rakennusvalvonta=mörkö?

rakn2012.

Hei,

Kun jo rakentaneita kuuntelee niin tuntuu, että kaikki tuon rakennusvalvonnan kanssa on aina niin vaikeaa . Olisin mielenkiinnosta kysellyt onko teillä ollut omassa projektissa näin?

Oliko luvan saanti vaikeaa? tai mikä siinä oli vaikeaa ja miten rakennusvalvonta toimi rakennusaikana?

Kiinnostaa oma rakentaminen tänä vuonna, mutta tuntuu niin vaikealta nuo kaikki lupa-kuviot

13

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1720

      Riippuu siitäkin, mitä ja mihin rakentaa, rakennusvalvonnan kanssa ei ole vaikeuksia, jos rakentaja noudattaa määräyksiä, vaikeuksia synnyttää siis oma tietämättömyys.

      Luvat tulevat automaattisesti, jos lupahakemuksissa on Kaikki tarpeellinen, tai puutteet voidaan nopeasti korjata, kunnan miehiä näkyy vain mittauksissa ja katselmuksissa.

      Sensijaan byrokratia, joka ei suinkaan ole rakennusvalvonnan keksintöä, aiheuttaa hankaluuksia. On oltava pääsuunnittelija, jonka on todistettava pätevyytensä. On oltava vastaava työnjohtaja, ilman näitä ei lupaa tule.

      Pääsuunnittelijahan on löydyttävä, jos meinaa edes alkuun päästä, mutta vastaavaa työnjohtajaa ei sitten vapailta narkkinoilta löydykkään, kaikki ovat kytköksissä johonkin rakennusalaan, sama koskee myöhemmin vaadittavaa LVI työnjohtajaa= "suunnittelu työnjohtaja löytyy, kun ostat työn ja tarvikkeet meiltä"

      Niin, että nämä asiat kannattaa selvittää ensin, niihin voi mennä pari vuottakin.

    • 9+4

      Aloitin rakentamisen Espooseen viime vuonna. Laadin itse suuren osan luvan liitteeksi tarvittavista asiakirjoista ja laadin itse lupahakemuksen. Lupahakemuksen pystyi tekemään netissä. Lupa tipahti parin viikon odottelun jälkeen. Kannattaa selvittää etukäteen mitä vaaditaan ja mitkä ovat rakennettavan tontin vaatimukset niin mitään ongelmia ei tule. Tässä omat kokemukseni Espoosta mikä ei kuulemani mukaan kuitenkaan ole "helpoimmasta päästä".

      • 18+9

        Pari taloa Espooseen tehtynä ja tarkoitus on aloittaa kolmatta tekemään n. 2 vuoden kuluttua.

        Kun osaat homman noin, niin sopiiko, että maksan sinulle jonkun sopivan korvauksen (esim. 5000€) ja sinä maksat KAIKKI rakennusvalvonnasta aiheutuneet viivästyksien suorat ja epäsuorat kulut?

        Laita vain yhteystietoja tulemaan kiitos.

        Ensimmäisen luvan saamiseen meni n. 3kk ja toisen 12kk. Kolmannen kohdalla veikkaus on 3kk-36kk.


    • Gdfg

      Sipooseen rakennettiin 2010-2011 ja rakennusvalvonnan toiminta oli mielestäni ihan asiallista ja "ihmisläheistä". Kai se on pienemmän paikkakunnan etuja että asioista voi puhua ihan niinkuin normaali-ihmisten kansa.

    • Periaatteessa homman pitäisi menemän niin, että rakennusvalvonta valvoo vain rakentamisen säännöstenmukaisuutta, ettärakennushankkeeseen ryhtyvän suunnitelmat eivät loukkaa naapurin oikeuksia (asemakaavamääräykset), ja että toteutus on hallittua (suunnittelijoiden pätevyydet yms.)
      Ei kannata odottaa rakennusvalvonnalta aktiivista palveluotetta - eivät esimerkiksi suosittele suunnittejoita tai muutoinkaanhelpota elämääsi.
      Jos rakennuttajalla on asiat kunnossa, pitäisi rakennusvalvonnassa asioinnin olla helppoa. Kunnossa olevan hakemuksen kanssa rakennusvalvonnalle jää kumileimasimen rooli.
      Ongelmat useimmiten alkavat siitä, kun yritetään mennä yli aidan matalimmasta kohdasta...

    • häiriön naapuri

      eiköhän suurimmat ongelmat ole kateellisten naapureiden kanssa.

      • Kokemusta on

        Varsinkin jos heillä on suhteita rakennusvalvontaan.


      • Laki kaikille sama?
        Kokemusta on kirjoitti:

        Varsinkin jos heillä on suhteita rakennusvalvontaan.

        Onko kokemuksesi Orivedeltä? Minulla on Orivedeltä riittävästi kokemuksia.......aina sanotaan kun naapuri......


      • Häiriön naapuri
        Kokemusta on kirjoitti:

        Varsinkin jos heillä on suhteita rakennusvalvontaan.

        no onneksi naapuri on suututtanut rakennusvalvonnan :D. sääliksi käy, ei kukaan jaksa ainaista valitusta mutta toisilla on vaan paha olla ja ymmärrystä pitäisi löytyä.


      • valittajan naapuri
        Häiriön naapuri kirjoitti:

        no onneksi naapuri on suututtanut rakennusvalvonnan :D. sääliksi käy, ei kukaan jaksa ainaista valitusta mutta toisilla on vaan paha olla ja ymmärrystä pitäisi löytyä.

        Se pyhä kolminaisuus, "ahneus-kateus-mustasukkaisuus" käsittämätön asia.
        Tosiaankin säälittävää, koska se syö sisältäpäin, sairastuttaa vakavasti, ei sekään ole mukavaa, kun naapuri vanhenee parissa vuodessa 20 vuotta.


    • byrokraattialoittele

      Rakennusvalvonta nykyään on kuin katsastuskonttorit 80-luvulla.

      Se erotus että ennen auto oli pakko katsastuttaa.
      Nyt ei ole pakko rakentaa.

      Joten lisää vaan byrokratiaa niin rakentaminen hiljenee. Säästyy rahaakin.

    • Vantaa rules

      Vantaalla tosia asiallista meininkiä. Neuvovat, vit....un sijaan

      • Karkkila rules

        Karkkilassa todellista palvelua ja ystävällistä neuvontaa, kaikki sujunut hyvin ja nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      491
      8547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      269
      4815
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe