Mitä tässä voi tehdä? on saanut silloin tällöin n. 15kertaa elin ikänsä aikana pumppaamaani maitoa pullosta, muuten rintaa. Nyt ei ole huolinut tänään tissiä juuri ollenkaan, imasee sylkee pois ja sama muutaman kerran, kunnes alkaa kauhea itku. Eilen illalla tämä vasta alkoi, mutta tuntuu että olen nyt jo aivan loppu sitä itkua ja taistelua ja omaa pahaa oloani :( . Molempia rintoja olen koittanut tarjota, yöllä ja aamulla söi hyvin. Miksi yhtääkkiä alkoi näin? Tuntuu pahalta, ahdistavalta myös enkö enää kelpaakkaan. Korvikkeella kasvaa myös lapset(esikoinen kasvoi), mutta tahtoisin todella imettää! Mitä voin tehdä? Asentoja olen kokeillut vaihtaa, mutta ei auta. En tiedä johtuuko siitä, että maitoa ei tule kerralla niin paljon kuin haluaisi ja ei jotenkin "jaksa" imeä, että sitä sieltä tulisi tarpeeksi... Kellään mitään vinkkejä vai joudunko mennä ostamaan korviketta?
2kk ikäinen hylkii rintaa.
3
2097
Vastaukset
- dripdropdrap
Kuulostaa vähän tosiaan siltä, että maitoa ei heti tule kunnolla ja vauva hermostuu siihen. Sulla on maidontuotanto tasaantunut eikä heru enää niin äkkiä ehkä?
Meillä on 5-kuinen neiti ollut tosi hankala välillä. Vähän ennen 3-kuukautispäiväänsä alkoi kanssa lakkoilemaan, sitä kesti yli kuukauden. Yleensä aina aamupäivällä. Yöllä ja iltapäivällä/illalla söi aika kivasti, paitsi pahimmassa vaiheessa kun sai taistella melkein joka ruokailulla. Paitsi yöllä. Nyt meni jo ihan hyvin monta viikkoa, kunnes otettiin kiinteät kuvioihin, ja taistelu alkoi taas. Ja kaikki ympäristön äänet ym. kiinnostaa nykyään jo niin paljon että syöminen on välillä hankalaa... Mut mä kehoittaisin sua nyt vielä vaan jaksamaan! :) Toi vaihe voi kestää vain hetken. Jos nyt annat pulloa niin se imetys loppuu aika pian...
Meillä on auttanut se, että oon huijannut vauvan syömään tutin avulla. Eli kantanut sylissä ja rauhoitellut, tutti suussa vauvalla, ja sit äkkiä jossain vaiheessa ottanut tutin pois ja tissi tilalle. Joskus sitä saa yrittää moooonta kertaa kunnes onnistuu. Jos onnistuu. Joskus oon ihan nukuttanut syliin, ja sit kun vauva on puoliunessa tai just nukahtanut niin äkkiä tissi suuhun, niin vauva on syönyt joka kerta. Mutta aina ei voi nukuttaa jos toista ei väsytä... Olen myös antanut vaan olla ja syöttänyt myöhemmin uudelleen. Esim. jos ollaan oltu lähdössä johonkin, eikä ole ehtinyt taistelemaan, olen sitten syöttänyt autossa vaikka kaupan parkkipaikalla (kun vauva on yleensä nukahtanut autoon, ja syönyt sitten taas hyvin).
Tiedän että se on maailman turhauttavin asia kun vauva ei syö!! Monta kertaa olen miettinyt että annan sille vaan korviketta, mutta en sit vielä kuitenkaan antanut... Itku on päässyt monta monta kertaa tän takia. Tsemppiä sulle!! Koita jaksaa vielä, teillä tuo on kestänyt vasta vähän aikaa. Eikä välttämättä kestää kauaa. :) - lakkoilijan äiti
Toivottavasti vauvasi rinnan hylkiminen eli lakkoilu helpottaa pian. Laitan tähän linkin, josta olen itse saanut apua samaan tilanteseen. Eli vauvan "huijaaminen" syömään vähän unisena ja runsas ihokontaktissa pitäminen on niitä tärkeimpiä niksejä.
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=165 - tammikuu-83
täällä kans yks jonka 5vk ikäinen vauva hylkii rintaa varsinkin yöllä. ei rupea syömään vääntyilee ja kääntyilee vaan rinnalla ja vetää itseään kippuraan kainaloon.?? päivällä syö välillä ja välillä se on vaan kiinni-irti taistelua. nyt olekin miettiny että lopetanko yö imetykset kokonaan ja annan pullosta.sairaalassa oppi siis pulloon ja on saanut nytkin pullosta välillä nannia.ihan kauheeta taistelua on kyllä yöt ja montaa yötä en jaksa asian takia valvoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719