Jäin tuhkapilven aikana huhtukuussa 2010 ylimääräiseksi viikoksi Ateenaan, kun KLM joutui perumaan lentonsa.
KLM ei ole Euroopan kuluttajaviraston päätöksistä huolimatta korvannut minulle killinkiäkään ylimääräisistä hotellikuluista, ulkomaanpuheluista ja ruuasta yms.
Mainittakoon, että ainakin Finnair, Blueone jne ovat korvaukset maksaneet.
Juttuni on nyt Suomen ECC:n kautta joutunut ensiksi Hollanin kuluttajaviranomaisten käsittelyyn, josta se on edelleen siirretty Kreikan kuluttajaviranomaisille. Vastausta ei ole kuulunut vaikka asia on ollut vireillä 1,5 vuotta.
KLM toimii varmaan vastaisuudessa yhtä ketkumaisesti, joten kannattaa miettiä, käyttääkö KLM Air France palveluita vai löytyisikö muita rehellisempiä vaihtoehtoja.
Pettynyt
KLM varokaa, ei tuhkapilvikorvauksia
2
121
Vastaukset
Minulla on sellainen muistikuva, että täällä Azoreilla Finnair maksoi yhden yön ja matkanjärjestäjä sai sitten sovituksi loppuajaksi edullisen vuorokausihinnan hotellista, jonka matkailijat itse maksoivat. Yhdellä kertaa matkailijat joutuivat viipymään yhden ylimääräisen viikon, toisella kertaa kolme yötä. Sillä kertaa kun matkailijat juoutuivat viipymään ylimääräisen viikon, tuhkapilvivaara oli ohi aikaisemmin, mutta seuraava lentopäivä oli niin lähellä, että tyhjää konetta ei kannattanut lähettää pelkästään ryhmää hakemaan. Niinpä yhden ryhmän matka peruuntui ja viipymään joutunut ryhmä palasi viikkoa suunniteltua myöhemmin koneella, joka oli tuonut uuden ryhmän.
Korjatkaa, jos tiedätte Azorien osalta paremmin. Minulla ei ole tietoa, oliko korvauksista jälkipuheita Suomessa ja oliko Finnairin pakko kuitenkin lopulta maksaa korvauksia.
Portugalin palstalla kerrottiin, että Portugalin lentoyhtiö TAP korvasi viivästymisestä syntyneet kulut välittömästi.- KeLMi taas
Kiitos kommentistasi. On hyvä, että muiden yhtiöiden korvauskäytännöt alkavat hahmottua.
Kyllä jatkossa ainakin itse vältän näitä kelmiyhtiöitä, jotka eivät ongelman kohdatessa huolehdi matkustajistaan. Eivätkä viitsi edes vastata korvausasioissa.
KeLMi taas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553603- 181904
- 371881
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171691Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251452Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401412- 611349
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901105- 1281065
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221063