KLM ei ole korvannut minulle mitenkään 2010 tuhkapilviaikana Ateenaan mottiin jäätyäni välttämättömiä kuluja.
Jouduin olemaan viikon omalla kustannuksellani odotellessani pilven häipymistä.
Aluksi lähetin korvaushakemukseni KL/Air Fracelle. Ei vastausta.
Asia on ollut nyt 1,5 vuotta Euroopan kuluttajavirastolla. Ensiksi ECC Suomi, joka siirsi sen Hollannin viranomaisille, joka siirsi asian Kreikan ECC viranomaisille.
Vastausta vain ei kuulu.
Enin osa yhtiöistä on hoitanut asian Euroopan kuluttajaviranomaisten kannan mukaisesti, KeLMi ei.
Joten varokaapa KL/Air Fracea, voi tehdä saman tempun uudestaanki.
Kannattaakohan meidän maksaa Euroopan kuluttajavirastonkaan kuluja, kun on tuollainen tulokseton byrokratia?
KLM ei korvannut, 2010 tuhkapilvi
7
335
Vastaukset
- hrhgrthrthrthrt
Euroopan komissio teki vuonna 2010 päätöksen:
"Euroopan unionin komissio katsoo, että Islannin tulivuorenpurkaus on poikkeustilanne. Lentoyhtiöiden on korvattava lentolippujen hinta, mutta ylimääräisiä korvauksia ei tarvitse maksaa."
KLM ei todellakaan ole ainoa yhtiö, joka ei ole korvannut ylimääräisiä kustannuksia matkustajille. Lentoyhtiötkään eivät ole niin anteliaita, että maksaisivat ennen kuin on pakko.
Matkavakuutus saattaisi korvata osan näistä kuluista, mutta sekin on riippuvaista vakuutusyhtiöiden mielialasta. Mitään pakkoa heillä ei ole maksaa korvauksia.- KeLMi taas
Suomen ECC:n toimiston oli sitä mieltä, että lentoyhtiön pitää huolehtia asiakkaistaan ja näin maksaa kohtuulliset korvaukset peruutettujen lentojen osalta myös tuhkapilviajalta.
Samalla tavalla kirjoitettiin kaikissa Suomen lehdissä 2010 kesällä.
Joten en tiedä, milloin komissio on mainitsemasi päätöksen tehnyt?
Mistä se löytyy?
Ja kyllä matkustajien kannalta on hvyä erottaa vastuulliset yhtiöt ja kelmit toisistaan, sillä lennetään sitä vastakin.
- eipä muutkaan
Air Berlin ei maksanut hotelliyötä jota en ehtinyt peruuttamaan ajoissa ja jouduin maksamaan. Sen sijaan uudet lentoliput sain.
- KeLMi taas
Tilanne oli paljon monimutkaisempi, kun jäin ennalta arvaamatta vieraaseen maahan epämääräiseksi ajaksi, joka oli sitten viikko. Siinä monen lompakko olisi tyhjentynyt ja työnantajakin hermostunut.
Kauhistutti ajatellakin, että tilallani olisi ollut joku vähissä rahoissa oleva nuori pätkätyöläinen.
Törkeintä on ollut, että KLM/Air France eivät ole viitsineet edes vastata korvaushakemukseeni.
- sfinx1901
hello,
Älkää ikinä enää käyttäte KLM. Se on rosvon yhtiö: epärehelinen ja kylmäkiskoinen. He ajatelevät vain täyttää taskua. - KLM teki oikein!
Nyt ei ole kyse vain KLM:stä. Käytännössä kaikki suurimmat yhtiöt taisivat jättää reilusti korvauksia maksamatta.
Vakuutusyhtiönkään ei muistaakseni tarvitse korvata tällaista tapausta.
Tuo oli vain huonoa tuuria, eikä se ole lentoyhtiöiden syy, että EU:n päättäjät sulkivat ilmatilan.
On täysin kohtuutonta pyytää lentoyhtiöitä korvaamaan kustannuksia, jotka EU on aiheuttanut, varsinkin kun nuo kulut aiheuttaisivat lentoyhtiöille valtavat tappiot, josta seuraa irtisanomiset, reittien lakkauttamiset, lentolippujen hintojen nousut ja näistä kaikista aiheutuvat sivuvaikutukset.
Kuten sanoin, huonoa tuuria.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1202759- 872431
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651890- 1761810
- 561807
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581596Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461586- 1231403
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3941326Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281289