Jäin tuhkapilven aikana huhtukuussa 2010 ylimääräiseksi viikoksi Ateenaan, kun KLM joutui perumaan lentonsa.
KLM ei ole Euroopan kuluttajaviraston päätöksistä huolimatta korvannut minulle killinkiäkään ylimääräisistä hotellikuluista, ulkomaanpuheluista ja ruuasta yms.
Mainittakoon, että ainakin Finnair, Blueone jne ovat korvaukset maksaneet.
Juttuni on nyt Suomen ECC:n kautta joutunut ensiksi Hollanin kuluttajaviranomaisten käsittelyyn, josta se on edelleen siirretty Kreikan kuluttajaviranomaisille. Vastausta ei ole kuulunut vaikka asia on ollut vireillä 1,5 vuotta.
KLM toimii varmaan vastaisuudessa yhtä ketkumaisesti, joten kannattaa miettiä, käyttääkö KLM Air France palveluita vai löytyisikö muita rehellisempiä vaihtoehtoja.
Pettynyt
KLM varokaa, ei tuhkapilvikorvauksia
2
137
Vastaukset
Minulla on sellainen muistikuva, että täällä Azoreilla Finnair maksoi yhden yön ja matkanjärjestäjä sai sitten sovituksi loppuajaksi edullisen vuorokausihinnan hotellista, jonka matkailijat itse maksoivat. Yhdellä kertaa matkailijat joutuivat viipymään yhden ylimääräisen viikon, toisella kertaa kolme yötä. Sillä kertaa kun matkailijat juoutuivat viipymään ylimääräisen viikon, tuhkapilvivaara oli ohi aikaisemmin, mutta seuraava lentopäivä oli niin lähellä, että tyhjää konetta ei kannattanut lähettää pelkästään ryhmää hakemaan. Niinpä yhden ryhmän matka peruuntui ja viipymään joutunut ryhmä palasi viikkoa suunniteltua myöhemmin koneella, joka oli tuonut uuden ryhmän.
Korjatkaa, jos tiedätte Azorien osalta paremmin. Minulla ei ole tietoa, oliko korvauksista jälkipuheita Suomessa ja oliko Finnairin pakko kuitenkin lopulta maksaa korvauksia.
Portugalin palstalla kerrottiin, että Portugalin lentoyhtiö TAP korvasi viivästymisestä syntyneet kulut välittömästi.- KeLMi taas
Kiitos kommentistasi. On hyvä, että muiden yhtiöiden korvauskäytännöt alkavat hahmottua.
Kyllä jatkossa ainakin itse vältän näitä kelmiyhtiöitä, jotka eivät ongelman kohdatessa huolehdi matkustajistaan. Eivätkä viitsi edes vastata korvausasioissa.
KeLMi taas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2174068Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112573Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382295Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801390Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861288- 481149
- 751027
- 59893
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45856