tekee jäynää kovilla pakkasilla, kun ei päästä tarpeeksi moneksi tunniksi ulos. Aivotyöt (mun järjestämät) ei kiinnosta, mut tänään aktivoitui repimään minun kengät, kun olin 2h asioilla. Kantoi myös takkapuut omaan petiinsä ja luki mielenkiintoisen kirjaston kirjan niin maan perusteellisesti.
Ongelma on koiran etutassu, joka on ilmeisesti kesäisen vamman jälkeen kylmänarka. Täällä on nyt -27 astetta pakkasta ja äsken mentiiin ripeä lenkki, vaan se loppui alle kahden kilsan, kun koira alkoi aristaa tassuaan.
Oisko kellään tarjota keinoa, miten voitaisi ulkoilla niinkuin ennenkin? Opisiko vanha koira vielä tossuihin ja onko ne liukkaita, jos koira saa juosta vapaana, niin liukastuminen voi aiheuttaa vanmmoja.
Rottismamma
2
158
Vastaukset 2
Koiran ehdoilla mennään: Jos koira on kylmänarka niin vaatetta ja tossuja päälle vain. Kun koirasi selkeästi aristaa tassujaan, niin hanki sille tossut, jotta voitte ulkoilla entiseen malliin. Tossuja on todella paljon erilaisia, sopivat löytyvät varmaan ihan kokeilemisen kautta. Voi olla, että tossu vain siinä etutassussa riittää, tai sitten tossut kaikkiin jalkoihin.
Meillä pakkanen ei vaikuta ulkoiluun. Meillä roto ei ole kovinkaan kylmänarka, tassujaan ei aristele lainkaan. Kun pakkasta on reilummin eli päälle -10 astetta, niin ulkoiluun laitan sille takin päälle ja pysyy lämpimänä.- nöpö ja miina
Koitan etsiä, josko löytäisin jonkun nettikaupan ja sieltä tossuja, kun lähin eläintarvikeliike on tosi kaukana. Jos löytyis edes kiva malli, niin voisin väsätä itse semmoiset.
Tuota kylmäongelmaa ei tosiaan ole ennen ollut, mutta kesällä koira halkaisi anturansa pullon kappaleisiin ja nyt sitä jalkaa aristaa, vaikka kuntoon muuten tuli. Takki kyllä on käytössä kovimmilla pakkasilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va731939Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661219- 1411018
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu21978- 89695
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa107679Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63652- 41648
- 57629
- 58580