Carina II

Minulla on Carina II v.89 1.6L (ei kat) jossa on nykimisongelma.
Olen vaihtanut tulpanjohdot, virranjakajakannen, lähetyssaarnaajan ja bensan suodattimen. Ongelma on pienentynyt mutta ei ole kokonaan poistunut.
Olisiko vihjeitä mitä vielä pitäisi vaihtaa??
6793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vaihda toisen valmistajan merkkiin ja mielummin uudempaan vuosimalliin.

Äänestä
  • Joo, mikä ettei. Vaihtamallahan se ongelma häviää. Siinä on vai sellainen toinen ongelma, nimittäin raha.
    Koska pystyit antamaan noin hyvän neuvo niin voisitko lähettää mulla myös rahaa, kiitos.

    Äänestä

  • Jau kirjoitti:

    Joo, mikä ettei. Vaihtamallahan se ongelma häviää. Siinä on vai sellainen toinen ongelma, nimittäin raha.
    Koska pystyit antamaan noin hyvän neuvo niin voisitko lähettää mulla myös rahaa, kiitos.

    Esim Kaasarin pääsuutimen vaihto "aavistuksen"
    isompaan vois auttaa... paljonko on muuten ajettu?

    Äänestä

  • Samanlainen kirjoitti:

    Esim Kaasarin pääsuutimen vaihto "aavistuksen"
    isompaan vois auttaa... paljonko on muuten ajettu?

    Kiitos vihjeestä. Ei muuta kuin paikalliseen suutinkauppaan.
    Carinalla on ajettu 245tkm ja toistaiseksi on pelannut hyvin.

    Äänestä

Käsitin, että se olisi vielä se kaasarikone? Imaiseppa siitä virranjakajan kyljessä olevan alipainesäätimen letkusta? Onko kalvo ehjä vai kulkeeko ilma molempiin suuntiin? Jos kulkee, vaihda säädin! Voisi olla sytytyspuolakin, muttei yleensä vielä noin vähän ajetuissa. Olisi syytä myös tarkastaa, ettei kaasarin kohokammiosssa ole roskia uiskentelemassa mikä taas aiheuttaa yleensä "ajoittaisen" nykimisen. Kaasari helppo purkaa. Samalla voi vaihtaa uuden tiivistesarjan, jos nykiminen tulisi imuilmavuodosta. Ja onhan kaikki ne "sata" alipaineletkua varmasti ehjiä ja kunnolla kiinni siinä kaasarin ympäristössä? Onnea:)

Äänestä
  • Niin itsellä auttoin kun tasakaasulla
    kevyesti "nytkytti" se suutimen vaihto
    makso jotain tojolla noin 8eur.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jau kirjoitti:

Minulla on Carina II v.89 1.6L (ei kat) jossa on nykimisongelma.
Olen vaihtanut tulpanjohdot, virranjakajakannen, lähetyssaarnaajan ja bensan suodattimen. Ongelma on pienentynyt mutta ei ole kokonaan poistunut.
Olisiko vihjeitä mitä vielä pitäisi vaihtaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu