Opel Omega

ecotecci

Olen miettinyt josko laittais 2000-luvun facelift Omegan ja 2.2-16v bensakoneella ja manuaalilaatikolla. Omegassa näyttäisi nimittäin olevan rahalle vastinetta. Tilaa, varusteita ja mukavaa kyytiä edulliseen hintaan, eikä ole vielä mikään ikäloppukaan.

Omegasta ei ole mitään kokemuksia, joten lukisin mielelläni B-Omegan tyyppivioista, ruostumisesta jne. ja tuosta 2.2-16v koneesta. Toki auton kokoon nähden isompi kone olisi mukavampi, mutta V6 lienee jo reippaasti kalliimpi ajaa ja pitää.

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opelilla ajeleva

      Hmm... halpojahan noi on ja toi 2.2 taitaa olla järkevin vaihtoehto, V6 ei mielestäni kannata ostaa tai jos rahaa riittaa niin miksi ei, kalliit huollot mm. jakopää, ainoa mikä noissa on niin etsi hyvä yksilö, aika paljon on kaikenlaisia anturi / sähkövikoja, käy lukemassa / kyselemässä OCF:n sivuilta, sieltä saat paljon tietoa Opeleista, tossa linkki: http://www.opelclubfinland.fi/forum/
      voit luettuasi miettiä että kannattaako vai ei.

    • Opelilla ajeleva

      Niin jäi mainitsematta että etupään nivelet / koiranluut kulutus tavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3586
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3376
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      73
      2549
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2175
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      2055
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      8
      1904
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1140
    Aihe