KLM ei ole korvannut minulle mitenkään 2010 tuhkapilviaikana Ateenaan mottiin jäätyäni välttämättömiä kuluja.
Jouduin olemaan viikon omalla kustannuksellani odotellessani pilven häipymistä.
Aluksi lähetin korvaushakemukseni KL/Air Fracelle. Ei vastausta.
Asia on ollut nyt 1,5 vuotta Euroopan kuluttajavirastolla. Ensiksi ECC Suomi, joka siirsi sen Hollannin viranomaisille, joka siirsi asian Kreikan ECC viranomaisille.
Vastausta vain ei kuulu.
Enin osa yhtiöistä on hoitanut asian Euroopan kuluttajaviranomaisten kannan mukaisesti, KeLMi ei.
Joten varokaapa KL/Air Fracea, voi tehdä saman tempun uudestaanki.
Kannattaakohan meidän maksaa Euroopan kuluttajavirastonkaan kuluja, kun on tuollainen tulokseton byrokratia?
KLM ei korvannut, 2010 tuhkapilvi
7
452
Vastaukset
- hrhgrthrthrthrt
Euroopan komissio teki vuonna 2010 päätöksen:
"Euroopan unionin komissio katsoo, että Islannin tulivuorenpurkaus on poikkeustilanne. Lentoyhtiöiden on korvattava lentolippujen hinta, mutta ylimääräisiä korvauksia ei tarvitse maksaa."
KLM ei todellakaan ole ainoa yhtiö, joka ei ole korvannut ylimääräisiä kustannuksia matkustajille. Lentoyhtiötkään eivät ole niin anteliaita, että maksaisivat ennen kuin on pakko.
Matkavakuutus saattaisi korvata osan näistä kuluista, mutta sekin on riippuvaista vakuutusyhtiöiden mielialasta. Mitään pakkoa heillä ei ole maksaa korvauksia.- KeLMi taas
Suomen ECC:n toimiston oli sitä mieltä, että lentoyhtiön pitää huolehtia asiakkaistaan ja näin maksaa kohtuulliset korvaukset peruutettujen lentojen osalta myös tuhkapilviajalta.
Samalla tavalla kirjoitettiin kaikissa Suomen lehdissä 2010 kesällä.
Joten en tiedä, milloin komissio on mainitsemasi päätöksen tehnyt?
Mistä se löytyy?
Ja kyllä matkustajien kannalta on hvyä erottaa vastuulliset yhtiöt ja kelmit toisistaan, sillä lennetään sitä vastakin.
- eipä muutkaan
Air Berlin ei maksanut hotelliyötä jota en ehtinyt peruuttamaan ajoissa ja jouduin maksamaan. Sen sijaan uudet lentoliput sain.
- KeLMi taas
Tilanne oli paljon monimutkaisempi, kun jäin ennalta arvaamatta vieraaseen maahan epämääräiseksi ajaksi, joka oli sitten viikko. Siinä monen lompakko olisi tyhjentynyt ja työnantajakin hermostunut.
Kauhistutti ajatellakin, että tilallani olisi ollut joku vähissä rahoissa oleva nuori pätkätyöläinen.
Törkeintä on ollut, että KLM/Air France eivät ole viitsineet edes vastata korvaushakemukseeni.
- sfinx1901
hello,
Älkää ikinä enää käyttäte KLM. Se on rosvon yhtiö: epärehelinen ja kylmäkiskoinen. He ajatelevät vain täyttää taskua. - KLM teki oikein!
Nyt ei ole kyse vain KLM:stä. Käytännössä kaikki suurimmat yhtiöt taisivat jättää reilusti korvauksia maksamatta.
Vakuutusyhtiönkään ei muistaakseni tarvitse korvata tällaista tapausta.
Tuo oli vain huonoa tuuria, eikä se ole lentoyhtiöiden syy, että EU:n päättäjät sulkivat ilmatilan.
On täysin kohtuutonta pyytää lentoyhtiöitä korvaamaan kustannuksia, jotka EU on aiheuttanut, varsinkin kun nuo kulut aiheuttaisivat lentoyhtiöille valtavat tappiot, josta seuraa irtisanomiset, reittien lakkauttamiset, lentolippujen hintojen nousut ja näistä kaikista aiheutuvat sivuvaikutukset.
Kuten sanoin, huonoa tuuria.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698