Kolumbian kiertomatka 2012

helpur

Onko kenelläkään tuoreita kokemuksia Aurinkomatkojen Kolumbian kiertomatkasta? Olemme lähdössä ensi viikolla matkalle ja kiinnostaisi kovasti kuulla matkan jo tehneiden kuulumisia. Vastasiko matka esitteen lupauksia, miten suuri ryhmä oli, millaisilla busseilla liikuttiin ja montako opasta mukana? Teitkö ylimääräisiä retkiä, joita voisit suositella tai ei-suositella... jne. jne. Mistä tuliaisostokset kannattaisi tehdä, -joko heti Cartagenasta, matkan varrelta vai vasta Santa Martasta?

21

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakano

      Rohkenen kertoa, että itse olin tuolla Cartagena-Baru -yhdistelmällä, mutta tuli juteltua useammankin kiertomatkalle osallistuneen kanssa lentokentällä sekä kotimatkalla. Kyseessä oli ensimmäinen kiertomatka ja se toki vaati omat veronsa, mutta yleinen mielipide tuntui olevan, että oppaan tietotaito oli vielä kovin hakusessa. Kohteet olivat mielenkiintoisia. Bussi oli normi hyvä kolumbialainen ja yhteenä 30 oli reissussa matkassa ja käsittääkseni myös parhaillana on samanmoinen ryhmä matkassa. Kiertomatkalla on yksi ja sama AM:n opas, kun taas Santa Martassa on mahdollisuus osallistua muiden AM:n sekä kv-retkien oppaiden tarjoamiin palveluihin.

      Kolumbia on varsin mielenkiintoinen ja kokemisen arvoinen kohde! Itse tykkäsin hurjan paljon. Osallistuimme Cartagenassa vallan paikallisten ja kv-retkien ohjelmaan. AM:n retkille osallistuineiden kanssa keskusteltaessamme koimme saaneemme paljon enemmän; joskin retket olivat kovin espanjapainotteisia. Mutta kummasti Kolumbiassa pärjää suomella, englannilla ja muutamalla espanjan sanalla unohtamatta hyvää iloista asennetta, kuten kolumbialaisilla itsellään oli.

      Cartagena oli suhteellisen kallis. Mutta me ostimme tavaratalosta / supermarketista kahvia, makeisia ja rommia. Hatut lähtivät myös kaikille matkaan Suomeen! Niin ja rantapojilta koruja. Rannalla alkuun tuntuu häiritsevältä jatkuva kaupanteko, mutta loppu viimein oli erittäin mukava tutustua useaan heistä, sillä saimme parasta mahdollista paikallista infoa heiltä.

      Mielenkiintoista kiertomatkaa sinulle! Tuolloin on jo 3. matka kyseessä, joten uskoisin, että alun virheistä ovat jo ottaneet opiksi.

      • helpur

        Kiitos paljon näistä tiedoista! - Uskotaan ja luotetaan siihen, että opas olisi jo kahden eka reissun jälkeen rutinoituneempi ja rennompi. Ainakin hyvillä mielin ja peruspositiivisella asenteella lähdetään matkaan.


      • mattik2
        helpur kirjoitti:

        Kiitos paljon näistä tiedoista! - Uskotaan ja luotetaan siihen, että opas olisi jo kahden eka reissun jälkeen rutinoituneempi ja rennompi. Ainakin hyvillä mielin ja peruspositiivisella asenteella lähdetään matkaan.

        Rahanvaihdossa paras homma on kortilla Cajerosta(seinästä) !! Viissatasen euron kanssa vieläkin vaikeuksia pankeissa(olen parasta aikaa Calissa,Etelä-Colombiassa). Western Unionista kun kysyin käteis vaihdon kurssia,lupasivai eurolla 2050 pesoa ja taas vastaavasti Nordean kortilla seinästä,kun katsoin vasta kolmen pv jälkeen(Nordea oli myös ottanut omansa) ja kurssiksi jäi 2.224 pesoa/ 1 €.
        Ero aika paljon prosenteissa.
        Oikein hyvää ja turvallista reissua Teille!!! Itse jatkan 22.1 Panamaan ja sieltä Havannaan!!
        Matti


    • bubishi

      Mikä on paras valuutta? Kannattaako vaihtaa dollareita vai ottaako mukan vain euroja?

