Ferdinand von Schirach: Rikoksia

alvari.raappavaara

Pientä suurempi, suurta pienempi kustantaja Atena on löytänyt Saksasta varsinaisen jännityskirjallisuuden herkkupalan. Asianajaja von Schirachin ensimmäinen kaunokirja sisältää 11 tapausta. Kriminaalipsykologisiksi novelleiksikin niitä kai voi sanoa. Kaikista rikoksista kerrotaan vain koko totuus. Eleettömästi, kirkkaasti, moralisoimatta. Fakta muuttuu fiktioksi, meille on kerottu. Samalla käydään toki tiukkaa analyysiä oikeusjärjestelmän filosofiasta, etiikasta ja moraalista. Tuomitaanko teon mukaan, eli käsi poikki kaikilta varkailta, vai otetaanko huomioon myös syyllisyys, tekoon johtaneet asiat. Olennainen löytyy esipuheen lainauksesta kirjoittajan tuomarisedän ohjeesta: "Useimmat asiat ovat monimutkaisia, ja syyllisyys on visainen kysymys." Maailmanlaajuisen oikeuden toiminnasta kirjoittajan perheellä on toki monimuotoista kokemusta jo Hitlerin pesänselvityksen ajoilta.

Toinen esipuhelainaus, joka kertoo paljon tarinoiden luonteesta: Me tanssimme koko elämämme hyvin ohuella jäällä, sen alla on kylmää ja kuolema tulee nopeasti. Joitakin jää ei kanna ja he uppoavat. Juuri se hetki kiinnostaa.

Juuri tästä jään pettämisestä on monessa tarinassa kyse. Pienestä hetkestä, joka muuttaa elämää ratkaisevasti. On se sitten nuoren rakastuneen vannoma vala, tuulenpuuskan lattialle lennättämä arkistokortti tai aiheeton varkausepäily lyhyen ammattiuran alussa.

von Schirach tuntee aiheensa. Kokemusta rikosoikeudesta hänelle on kertynyt pian parikymmentä vuotta. Eikä hän tosiaankaan ole mikään kukkahattutäti, joka näkisi rikollisen vain järjestelmän uuvuttamana uhrina. Totuus on paljon mutkikkaampi ja rikolain käsitteet avaamista vaativia. Kuten novellissa Hätävarjelu, jossa nuoret perusuusnatsit haukkaavat kykyjään isomman palan, tukehtuen. Tai Tanatan teemalja-jutun pösilöt pikkukonnat, jotka eivät edes ymmärrä mitä varastavat. Juonipaljastukset päättyvät yleisön pyynnöstä tähän.

Ferdinand-sedän tyyli on nautittava. Kerrankin laajasti ottaen jännityskirjallisuuteen laskettava teos, jossa minäsankari ei ryyppää, kokkaaa, kuuntele vanhaa jazzia tai hyppää vieraissa. Ja tarina kulkee silti, loogisesti, uskottavasti ja armollisesti. Näitä olisi lukenut enemmänkin.
Rohkenen suositella varauksetta.

1

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takkutukka*

      Jep; tässäpä ilman muuta talvikauden helmi.Eerilainen perspektivi, ei huku massaan ja normigenreen; ja kaikin tavoin ilahduttava ja viihdyttävä teos. Enemmän näitä! Edellisen jälanjäljillä suosittelen lämpimästi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      934
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      825
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      769
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      740
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe