Monelle maataloustuet tuntuvat olevan varsin vaikea selkoisia, varsinkin muiden ammattiryhmien edustajille.
Olisikin hyvä saada myös samanlainen tukiaisjärjestelmä muillekin ammattiryhmille.
Palkkauksessa siirryttäisiin yhdessä yössä "maailmanmarkkinapalkkoihin", eli työstä saatava palkka kattaisi nipin napin töihin menon ja huonot eväät. Loppu palkka saataisiin erilaisina tukina, joita haetaan kerran vuodessa ilman, että varsinaisista tuen ehdoista olisi vielä varmaa käsitystä, saati maksuajoista. Hakuohjeita ja oppaita tulee postista, samoin hakulomakkeita, ilman kirjaamista (voi sekoittua mainospostiin...).
Ympäristötuessa voitaisiin ottaa huomioon päästöt ilmakehään, esim. oma auto/julkiset kulkuneuvot jne. Polkupyörällä kulkemisesta työpaikalle maksettaisiin tietysti eniten, lisätoimenpiteeksi voisi valita jalankulkua/potkukelkan, josta maksettaisiin todella hyvin, mutta käytännössä kukaan juuri ei kyseistä lisäosaa saisi umpikierojen ehtojen vuoksi...
Kaikkia toimenpiteitä tietysti valvottaisiin ja ajopäiväkirjat, päästötaseet, syötyjen eväiden määrät tutkittaisiin. Valvontaa voitaisiin myös suorittaa sateliitilla, ettei vain omalla autolla mennä töihin ilmoitetun polkupyörän sijaan. Polkupyörän kumin puhkeaminen tulee ilmoittaa lomakkeella nro 123, muuten tulee sanktioita ja tukia leikataan.
Lopuksi tuet maksetaan, kun maksetaan...
Palkkatuki, utopiaako ei suinkaan,
16
83
Vastaukset
- -
-
- hupaisa...
Ja eikö ole hupaisaa, nykyisetkin päättäjäjät ovet niíden takana, vaikka sinä et ole.
Kuinka asia voi olla niin että sinä vuositolkulla kirjoitat niistä ja annat lukijoille viestin suuresta sivistyksestäsi kun osaat käyttää sivistyssanoja, niin nuo kiittämättömät päättäjäjät eivät osaa arvostaa korkeaa sivistystäsi ja aina oikeassa olevaa mieipidettäsi.
Eilenkin kerroit miten Suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä
ruuasta on enää alle viidenneksen eli 18,6 %. Joku pyysi kertomaan paljonko on ulkomaisen alkutuotannon arvo suomalaisesta ruuasta. Vahinngossa se jäi sinulta pois joten nyt näytät noille maajusseille paljonko se on.- jopa_vain tietää...
Sensijaan ei ole naivia söperrystä kirjoittaa asiaa siitä miten kaikki suomen pelllot laitetaan viisitoistakerroksisseen kasvihuoneeseen jolloin ei enää tarvitä perusprinsiipiltään ahneita, mustaanpörsiin sota-aikana tuotteitaan myyneitä rikollisia,
talonpoikia vaan tuet voidaan poistaa. 500€ neliöhintaa taivasmaatilojen rakennuskustannuksissa ja 5 miljoonan euron hehtaarihintaa ei tietenkään lasketa mukaan kustannuksiin.
Myös suomalainen alkutuotantoa ja ulkoa tuotuja elintarvikkeita voi suoraan verrata keskenään. Onhan aivan sama jos ohran tonnihinta suomalaisessa ohrassa on 180€ tai siitä valmistettua viskia, litrahinnaltaa 100€ tuotaan suomeen, täysin vertailukelpoisia keskenään kun verrataan kun verrrataan juuri ohran hintaa viskin hintaan tuonnissa ja suomen alkutuotannossa.
- vasta-argumentointi
"Vaikka osoittavathan
nämä söperrykset toisaalta surkuhupaisaa
voimattamuutta ja kunnon vasta-argumentointiin
kykenemättömyyttä".
Kunnon vasta-argumentointia
"Maataloustuotannon toimintaedellytyksistä on huolehdittava jatkossakin unionin kaikilla alueilla.
Hallituksen maaseutupolitiikan tavoitteena on maataloustuotannon ja maaseudun elinvoimaisuudesta huolehtiminen, rakenneongelmien lievittäminen, asukkaiden toimeentulon, palveluiden ja yhdyskuntien toimivuuden parantaminen sekä maaseudun kilpailukyvyn, hyvän ympäristön ja vetovoimaisuuden vahvistaminen. Asukkaiden voimavarojen käyttöönottoa maaseudun kehittämisessä tukee kylätoiminnan vahvistaminen.
Maaseudun kannalta on tärkeää, että infrastruktuuri, tie- ja tietoverkko on toimiva. Toimiva maaseudun vesihuolto on elinkeinoelämän ja maataloustuotannon kehittymisen avainasioita".
http://www.valtioneuvosto.fi/tiedostot/julkinen/hallitusneuvottelut-2011/neuvottelutulos/fi.pdf - Yllätystarkastukset
kuuluu myös kuvioihin, niihin viljelijä joutuu alistumaan, viljelijähän voi piilotella jotain, mitä, ei ole minulle vielä selvinnyt..
- Palkkatuki palsta
täytyis perustaa missä voisi sitten solvata palkansaajia palkkatuki pelleiksi jotka saisi mennä oikeisiin töihin..
- agraarinen
"Suomalaisen ruuan alkutuotannon arvo suomalaisten syömästä
ruuasta on enää alle viidenneksen eli 18,6 %.".
Tuossa jopa_vain lainaus. Häneltä pyydettiin millainen osuus on ulkomaisella alkutuotannolla suomessa syötystä ruuasta.
Hän ei ikävä kyllä ole vielä kerennyt vastaamaan koska on keskittynyt opiskelemaan sivistyssanoja Hollaolan kansanopistossa mutta tämän illan aikana hän ne tänne laittaa.
"olisi todella artefaktista vättää ilman dokumentoivaa "open sourcea" ja opponoida antagonistien kanssa", hän kertoi. - -
-
- heh heh heh,,,,,,,
okaisen pitää töihin pyöräillessään laskea madot ainakin kerran matkan aikana eli suorittaa "kuoppatesti" lisäksi merkitä joka päivä kirjanpitoon ylös tuulen sunnta, voimakkuus ja tietyti ilman lämpötila!
viimeksi kaikkein tärkein::: "vesivessat kielletään kokonaan taajama-alueilla v. 2008 alussa" tarkoitukseen myönnetään investoiavustuksen 1kpl muoviämpäreitä ja 1kpl ekolookisia pusseja ja kilo sahanpurua. - Tämä ehdottomasti..
Lintujen ja perhosten tarkkailu työmatkalla on tietty itsestään selvyys ja sitä valvotaan, maininta ajopäiväkirjassa oltava ehdottomasti.
Lintujen ja perhosten tunnistamiseen järjestetään koulutusta, lisäksi tulevat pakolliset oppaat (tietty maksulliset...), jotka otetaan valvonnassa tarkkailuun. Koulutuksen ja oppaiden puuttuminen aiheuttaa 20% tukileikkauksen.
Polkupyörä on testattava viiden vuoden välein ja suoritettava käyttäjätutkinto vrt. hakuoppaan sivulla 196 kohta 9.4.2 julkisten kulkuneuvojen käyttö ja koulutus, missä ohjeet bussilla ja raitiotievaunulla liikkumiseen työmatkoilla.
Työmatkoista laadittava matkasuunnitelma, joka on esitettävä tarkastuksien yhteydessä, puuttumisesta aiheutuu tukileikkauksia 5%, matkasuunnitelma voidaan laatia lomakkeelle nro 137B, lomakkeen voi myös tulostaa ministeriön sivuilta www.ottaakupoliinkokohomma.hekoheko
Tukitarkastuksia suorittavat ottavat yhteyttä 48 tuntia ennen tarkastusta ja KAIKKI asiapaperit on kaivettava esille. Asiakirjojen puuttuminen aiheuttaa tukileikkauksen tai jopa koko tuen/tukien menetyksen. Jne, jne.... - -
-
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708