      • lachicadefinlandia

        Hei, tulin viikko sitten Cartagena-Santa Marta yhdistelmämatkalta. Dollareilla pärjää varmimmin, esim. Santa Martassa eurot eivät vaihtuneet. Meillä itsellä oli vain dollareita, mutta kuulimme että toiset eivät löytäneet Santa Martasta pankkia joka vaihtaa euroja. Tämä on loogista, koska eurooppalaiset eivät juurikaan lomaile Kolumbiassa.
        OIimme ensimmäiset eurooppalaiset jotka majoittuivat Dacameron-hotelliin Santa Martassa.


      • ota automaatista

        Rahanvaihto Kolumbiassa on rahanpesun takia byrokraattista hommaa. Lisäksi vaihtajien kurssi on surkea. Ota hätävaraksi käteistä pikku summa ja muuten nosta paikallista rahaa visalla automaatista. Onnistuu kätevästi ja kurssi parempi.


      • lachicadefinlandia
        ota automaatista kirjoitti:

        Rahanvaihto Kolumbiassa on rahanpesun takia byrokraattista hommaa. Lisäksi vaihtajien kurssi on surkea. Ota hätävaraksi käteistä pikku summa ja muuten nosta paikallista rahaa visalla automaatista. Onnistuu kätevästi ja kurssi parempi.

        Vaikka automaatissa olisi Visa-merkki ei silti aina toimi. Joku automaatti jossa ei ole Visa-merkkiä saattaa toimia. Jos olet maaseudulla, ota dollareita varalta mukaan.


      • paikallista
        lachicadefinlandia kirjoitti:

        Vaikka automaatissa olisi Visa-merkki ei silti aina toimi. Joku automaatti jossa ei ole Visa-merkkiä saattaa toimia. Jos olet maaseudulla, ota dollareita varalta mukaan.

        Ei kun jos olet maaseudulla ota mukaan paikallista valuuttaa tietysti. Sen paikallisen valuutan hankit kaupungissa.


      • pekkiskalle
        lachicadefinlandia kirjoitti:

        Hei, tulin viikko sitten Cartagena-Santa Marta yhdistelmämatkalta. Dollareilla pärjää varmimmin, esim. Santa Martassa eurot eivät vaihtuneet. Meillä itsellä oli vain dollareita, mutta kuulimme että toiset eivät löytäneet Santa Martasta pankkia joka vaihtaa euroja. Tämä on loogista, koska eurooppalaiset eivät juurikaan lomaile Kolumbiassa.
        OIimme ensimmäiset eurooppalaiset jotka majoittuivat Dacameron-hotelliin Santa Martassa.

        Heh-heh, olin tuossa hotellissa jo vuonna 2007.


    • Coronel

      Rahanvaihtoon (pikku liikkeitä, joita on siellä täällä) ei tarvita Cartagenassa edes passia. En tiedä onko Santa Martassa tahi muualla toisin mutta en usko.

      Samoin automaattien kanssa: minulla ei ollut mitään ongelmia. Kuten tuolla edellisessä ketjussa kirjoittelin, €/peso kurssi on paras juuri automaatista nostamalla. Lentokentän automaatista ensimmäinen summa pesoja ja sen jälkeen aina tilaisuuden tullen. Niin kiirettä ei saa minnekään takahikiälle olla ettei ehdi hankkimaan edes paikallista valuuttaa.

      Dollareilla maksaminen on mielettömyyttä, se ei ole eurooppalaisen oma valuutta eikä edes paikallisten. Matkailija maksaa pussistaan kaksinkertaisen valuutanvaihdon...

    • kolumbiagirl

      Me olemme menossa kiertomatkalle kuukauden kuluttua ja lisää kokemuksia olisi kiva kuulla! Harmi, jos opas ei ollut ihan parhaassa "terässään"; muilla AM:n kierroilla oppaat ovat olleet aivan mahtavia tyyppejä ja oikeita tietopaketteja.

      Millaisia Kolumbian hotellit olivat? Tähtiä ei tainnut olla kovin monta, mutta mikä on taso käytännössä?

      Entä ruoka ja juoma? Ainakin noissa kierron hotelleissa oli kaikissa paitsi yhdessä all inclusive. Millaista ruoka on?

      • helpur

        Kolmannelta kiertomatkalta palattuna kokemukset pääosin positiivisia.

        Cartagenan Decameron oli kulunut meluisa kaupunkihotelli ja ranta huonosti varusteltu ja epäviihtyisä. Opas ehkä kysyy teiltä, haluatteko Panacassa rauhallisen huoneen, - älkää halutko! Koko Panacan hotelli on rauhallinen ja musiikki loppuu jo kello 22.00. Meidän ryhmä Cartagenan melusta pyörryksissä tietenkin halusimme rauhalliset huoneet ja niinpä Panacan huoneemme olivat kaukana allas/ravintola ym. alueelta alarinteessä, josta ei nähnyt kuin oman takapihan. Kun joku yritti saada parempaa huonetta, opas tuumasi, että itsehän halusitte rauhallisen huoneen.. Muuten kyllä opas on mainio persoona, terveisiä vain Marjolle!

        Santa Martan hotelli Decameron oli myös siisti ja sen ranta-alue hyvin varusteltu. Aurinkotuoleja oli riittävästi, eikä kenenkään tarvinnut käydä aamuyöstä niitä varaamassa. Merivesi oli lämmintä, mutta sameaa, joten snorkkelin voi jättää kotiin.

        Aamiaiset nautittiin buffeesta, mutta illalliset varattiin eri ravintoloista. Rannalla oli lisäksi hampurilais- pitsabaari ja yölläkin joku snackbaari. Hedelmiä oli jos minkälaisia. Samoin mehuja, mutta ne useimmiten kovin sokeroituja. Jälkiruokakakut ja muut makeat leivonnaiset olivat minun makuuni parhaat, mitä on missään ollut! Ruoka sinällään ei ollut erityisen ihanaa, hyvää kyllä ja se narraa, joka sanoo ettei mitään mieluisaa löytänyt.

        Vihje: Ottakaa mukaan termosmuki, siihen on rannalla (tai mukaan huoneeseen) kiva laitattaa juomat (vaikka vain vedetkin), pysyvät kylmänä pitkään ja vältät muovimukisaastetta.

        Hyttysistä ei ollut vaivaa, tosin illalla laitettiin hyttyskarkotetta nilkkoihin ja ikkunat pidettiin kiinni. Vettä satoi vain yhtenä päivänä Salentossa n. 5 minuutin ajan ja Bogotassakin oli yllättävästi aurinkoista ja lämmintä. Ainoastaan näköalavuorella oli lämpimämpi vaatetus (fleece, tuulitakki) tarpeen. Mitään ”vaelluskenkiä” ei tarvittu, (kävelykengät kaupungissa ja) takaremmilliset rantasandaalit maastossa riittivät hyvin.

        Vaihtakaa rahat (eurot, dollarit) jo Cartagenassa kaupunkikierroksella. Maaseudulla ja Santa Martan El Rodaderossa ainakaan Visa ei toiminut ollenkaan. Dollareita onneksi pystyi vaihtamaan hotellissa ja lentoasemilla.

        Englantiahan siellä juuri kukaan ei puhu, mutta kaikki ovat erittäin ystävällisiä ja iloisen uteliaita meistä "muukalaisista". Muut matkailijat olivat lähinnä Etelä-Amerikasta, eurooppalaisia ei juuri muita ollut ja ryhmänä olimme ainoat.

        Oikein hyvää matkaa, nauttikaa täysillä!


      • hkrhkr

        AM hotelleista en osaa sanoa kun ei ole kokemusta...Toivon että lämmintä vettä tulee ainakin Bogotassa, jossa voi olla aika viileääkin suomalaisellekin (kämpissä ei lämmitystä ja yksinkertaiset lasit eli suurinpiirtein sisällä yhtä lämmin / kylmä kuin ulkonakin). Cartagenassa ei kai sen lämpimän veden kanssa niin tarkkaa ole jos ulkona 25 tai enemmän...
        Ruoka kannattaa syödä jossain muualla kuin hotellissa (tämä siis henk. koht.. periaate)
        Ruoka aika "helppoa". Maissia, riisiä, perunaa, lihaa, kalaa jne. eli perusraaka-aineita simppelisti tehtynä eikä kovinkaan maustettua. Ja hedelmiä! Tuoremehut on niitä sanan varsinaisessa merkityksessä, eli kannattaa kokeilla kaikkia mahdollisia vaikka paikallisten bissejen vaihteluksi...nekin tosin hyviä.
        Bogotassa pitää syödä "Ajiaco Bogotano". Ainoa oikea Ajiaco ja tosi hyvä!

        http://en.wikipedia.org/wiki/Ajiaco

        Sitä voi vaikka kokeilla jossain Usaquen:in ravintoloissa...mielestäni paras alue Bogotassa, kannattaa käydä.

        http://www.bogotatravelguide.com/places-to-go-in-bogota/usaquen.php

        Baarimeinikiä ja ravintoita löytyy mm. ZOna Rosalta:

        http://www.bogotatravelguide.com/places-to-go-in-bogota/zona-rosa.php
        Zona Rosalta löytyy tämäkin paikka jossa voi syödä ja juoda, pienoinen nähtävyys itsessään ja siinäkin mielessä käymisen arvoinen:
        http://www.andrescarnederes.com/


      • Kyllä melua
        helpur kirjoitti:

        Kolmannelta kiertomatkalta palattuna kokemukset pääosin positiivisia.

        Cartagenan Decameron oli kulunut meluisa kaupunkihotelli ja ranta huonosti varusteltu ja epäviihtyisä. Opas ehkä kysyy teiltä, haluatteko Panacassa rauhallisen huoneen, - älkää halutko! Koko Panacan hotelli on rauhallinen ja musiikki loppuu jo kello 22.00. Meidän ryhmä Cartagenan melusta pyörryksissä tietenkin halusimme rauhalliset huoneet ja niinpä Panacan huoneemme olivat kaukana allas/ravintola ym. alueelta alarinteessä, josta ei nähnyt kuin oman takapihan. Kun joku yritti saada parempaa huonetta, opas tuumasi, että itsehän halusitte rauhallisen huoneen.. Muuten kyllä opas on mainio persoona, terveisiä vain Marjolle!

        Santa Martan hotelli Decameron oli myös siisti ja sen ranta-alue hyvin varusteltu. Aurinkotuoleja oli riittävästi, eikä kenenkään tarvinnut käydä aamuyöstä niitä varaamassa. Merivesi oli lämmintä, mutta sameaa, joten snorkkelin voi jättää kotiin.

        Aamiaiset nautittiin buffeesta, mutta illalliset varattiin eri ravintoloista. Rannalla oli lisäksi hampurilais- pitsabaari ja yölläkin joku snackbaari. Hedelmiä oli jos minkälaisia. Samoin mehuja, mutta ne useimmiten kovin sokeroituja. Jälkiruokakakut ja muut makeat leivonnaiset olivat minun makuuni parhaat, mitä on missään ollut! Ruoka sinällään ei ollut erityisen ihanaa, hyvää kyllä ja se narraa, joka sanoo ettei mitään mieluisaa löytänyt.

        Vihje: Ottakaa mukaan termosmuki, siihen on rannalla (tai mukaan huoneeseen) kiva laitattaa juomat (vaikka vain vedetkin), pysyvät kylmänä pitkään ja vältät muovimukisaastetta.

        Hyttysistä ei ollut vaivaa, tosin illalla laitettiin hyttyskarkotetta nilkkoihin ja ikkunat pidettiin kiinni. Vettä satoi vain yhtenä päivänä Salentossa n. 5 minuutin ajan ja Bogotassakin oli yllättävästi aurinkoista ja lämmintä. Ainoastaan näköalavuorella oli lämpimämpi vaatetus (fleece, tuulitakki) tarpeen. Mitään ”vaelluskenkiä” ei tarvittu, (kävelykengät kaupungissa ja) takaremmilliset rantasandaalit maastossa riittivät hyvin.

        Vaihtakaa rahat (eurot, dollarit) jo Cartagenassa kaupunkikierroksella. Maaseudulla ja Santa Martan El Rodaderossa ainakaan Visa ei toiminut ollenkaan. Dollareita onneksi pystyi vaihtamaan hotellissa ja lentoasemilla.

        Englantiahan siellä juuri kukaan ei puhu, mutta kaikki ovat erittäin ystävällisiä ja iloisen uteliaita meistä "muukalaisista". Muut matkailijat olivat lähinnä Etelä-Amerikasta, eurooppalaisia ei juuri muita ollut ja ryhmänä olimme ainoat.

        Oikein hyvää matkaa, nauttikaa täysillä!

        pelkäävien vanhusten pitäisi edelleen välttää latinalaista amerikkaa ja pysyä visusti Suomussalmella.

        En usko että ketkään muut valittavat melusta niin paljon kuin suo-maalaiset.


    • Kriikuna

      Cartagenan hotelli Decamerone vanhahtava, kuluneisuutta, ruoka hyvä ja sijainti lähellä rantaa, kolme tähteä. Isla de Barulla Decamerone todella loistava, sijainti rannalla, meri kaunis. Huoneet uudet, siistit, palvelu hakusessa. Jääkaappia ei ole.
      Am:n oppaat hyviä. Emme olleet kiertomatkalla vaan kahden viikon all inclusive lomalla.

      • Santmarta

        Onko Santa Martan kävijöitä: millainen hotelli ja ruoka siellä on luvassa?


      • Cartagena on jees!

        Omatoimisella matkaajan kiertomatkalla Kolumbiassa totesin 3 päivää riittävän mainiosti Cartagenan läpikäymiseen. Aikaa tuli kuitenkin vietettyä siellä 6 päivää auringonotto-/löhöpäivien tullessa vielä päälle. Yövyin vanhan kaupungin lähellä 2 eri hotellissa ~30$ yö. Tuli luonnollisesti katsastettua kävellen koko "uusi-puolikin", missä turistihotellit rivissä. Suosittelen otamaan kyllä sen kiertomatkan mielummin -varmistus ettei aika käy pitkäksi! Tosin, jos sisältötavoitteena on rentutuminen ala A.I.C-ylläpito, on se kai ihan sama missä sen viettää kun on aurinkoa, lämpöä, meri ja ranta! Tuskin noissa Aurinkomatkojen hotelleissa mitään todellisia puutteita on, varsinkaan kansainvälisessä Decameron ketjussa. Olen itse yöpynyt (poikkeuksellisesti!) Decameron ketjun hotellissa väli-amerikan puolella ja siellä ainoa huoleni oli, "kun piti syödä koko ajan" -kroppa alkoi turpoamaan! Kaikki oli ja toimi muilta osin kuin sadussa. Hotellissa kai lähinnä syödään ja nukutaan? Cartagena on kokemisen ja näkemisen arvoinen -matkan arvoinen kaupunki!

        http://www.booking.com/hotel/co/decameron-cartagena.fi.html?aid=311095;label=decameron-cartagena-AXWPfDPMMKSd2OXD8*LzxQS9830787909;ws=&gclid=CND9mNPWxa4CFYFzmAodDHoBUw


      • Oma tavoitteeni
        Cartagena on jees! kirjoitti:

        Omatoimisella matkaajan kiertomatkalla Kolumbiassa totesin 3 päivää riittävän mainiosti Cartagenan läpikäymiseen. Aikaa tuli kuitenkin vietettyä siellä 6 päivää auringonotto-/löhöpäivien tullessa vielä päälle. Yövyin vanhan kaupungin lähellä 2 eri hotellissa ~30$ yö. Tuli luonnollisesti katsastettua kävellen koko "uusi-puolikin", missä turistihotellit rivissä. Suosittelen otamaan kyllä sen kiertomatkan mielummin -varmistus ettei aika käy pitkäksi! Tosin, jos sisältötavoitteena on rentutuminen ala A.I.C-ylläpito, on se kai ihan sama missä sen viettää kun on aurinkoa, lämpöä, meri ja ranta! Tuskin noissa Aurinkomatkojen hotelleissa mitään todellisia puutteita on, varsinkaan kansainvälisessä Decameron ketjussa. Olen itse yöpynyt (poikkeuksellisesti!) Decameron ketjun hotellissa väli-amerikan puolella ja siellä ainoa huoleni oli, "kun piti syödä koko ajan" -kroppa alkoi turpoamaan! Kaikki oli ja toimi muilta osin kuin sadussa. Hotellissa kai lähinnä syödään ja nukutaan? Cartagena on kokemisen ja näkemisen arvoinen -matkan arvoinen kaupunki!

        http://www.booking.com/hotel/co/decameron-cartagena.fi.html?aid=311095;label=decameron-cartagena-AXWPfDPMMKSd2OXD8*LzxQS9830787909;ws=&gclid=CND9mNPWxa4CFYFzmAodDHoBUw

        on bongata kaikki Cartagenan tekorinnat.

        Tuskin tulee edes 2 viikkoa riittämään.

        Muutenkaan ei ole hinkua pyöriä ympäri ämpäri, kun Suomessa eivät työt paina ja aina tänne pääsee uudestaan, jos haluaa jonnekin Bogotaan ryöstettäväksi.


    • maailmassa on 3 maat

      Maailmassa on 3 maata joiden löytymistä olen pelännyt, onko nyt niin että Suomesta tehdään jo turistimatkoja Kolumbiaan....toivottavasti EI

      Turistit pysykää kotonanne, 2 muuta maata en paljasta vaikka mikä olisi, mutta jos turistit on löytänyt nyt jo Kolumbian niin onneksi menee vielä 10 vuotta siihen seuraavaan maahan ja siitä 10 vuotta siihen viimmeseen maahan. Sitten maapallo on pilattu.

    • jessus1

      Hahahaha "maailmassa on 3maat" saimpa hyvät naurut :D vaimoni on kolumbialainen ja asuu suomessa, joten NE ON LÖYTÄNYT SUOMENKIN!!!

      Maailmassa ei ole maata jota suomalaiset eivät olisi löytäneet. mutta tervetuloa tulevaisuuteen ja yritähän sinäki karistaa ennakkoluulot ja asentees unholaan ni pystyt elämään vielä loppu elämäs vapaampana ilman sodan jättämiä kansan jälkiä =)

      kolumbia on muuten kaikinpuolin hienomaa kun osaa maalaisjärjen säilyttää, ei pidä kumminkaan pilata lomaa liikaa pelkäämällä =)

      -colombia es mas que coca, marijuna y cafe-

      • jessus1

        Korjaus vielä tähän viestiin että taisin ymmärtää täysin väärin tuon sinun ilmaisun. mutta älä huoli, ei siellä maassa koskaan tule törmäämään suomalaisiin ellen mee turisti alueille etsimään muita kaltaisiaan :P


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7485
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3977
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      2814
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2662
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2401
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2289
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2248
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1972
    Aihe