Henkilökohtainen valmentaja

Valmennuskurssit

Sain ammatinvalinnanohjauksesta idean henk. koht. valmentajalle. Menin sinne suurin odotuksin. Ensimmäisellä kerralla keski- iän ylittänyt naishenkilö puhui käytännössä katsoen oman urahistoriansa, kehuen identiteettiään. Kuulin hänen työhistoriansa, perheenjäsenensä minun sairauksiani läheltä liippaavat ongelmat; sekä miksen muka voi sairauteni puitteissa tehdä töitä, kun hänenkin perheenjäsenensä voi.

Sovittuani uuden ajan, nainen ei olut hoitanut sovittuja asioita. Hän kläräsi nettisivustoja ammattiryhmästä, minne oli luvannut jopa ottaa yhteyttä ja hankkia harjoittelupaikkaa, sekä kyseli minulta mistä haluan paikkaa hakea. Hän ei tiennyt mitään koko alasta, jota hain! Nimenomaan hän lupasi ensimmäisen käyntikerran jälkeen, että hän on yhteydessä muka useaan firmaan.

Lopulta tuskastuttuani koko touhuun, hän esitti minulle hyvän duunin, joka "sopii minulle". Duuni oli muovipussittaja varastolla, vaikka hain entisen, vuosikausien kokemuksella olevan ammattini perusteella oleva työtä. Kun ihmettelin ja närkästyin, nainen tokaisi, ettei työ ole ollenkaan väheksyttävä, ja vaatii ammattitaitoa, koska siinä pitää käyttää tietokonetta. En jäänyt selittelemään, miksi en; varastotyötä väheksymättä; ottanut paikkaa huomiolleni.

Lopulta nainen kirjoitti työvoimatoimistolle erittäin kitkeränsävyisen tiivistyksen, missä kertoi minun olevan erittäin vaikeasti työllistettävän henkilön.

Myöhemmin ammatinvalintaohjaaja ehdotti terveyden kartoitusta, koska perussairaudet rajoittavat minua ammatinvalinnassa ja minulla oli hoitamattomia vaivoja, esim. mahakipua. Kun pääsin tuolle terveyskartoitukselle, Suomea huonosti murtava lääkäri kuunteli noin kymmenen minuuttia vaivojani, tutkimatta minua; ja sanoi: Sinulla olla masennus. Jos minä kirjoitta sinulle piristeitä? Lisäksi hän ehdotti vatsavaivoihin unipatjatutkimusta, koska mahaoireet johtuivat huonosta nukkumisesta ja masennuksesta. Sanoin, etten aio alkaa niellä pillereitä, ja vaiva on todellinen. Lääkäri ei uskonut, ja vaikka valitin asiasta, hän pysyi kannassaan.

Lopulta kyrsiinnyin niin, että vaadin omalääkärivaihtoa terveyskeskuksessa, koska terveyskeskuslääkäri ei noteerannut niinikään mahaoireitani. Sain uuden, hyvän lääkärin, joka ei yrittänyt edes sanoa minua masentuneeksi; vain hoiti asiallisesti. Hän soitti itse, ja laittoi tutkimuksiin; missä selvisi vatsaoireet, ja hoiti muunkin terveyskeskuslääkärien hoidotta jättämät vaivat kuntoon. Pitkän tien kävin siis, mutta kiitos tuon lääkärin; eräs "masentunut" hoidettiin, eikä väkisyötetty nappeja.


Sittemmin olen käynyt ammatinvalintaohjaajalla, ja hän totesi minun olevan hyvässä kunnossa ja kiitteli aktiivisuutani. Itsekin hieman ihmettelen, miten jaksoin, mutta sisulla. Tulevaisuudessa on suunnitelmia, ja odotan työkkärin myös oppineen jotain.

Työkkärin järjestämät "personal trainerit" eivät aina ole parhaasta päästä, ja kokemus osoitti, että vain itse voi raivata tietä työn saralla. Toivon voimia kaikille kanssaihmisille, joilla on perussairauksia. Kun terveilläkin on kova tappelu työpaikoista, me niinkutsutut työrajoitteiset saamme tapella vielä enemmän.

6

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossupummi

      Ihan perusjuttua. Itellä ei vaan oo sattunu vielä tulee vastaan sitä hyvää lääkäriä. Ja noi "personal trainerit" on aika harvinaisen turhia tyyppejä, mutta mikäs siinä jos rahansa tienaa p****n jauhamisesta. Ei se mitään tämähän on hyvinvointivaltio tosin ei yhteiskunta.

    • abcdefg23124h12l

      Ajattelin että joku tyttö voisi opettaa minua tanssimaan, sanovat että... varmaan osaat kyllä kun on nyrkkeilytaustaa, mutta en oikeasti osaa kunnolla.

      Joku tyttö voisi opettaa siinä.

    • Voihan kakku

      Työkkäri ei opi, eikä halua oppia. Idea on vain saada pois "persoonallisuus", ja odottaa että henkilö itse luovuttaa. Tai sitten taistelee, ja ehkä voittaa, mutta työkkäri ei siitä muutu! Ainoa taho maallisessa maassamme on äänestää sellainen porukka valtapaikoille, joilla on kyky ja motivaatio opettaa työkkäriä.

      Helpoin tiekö on sossupummi? En tiedä? Mutta sen tiedän että joukossa tyhmyys tiivistyy

    • Parempi pysyä erossa

      Työkkärin tädit tuputtavat työttömille mitä kummallisimpia toimenpiteitä. Parempi on vaan itse ottaa asioista selvää ja edetä omin voimin. Aluksi on hankalaa mutta kyllä kierroksella oppii varmasti sen, että työkkärin touhut ovat täyttä humpuukia. Sen kun on niin, että mitä enemmän selvittelee työkkärissä asioitaan, sitä lähempänä karenssi seisoo. Useassa asiassa karenssin pelko toimii siten, että työttömät eivät saa oikeata tietoa oikeuksistaan ja mahndollisuuksistaan.

    • 23

      >Lopulta nainen kirjoitti työvoimatoimistolle erittäin kitkeränsävyisen
      >tiivistyksen, missä kertoi minun olevan erittäin vaikeasti työllistettävän
      >henkilön.

      Tuo on erittäin tuttua. Minäkin olen kokenut tämän henkilökohtaisesti, vaikka henkilökohtainen valmentaja oli aivan pihalla kaikista minun alan asioista ja vähän muistakin jutuista. Ihmettelen suuresti henkilökohtaisten neuvojien ammattitaitoa ja yleistietoa eri asioista.

      Minulla oli ensimmäisen tapaamisen aikana odotuksia henkilökohtaisen neuvojan suhteen, koska TE-toimisto kehui häntä, mutta odotukset hävisivät, kun huomasin, että kyseinen henkilö oli ilmiselvästi kyllästynyt työhönsä ja oletti, että työnhakija ei tiedä mistään mitään.

      En suosittele henkilökohtaisia neuvojia kenellekään oman kokemukseni perusteella.

      • SilmätAvautuivat

        Kyllä tämä on täysin tuttua minullekin. :(

        Olen itse sellaisessa tilanteessa, että sairastan vaikeaa sairautta, jonka vuoksi työllistyminen on ollut vaikeaa. Olen tehnyt vain lyhyitä keikkatöitä omatoimisesti teknisellä alalla (olen DI), mutta ne eivät tietenkään riitä mihinkään, koska töitä ei ole säännöllisesti. Tällaisen tilanteen takia minut "ängettiin" väkisin TE-toimiston kuntoutuspuolelle, josta minut laitettiin henkilökohtaiselle neuvojalle/työvalmentajalle.

        Suhtauduin aluksi positiivisesti henkilökohtaiseen neuvojaan, koska hän vaikutti älykkäältä ja sivistyneeltä henkilöltä, mutta vähitellen tajusin, että hän yritti vain peitellä osaamattomuuttaan.

        Minulle yritettiin tarjota ns. orjatyötä, josta ei saa palkkaa ja minua yritettiin laittaa kursseille, joista ei ole mitään hyötyä minulle oman ammattitaitoni ja osaamiseni puolesta.

        Tilanne kärjistyi lopulta niin pahasti, että minulla meni "sukset ristiin" neuvojan kanssa. Tein syksyn aikana runsaasti keikkatyötä, eikä henkilökohtainen neuvoja ymmärtänyt keikkatöiden merkitystä. Joudun muutaman kerran perumaan mm. tapaamisia töiden takia, jotta saisin palkkaa itselleni. Neuvoja ei ymmärtänyt tätä, vaikka oli kyse oman alan työstä ja kirjoitti TE-toimistolle negatiivisen palautteen minun yhteistökyvystä. Se oli aika ihmeellistä. :(

        Hyvät ihmiset, jos olette samanlaisessa tilanteessa, välttäkää neuvojia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe