Ajattelin aloittaa uuden keskustelun luokalle jäämisestä. Eli siis tilanne on tämä.
Olen yhdeksäsluokkalinen ja ajattelin että voisin jäädä luokalle. Syynä pääasissa masennus. Huonoja numeroita ei hirveästi minulla ole. Ruotsista, fysiikasta ja biologiasta tuli vitoset kasiluokan tokarissa. Muut numerot ovat 7-8. Koulussa on pari ystävää. En vihaa koulua, mutta tuntuu että en vain pysty tekemään tätä tällä hetkellä. Voimat eivät vain riitä. Kevään aikana on paljon tehtäviä jotka vaikuttavat tuleviin numeroihin, en vain saa niitä tehtyä. Myös yhteishaku stressaa minua.
Olisiko minun kannalta ottaen hyvä jäädä luokalle? Myös ohjeita, ja muiden luokalle jäädeined/masentuneiden tarinoita olisi hyvä kuulla!
Luokalle jääminen 9lk
9
2384
Vastaukset
- jackjorma
koita ny saada vähintää vitosta todistukseen niin pääset peruskoulusta pois ja pidä välivuosi tai mee kymppiluokalle.
ei kannata jäädä toista vuotta ysille. - 20
Yhteishakua ei kannata kauhesti stressata, ammattilliseen peruskoulutukseen pääsee ihan hyvin 7 - 8 numeroilla.
10. luokalla voi muistaakseni korottaa numeroita, jos ei ensimmäisessä haussa nappaa.
Popsi D-vitamiinia ja magnesiumia niin jaksaminen paranee.- 3+12=?
voiko muka 7 päästä perus lukioon? eikö sillä pääse huonoihin?
- e
sen vaan sanon että KOULUSSA ON VAIN JA AINOSTAAN TOLVANOITA !!!!!
- MasentunutM
No sen voin sanoa että kymppiluokalle en mene. Se olisi toisessa kaupungissa. D:
Itse ajattelin että luokalle jääminen olisi hyvä juttu, koska voimat eivät riitä siihen tällähetkellä, koulussa olen tänä vuonna ollut vain pari päivää. - moimoimoimoimoi
no varmaan kannattaisi puhua opon kanssa tai jotain, mutta ei sitä voi oikeen lykätä sillä tavalla että koska sen ysi-luokan käy niin ihan omen mielen mukaan, mun mielestä vaan kuullostaa tosi tyhmälle sen takia niin lopettaa opiskelu kokonaan että jäisi luokalle, hae vaikka amikseen ja sen jälkeen kato et mitä teet.
- sxsdsf
Hae kone ja metalli tai puu, täällä kaikilla alle seiskan keski-arvo, pääsee ainakin Tampereella tänne ~6 KA, ja ihan mukavaa hommaakin.
- MasentunutM
Joo siis toldellakin meen! Huomaa sarkasmi -.-''. Amikseen olen menemässä, mutta ensin käyn ysin uudestaan. Masennuksen takia en pysty tällä hetkellä käymään koulua, enkä kymppiluokalle ole menossa.
- nuortenmiestenmasenn
tää alkaa olemaan kohta jottai epidemiaa !masennusta,paskat !niska pers ote ittestäs ja liikettä niveliin ! ja pois koneelta,päivät notkut netissä kaiken pahin tommonen ! netti kiinni! ala liikkuun mee ulos kämpästä,vai nipistääks mahasta ettei millään jaksa petistä ylös, koneelle kyl jaksat !!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811238
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47654Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t234566Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305566Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7520