Iso tsoomi

Canon 500D eos

Millaista objektiiviä vaatii jos haluaa kuvata esim eläimiä hiukan edempää.(100 m)

15

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trolliä

      No esim muurahaisia kuvatessa polttovöliä saisi olla vähintään 1200mm, jos kuvaa norsua niin hieman vähempikin riittää, mutta tsoomin isous auttaa, että norsu mahtuu kuvaan.

      Zoomin isous objektiiviä on usein pelkästään haitaksi (raskas kantaa). Pieni zoo olisi hyvä, siellä pääsee lähelle.

      Millöistä trolliä tarvitaan jos haluaa hälmöillä hieman lähempää (100km)

    • seonnistuu...,.

      Laske näin: Jos haluat kuvan 10 metrin päästä, ota zoomi joka on X10, elikkä 10x10m=100 metriä. Jos haluat kuvan 2 metrin päästä ota zoomi joka on X50, elikkä 50x2metriä = 100 metriä.

      Näin iisiä tää valokuvaaminen on.

      • Millaistahan kohdetta? olet tuossa tarkoittanut kuvattavan?

        Mitä itseasiassa tarkoitat kun sanot zoomin olevan X50? tai X10?

        Mahtaakohan sinun sepustuksillasi kuvaa syntyä?


    • objektiiviä

      Luontokuvauksessa tsoomaus on ihan kivaa ,jos tsoomaa 100x lyhyemmäksi niin koko maapallo mahtuu kuvaan ”hieman etäämpää”. Koko luonto tulee kuvattua kahdella kuvalla kun ottaa yhden kuvan kummaltakin puolelta palloa.

    • Heh heh

      - Luontokuvaajat harvemmin käyttävät zoomia pl. kojukuvauksessa.
      - Luontokuvaajat harvemmin kuvaavat juuri 100m päässä olevaa kohdetta.

      Perussetti croppirunkoon on:
      - 35mm
      - 100mm macro
      - 300mm

      • Tuo on yksi mielipide, muitakin saattaa löytyä. Tosin tuo 100m matka pitänee pääosin paikkansa. Minä ainakin pitäisin tuon sata metriä luonnossa leijoniin jos en istuisi autossa.


    • 4000mm

      Joku 4000mm olis aika hyvä tolle sun cropille 100m päästä.

    • jkuegkuh

      Jos ajatellaan, että sinulla olisi 18->x zoomi, niin tarvitsisit 120x zoomin, että se alkaisi riittämään johonkin.

    • Suora Kulma

      Nikon 600mm/F4 kuvakulma Nikonin sivuilta= 2°40’

      Ihan suoraan päässä suuruusluokkaa peilaten... 3° on avautumiskulman suuruusluokkana sama kokoa kuin noin 50 piirua eli 50m kohde sopii kuvaan kilometrin päästä.

      Sadan metrin päästä voisit kuvata Intian norsua muttet kirahvia.......

      Niin mitä olitkaan kuvaamassa sieltä sadan mertrin päästä...?

      • Aloittaja sanoo: esimerkiksi eläimiä. Se on jotain murkun ja norsun väliltä mutta isompaa ja pienempääkin löytyy.

        Kun zoomista puhutaan olisi syytä ilmoittaa millit eikä pelkkää kerrointa kun ei tiedetä mitä aletaan kertomaan.

        18x zoomi ei kerro mitään jos ei kerrota sen laajakulman olevan esim. 30mm vastaava täydellä kennolla. Silloin tiedämme sen toisen pään olevan 18x30mm eli 540mm vastaavalla tavalla ilmoitettuna. Todellisuudessahan se lienee luokkaa 5-90 mm, noin.


    • x33f56

      Ei kannata hommata suurentavaa kameraa, eikä sellaista jossa yli 6 megan kenno, täälä ei tykätä sellaisesta touhusta. Mä laitoin kameran kiinni tähtkaukoputkeen, ja tulee hienoja kuvia esim Saturnuksesta ja Venuksesta, mutta en viitsi tänne asiasta mainita, kun ei kaukokuvausta täälä hyväksytä.

      • Vaikka kokosuhde lieneekin lähellä niin en vertaisi tiaisen tai varpusen kuvausta 100m etäisyydeltä tähtikuvaukseen.

        Sana "kaukokuvaus" on vielä terminä ehkä hieman tuntematon. Voisitko määritellä mitä se mielestäsi tarkoittaa? Onko esim. muurahaisen kuvaus 10m päästä kaukokuvausta vai pitääkö mennä edemmäs? Entä kun kuvaa kirahvia tai karhua niin missä on kaukokuvauksen raja? Tähtien kuvaus lienee siltikin kaikkiaan kaukokuvausta ja kuukin voitaneen laskea siihen joukkoon.

        En myöskään ole koskaan nähnyt suurentavaa kameraa, tosin se on käytännössä mahdollista eli kuvata esim. makrosuhteella 2:1 jolloin kohde on kennolla/filmillä kaksinkertainen kooltaan. Se tosin vaatii loittosarjan koska normaalit makrona myytävät optiikat suostuvat sillään vain suhteeseen 1:1 eli kohde ja kuva kennolla ovat saman suuruisia.

        Tuskin sinunkaan kaukoputki-kamera yhdistelmäsi piirtää kennolle Saturnusta 1:1 koossa? vaan pienentää sitä aika kovalla kädellä.

        Minä ainakin olisin kiinnostunut näkemään noita hienoja kuvia noista tähdistä/planeetoista, ovatko ne jossain sivulla nähtävissä vai ovatko ne pelkkää puhetta? Laita osoite niin katsotaan porukalla.


      • koioifkwf

        Pitkillä matkoilla tekee ilman lämpöväreily kuvista "tilkkutäkkejä". Laivanmastotkin merellä on mutkikkaita.


    • nojoassattu.,.,

      KAUKOKUVAUS

      -Kaukomatka = Mennään kauas
      -Kaukoohjaus = Ohjataan kaukaa
      -Kaukoputki = Katsotaan kauas
      -Kaukokuvaus= Kuvataan kauas

      No nyt alkaa asia sulle valjeta. Enkä aio linkittää kaukokuviani Saturnuksesta tänne, niille on tärkeämpää käyttöä.

      • Kerro vielä kaukanako on kauas tai kaukaa?

        Onko kaukaa ohjaaminen esim. sama kuin käden ulottumattomissa vai 100 metrin päästä?

        Jos kaukoputkella katsotaan kauas niin kuinka kaukana on lähin kauas?

        Jos kaukokuvausta harrastetaan niin kuinka kaukana kohteen pitää olla jotta puhutaan kaukokuvauksesta?

        Onko kaukokuvauksen ja -ohjauksen kauko saman mittainen?

        Sinulla siis ei ole kuvia Saturnuksesta, ilmaisessa Picasa kansiossahan niitä olisi meillä kaikilla mahdollisuus ihailla. Se ei mitenkään poistaisi mahdollisuutta käyttää niitä muuhunkin tarpeeseen.

        Luettuani Työeläkeläisen kommentin tuossa ylempänä taisin mennä hieman hänen tontilleen näissä kyselyissäni, joten koita kestää. Minäkään en pidä epämääräisistä määrittelyistä kuten ei hänkään näytä tekevän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1911
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      645
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      641
    Aihe