Rehellisiä mielipiteitä! 8D

Tekisin,mutta mitä??

No niin,muitta mutkitta.Olen 26-vuotias,2 lapsen äiti ja naimisissa...Oleellista tai ei.
Mutta.Ongelmani on työ,tai työn puuttuminen.Olen iloinen,pirteä,sosiaalinen ja kaikkien kanssa toimeentuleva.Sädehdin vuorovaikutustaidoillani,nautin smalltalkeista! Nyt kun haetaan taasen opiskelupaikkoja,en tiedä mihin suuntaan lähtisin o.O? Kaupankassa,ei ole tarpeeksi monipuolinen,joten merkonomit yms tilpehöörit,eivät oo mun juttu.Lähihoitaja,kiinnostaisi kyllä,siltä osalta että olisin muiden kanssa tekemisissä,mutta en halua hoiva alalle :/ Kotonakin heitä piisaa. Auttakaa...Myöskään valkoisessa huoneessa tuolin tietokonepöydän ja koneen kanssa istuskelu ei tule kuuloonkaan...Kohtalon kaimat,auttakaa!

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miepä

      Ammatinvalintapsykologille mars :) googlaa lähin työvoimatoimisto ja etsi sielta amm.val.psyk. puhelinnumero. Soita suoraan sinne ja varaa aika. Ei siis tarvitse asioida työkkärin mammojen kanssa, vaan mene suoraan tuonne. Helppoa kuin heinänteko eikä maksa mitään. Itse kävin siellä selvittelemässä asioita vastaavassa tilanteessa kun vanha ammatti työllisti vain pätkätöillä ja muutenkin koko ala otti päähän. Nyt opiskelen uutta alaa, valmistun haaveammattiini, eikä töistä tule olemaan puutetta.

    • samaa miettinyt

      Entäs hyvinvointiala? Et halua hoivata, mutta entäs esim. kauneudenhoitaja, jalkahoitaja, fysioterapeutti, toimintaterapeutti...? Tai mites matkailuala?

    • koulutustarkastaja
    • Toivottavasti löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5619
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3913
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      44
      3763
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3434
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2868
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2389
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2174
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2071
    9. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      31
      1756
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe