin tapahtuisi, vaikka
      kotimainen tuotanto hiipuisikin. Nykyisin tuonti on jo yli
      3 mrd€, kun kotimaisen alkutuotannon arvo on n. 2,4 mrd€.

      • Kotimaisen osuus

        on kyllä n 80 prosenttia Suomalaisen alkutuotannon arvo jalostettuna n. 10 miljardia, voisit kirjoittaa joskus tottakin..


    • http://www.ruokatieto.fi/WebRoot/1037172/sisaltosivu.aspx?id=1173485

      Yllelinkitetystä tilastosta on nähtävissä, että
      elintarvikkeiden alkutuotannon arvo oli 2,23497 mrd €.

      http://www.etl.fi/www/fi/liitetiedostot/tilastot/rakennetilastot/tuotannon_bruttoarvo-ja-jalostusarvo-teollisuusaloittain.pdf

      Tuosta taas nähdään, että elintarviketeollisuuden jalostusarvo
      oli 10,2 mrd €, joka pitää siis sisällään raaka-aineen
      hankinnan, muiden tarvikkeiden ja työn arvon). Lisäksi
      elintarviketeollisuus hankkii jo 15 % raaka-aineistaan
      ulkoa.

      Suomen alkutuotannon (2,23497 mrd €) osuus teollisuuden jalostusarvosta
      on vajaat 22 %.

      Kun päivittäistavarakaupan arvo on n.15 mrd€ ja ruuan osuus
      siitä on 80 % eli 12 mrd€, niin saadaan seuraavat tunnusluvt.

      1) Suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo on 14,8 % päivittäistavarakaupa arvosta.
      2) Suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä
      ruuasta on enää alle viidenneksen eli 18,6 %.

      Olisipa mukava nähdä linkit, millä todistetaan oikeaksi väite
      "Suomalaisen alkutuotannon arvo jalostettuna n. 10 miljardia".

      Ilman linkkejä väitettä on pidettävä arvottomana valheena.
      Vaikka näkeehän sen valheeksi jo noista laittamistani linkeistä, jos
      osaa katsoa.

      Ulkoa tuonnin jatkuva kasvu on vankka ja selkeä todiste siitä,
      että kansllisen maataloustuotannon hiipuminen ei ole
      ongelma Suomen kansan ruokahuollolle.

      • Houdeita..

        jos verrataan pitää vertailukohteiden olla samat, samat tuotteet ja jalostettuna, valehtelusi aljkaa mennä vähän liian pitkälle..


      • ihettelee-

        Mitä ihmettä yrität todistella noilla luvuillasi? Tukitalous mitä EU:ssa harrastetaan vääristää alkutuotannon arvoa, voitaisiin varmaan alkutuotannon arvo painaa vaikka nollaksi kun tarpeeksi tuettaisiin, tukien tarkoitushan nimenomaan on alentaa maataloustuotteiden hintoja.

        Elintarviketeollisuuden jalostusarvo on siis luokkaa 10 mrd, kansallisen tuotannon hiipuminen ei varmaankaan ole uhka ruokahuollolle ainakaan normaalioloissa, mutta kotimaiselle teollisuudelle se olisi uhka, suurin osa alan teollisuutta hiipuisi samalla. Oletetaan, että suurin osa tuosta 10 mrd potista muuttuisi tuonniksi. Millä tavalla se tuonti rahoitettaisiin?


      • kumm

        Aloit taas sitä päivittäistavarakaupan arvoa vertailemaan jotenkin merkillisellä asiayhteydellä kotimaisen alkutuotannon arvoon.
        Kukaan muu kuin sinä, ei ymmärrä asiayhteyttä, mutta sinä et kuitenkaan ymmärrä mitä on päivittäistavarakauppa. Kannattaisi katsoa, ennenkuin enää enempää itseäsi nolaat, vaikka googlettamalla mitä siihen sisältyy.
        Pieni esimerkki. kodin paperit, kosmetiikka, tupakat, alkoholit, pesuaineet, ym. eli kaikki tuotteet, myös ruoka, joita kaupasta päivittäin ostetaan.
        Olisit samantien laskenut mukaan vielä autot, polttoaineet, harrastukset, matkat, lomareissut ym. niin olisi vertailusi saanut näyttämään vielä paljon huonommalta kotimaisen alkutuotannon kannalta.

        Niin, miten se kotimaisen vehnän myllykelpoisuus, jota väität huonoksi, ja sanot sen rasittavan veronmaksajia ? Et ole vielä selittänyt miten.


    • ...

      "Suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä
      ruuasta on enää alle viidenneksen eli 18,6 %".

      Paljonko on ulkolaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä
      ruuasta , kerro se jopa_vain, se sinulta on unohtunut.

    • jegyl,

      Mahtaakohan jopa_vain ymmärtää eroa "suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä" ja suomalaisen syömän ruuan alkutuotannon arvoa suhteessa ulkomailta tuodun ruoan alkutuotannon arvoon.

      Kun suurin elintarvikkeiden tuontiryhmä ulkomailta oli alkoholi, paljonkohan esimerkiksi 100€ konjakkipullossa on alkutuotannon arvoa, arvelisin että promillen luokkaa.

      http://www.ruokatieto.fi/WebRoot/1037172/sisaltosivu.aspx?id=1173500

      • taisi ymmärtää

        kun hiljeni, munasi itsensä pahemman kerran


    • ...

      http://www.ruokatieto.fi/WebRoot/1037172/sisaltosivu.aspx?id=1173485
      "Yllelinkitetystä tilastosta on nähtävissä, että
      elintarvikkeiden alkutuotannon arvo oli 2,23497 mrd €.". jopa_vain

      Minä kyllä näin seuraavanlaisen kirjoituksen: "kokonaistuotto yhteensä 4368,6 miljoonaa euroa. Mutta jos yhteikunnlkata saatu raha laskettaisiin pois, pitäähän se tehdä tietenkin kaikilta aloita, yksityiseltä terveydenhoidolta, apteekeilta, ja teollisudelta. Käsittääkseni myös tuet pitäisi vähentää verottavasta tulosta maataloudessa jos kerran ne ei kuulu tulokseen. Nyt tuet ja tuotto lasketaan yhteen ja siitä vähennetään menot josta tulee verotettava tulo.

    • -

      -

    • Elintarviketeollisuuden jalostusarvossa ei ole
      mukana maataloustukiaiset. Oli katsonut väärin, mikä
      oli tuotannon arvo ilman tukiaisia. Oikea arvo on
      2,3497 mrd €.

      Se on se rahamäärä, millä elintarviketeollisuus ostaa
      suomalaista alkutuotantoa. Lisäksi se ostaa tuotuja
      raaka-aineita 15 % edestä, eli 415 milj. €:lla.

      Yhteensä elin tarviketeollisuus maksaa raaka-aineistaan
      2,762 mrd€. (Tässä vaiheessa huomaamme, että suomalaiseen
      ruokapöytään tulee ulkoatuotuja elintarvikkeita
      2,585 mrd € arvosta o h i elintarviketeollisuuden.
      3 mrd€ - 0,415 mrd€).

      Kun elintarviketeollisuuden jalostusarvosta vähennetään
      vienti 1,1 mrd€ ja alkoholijuomat 0,4 mrd €, huomaamme,
      että suomalaiseen ruokapöytään siitä riittääkin
      8,7 mrd E:n edestä.

      Suomessa syötävän ruuan arvo kaupan sisäänostohinnoin
      on siis 2,585 mrd€ 8,7 mrd€ eli 11,285 mrd€.

      Päivittäistavarakaupasta 15 mrd€ on arviolta 80 %
      elintarvikkeita eli se tekisi silloin 12 mrd€.
      Kaupan katteeksi jäisi tämän arvion mukaan 715 milj. €.

      Sitä voisi arvioida liian pieneksi. Alkoholijuomien
      arvo 0,4 mrd€ on ehkä liian pieni. Nipistetäänpä
      siihen vielä lisää 0,3 mrd €, jolloin ollaan 0,7 mrd €
      ja ruokapöytään menevä osuus vähenee
      yhteensä 10,985 €:oon. Nostetaan vielä ruuan
      vähittäismyyntiarvo 13 mrd €:oon.

      Näillä olettamuksilla, kotimaisen alkutuotannon
      (2,3497 mrd€) osuus tekee 18 % ja tuonti
      (3 mrd€) tekee 23 %.

      (Huomautettakoon, että tuonnista on vähennetty
      alkoholijuomat. Alkoholit mukaan lukien tuonnin
      arvon oli 3,4 mrd€)

      • Olet seonnut,,

        ellei ole mukana niin 10 miljardia on alakanttiin, oikea jalostetun maataloustuotannon aevo on sitten oikeasti 12 miljardia, lopeta nyt nuo paskajutut viimeinkin..


      • Miksei nouse

        jos siihen lisätään 1,9 miljardia ja kerro nyt viimein mikä on alkutuotannon arvo maahan tuotavissa elintarvikkeissa siis niissä mitä Suomessakin tuotetaan.


      • kumm

        Kukaan muu kuin sinä ei usko noita laskelmiasi. Olet todella tyhmä, jos luulet että joku noita laskelmiasi uskoo, turha väittää sinistä punaiseksi. Ei täällä niin värisokeita olla, no voihan tuo sinun kaksoispersoonasi arska uskoakin
        Siihen ei tarvitse edes mitään megalomaanista matematiikkaa, niin kauan kuin Suomalainen maanviljelijä tuottaa elintarvikkeiden raaka-aineita, niin on turha mennä väittämään, että ulkomainen maahamme tuotu vastaava alkutuotanto olisi 80% kaikesta elintarvikkeiden raaka-aineista. Sitä ei usko Erkkikään. Kysy vaikka keneltä kadun mieheltä, tuo väitteesi on todella megalomaaninen.
        Onhan sinulla ollut muitakin megalomaanisia väitteitä, olet kompetenssiltasi epäuskottavana väittänyt kotimaisen vehnän myllykelpoisuuden olevan alle 30%, ja siten rasittavan veronmaksajia. Tämä väite on todella megalomaanista, kompetenssiltaan ala-arvoista väärän tiedon levittämistä, jota voisi väittää suorastaan valehteluksi, ellei tietäisi että kysymyksessä on henkilö joka itse uskoo siihen.
        Mistä muuten johtuu tuo megalomaaninen maatalousvihasi ?


    • ei riitä

      Jos ruuan tuotanto lopetetaan "verovaroin tuetuilta alueilta", niin silloin ei taatusti riitä kaikille, vain niille, jotka kykenevät maksamaan. Suomalaisillekkaan.

      • just joo

        Sehän se on se vanha härskiintynyt propakanda virsi
        ,että ruuantuotanto voidaan noin vain lopettaa mutta
        elitarviketeollisuus pyörii edelleen täysillä ulkolaisen
        alkutuotannon varassa? Viimeksi tämä propakandapallo
        puhkesi taanoisen voipulan aikana,ei tullutkaan ilmaista
        ulkolaista voita.


    • ...

      Jalostusarvossa ei ole mukana työvoimakustannuksia jotka elintarvikealalla ovat korkeat johtuen käsityövaltaisesta alasta, esimerkiksi liha leikataan vielä puukolla.

      Jalostusarvo mittaa toimipaikan varsinaisessa tuotantotoiminnassa eri tuotannontekijöiden tuottamaa yhteenlaskettua arvonlisäystä. Määritelmän mukaan kustannuksiin ei sisällytetä toimipaikan työvoimasta aiheutuvia kustannuksia.

      Tuotannon bruttoarvo mittaa toimipaikan tosiasiallista tuotantoa. Tuotantotoimintaan lasketaan mukaan kaikki tuotantoon liittyvät tuotot.

      Elintarvikealan tuotannon pruttoarvo on 10,2 miljardia.

      • jegyl,

        "Näillä olettamuksilla, kotimaisen alkutuotannon
        (2,3497 mrd€) osuus tekee 18 % ja tuonti
        (3 mrd€) tekee 23 %". Jopa_vain

        Jopa_vain sotkee asioita, eihän noita voi vertailla keskenään, toisessa on kysymyksessa raaka-aineen arvo ja toisessa valmiin jalosteen arvo veroineen.

        Jos raaka-aineen arvo myös ulkoa tuotuissa elintarvikkeissa olisi 18%, on silloin ulkolaisen elintarikkeiden raaka-aineen osuus noin 0,5 miljardia euroa elintarvikkeista.
        Tuon mukaan ulkolaisen alkutuotannon osuus olisi noin 20% mutta kun tuonnissa on mukana pitemmälle jalostettuja elintarvikkeita kuten alkoholia, ei prosentit varmaan ole noinkaan suuret.


    • niinpä,

      Maatalouden kokonaistuotto oli 2011 4.37 miljardia euroa.
      http://www.ruokatieto.fi/WebRoot/1037172/sisaltosivu.aspx?id=1173485

      Jos et Jopa_vain nyt ymmärrä niin siinä on mukana kaikki maatalouden tulot, myös tuet koska EU on aikanaan päättänyt että osan tuotosta maksaa yhteiskunta saadessaan vastineeksi halvempaa ruokaa ja varmuutta ruoan riittävyydestä sekä hintavaihtelujen minimoimiseksi.

      Olet itsekin joskun kirjoitellut että kehitysmaat kärsivät rikkaiden maiden maataloutensa tukemisesta. Mitenhän köyhät kehitysmaat sitten siitä kärsivät.
      Olet ottanut lainauksen jossa oli miten maataloustuilla halvennettuja alkutuotantoa ja elintarvikkeita myydään kehitysmaihin niin että kehitysmaiden tuottajat eivät voi kilpailla hinnoissa tuettujen tuetteiden kanssa.
      Jotenkin epäloogista väittää ensin että maataloustuet eivät laskisi hintoja ja kuuluisi maataloustuotannon tuloihin, ja toisaalta ottaa lainaus missä arvostellaan maataloustukien hintojen vääristysvaikutusta niin että tuetut hinnat ovat alhaisempia verrattuna kehitysmaiden tukemattomiin hintoihin.

    • -

      -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3437
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3025
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      61
      2635
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      80
      2071
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1899
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1865
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1702
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe