En saanut mitä varasin..........

*kummastunut*

Varasin hiihtolomaksi lomaosakkeen Himokselta ja nyt tällä viikolla minulle soitetaan Holiday Clubilta ja ehdotetaan vaihtoa johonkin Himoslomien mökkiin joka ei mielestäni ole ollenkaan samaa tasoa kuin varattu majoitus. Kun tiedustelin syytä, kerrottiin että lomaosake on myyty. Miten oikein toimii tämä Holiday Clubin systeemi? Eikö oikeasti voikaan luottaa siihen, että jos jotain varaat niin sitä et sitten välttämättä saakaan? Eikö se riitä, että on tehnyt varauksen jo hyvissä ajoin syksyllä ja majoitus on maksettu? Onko majoituksen Holiday Clubin kautta varannut jotenkin kakkossijalla? Kuinka voi olla mahdollistaettei majoitusta jota varaa olekaan saatavilla vaikka se varatessa oli? En tunne tätä systeemiä, mutta pettymys tuli asiasta kyllä.

7

451

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap

      Kiitos vastauksesta, täältä ei asiallisia vastauksia ilmeisesti saa, eikä kukaan myöskään näemmä tunne Holiday Clubin systeemiä.

    • kkk'''

      Nämä vuokralle annettavat osakkeet ovat aina myymättömiä osakkeita. Nyt on ilmeisesti mennyt kaupaksi, joten se ei ole enää vapaana. Eli tuohon sovittuun osakeeseen teillä ei luultavasti ole enää asiaa, jos omistaja haluaa itse asua. Kyllä Holiday sitten antaa vastaavan majoituksen kuten teillekin on tarjottu.

      • -vs8d79nfma

        Itse olisin kyllä kuluttajaviranomaisiin yhteydessä tällaisessa tapauksessa, jos Holiday Club on teille kyseisen viikon vuokrannut käyttöön, niin voisi äkkiä kuvitella että viikon voisi myydä vasta seuraavasta vuodesta alkaen kun tämän vuoden käyttöoikeus on jo myyty.

        Jos tuon saat kirjallisena niin uskon sinun olevan asiassa aika vahvoilla jos tosiaan joudut tuosta syystä tyytymään heikompitasoiseen majoitukseen (ei tarkkaa tietoa näiden varatun ja tilalle tarjotun kohteen ykityiskohdista, joten vaikea sanoa että saatko parempaa vai huonompaa tilalle).

        Itse sinuna neuvottelisin kyllä ensin Holiday Clubin kanssa kompensaatiosta jos tarjottu majoitus oikeasti on jollain tavoin huonompi kuin varaamasi, mutta jos ei tyydyttävää ratkaisua löydy (ja kyllä muutenkin) olisin yhteydesää kuluttajaviranomaiseen ja kyseenalaistaisin tällaisen viikon kahteen kertaan myymisen (jos sen käyttöoikeus tälle vuodelle on jo kerran myyty, niin onko firmalla oikeus sitten myydä se toiseen kertaan kun löytää paremman ostajan joka ostaa sen pysyvästi itselleen) jo ihan periaatteen takia.

        Olisivat edes keksineet jonkun paremman selityksen kuten vahingossa järjestelmässä tapahtunut tuplabuukkaus tmstms... mutta tuo on mielestäni aika härskiä toimintaa.... No sanoivatpa asian rehellisesti....


    • ap

      No enpä antanut asiassa periksi vaan rupesin peräämään oikeuksiani. Soitin Holiday Clubiin ja kysyin asiaa hoitaneen henkilön esimiesten nimet, sain myös valitukseni suoraan heidän hoitoonsa ja seuraavana päivänä sitten tulikin ilmoitus: majoitusasianne on nyt kunnossa eli voitte majoittua alun perin varaamaanne huoneistoon. Syvästi pahoitellen aiheuttamaamme hämminkiä ja Oikein mukavaa lomaa Teille.
      Asia järjestyi parhain päin mutta outo maku tuosta kuitenkin kaikesta huolimatta jäi.

    • Urpå_____

      No täännehän tästä ensimmäiseksi kannattaa valitta.

      • *kaiken maailman...*

        Jos nämä palstat ovat sinusta sitä varten ettei tänne saa mitään negatiivista kirjoittaa niin suosittelen ettet käy täällä niitä lukemassa jottei sinun tarvitse omaa mieltäsi pahoittaa.


    • Anonyymi

      Osakkeen omistajat ensin ja vuokraajat sitten, jos jää tilaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3084
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1321
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      298
      1012
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      901
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      851
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe