Lennän ensimmäistä kertaa ja pari lentokenttiin liittyvää kysymystä askarruttaa. Ensinnäkin: Joutuuko lentokentillä(meno ja/tai paluu) maksamaan joitakin ylimääräisiä maksuja joistakin pakollisista palveluista liittyen esim. matka-asiakirjoihin tai matkatavaroihin? Entä mistä tiedän, mistä voin noutaa lennon jälkeen matkatavarani? Onko parasta vain seurata muita?
Delhiin olen siis menossa, tosin ei nuo peruskäytännöt varmaan hirveästi vaihtele eri kentillä.
Käytännöt/ensimmäinen lento
10
528
Vastaukset
- 324423234
Ei tarvitse maksaa mitään! Paitsi jos matkatavarat painaa liikaa menee siitä maksua.
Seuraa muita. Mutta jos kadotat muut on seinällä kylttejä jotka johtavat matkatavara-aulaan.(Kyltissä on matkalaukun kuva)
Siellä hihnojen vieressä on aina näyttö missä näkyy lennon numero ja mistä kone on tullut. Etsi sieltä oma lentosi ja jää siihen viereen odottamaan. Jos matkatavara-auloja on monta on seinillä näyttöjä mistä näkee mihin aulaan pitää siltä lennolta tulleiden mennä. (Esim: AY842 Helsinki nro: 4)
Seuraa kylttejä aulaan neljä. - 134134
Hyviä ohjeita tuli jo edellä. Tosin muiden seuraamisessa kannattaa siinä määrin olla tarkka, että usein tuo lauma jakaantuu jatkolennoille menijöihin ja niihin, jotka jo ovat määränpäässään ja menevät hakemaan tavaroitaan. Kylttejä siis kannattaa myös koko ajan katsoa.
Intiassa en ole käynyt, mutta joillakin kentillä peritään sieltä lähtiessä jonkinlainen pieni vero. Muistaakseni olen Pekingissä ja Aucklandissa joutunut jotain maksamaan. Summa ei ollut mikään suuri.- SRay
Kiitokset vastauksista!
Joo, tuollaisesta verosta olen juuri kuullut joskus puhuttavan. Varmaan siis riittää että otan varmuudeksi vaikka muutaman kympin arvosta rupioita. - dtgyiu7
SRay kirjoitti:
Kiitokset vastauksista!
Joo, tuollaisesta verosta olen juuri kuullut joskus puhuttavan. Varmaan siis riittää että otan varmuudeksi vaikka muutaman kympin arvosta rupioita.Ekalla kerralla tulee aina hieman hölmöiltyä, joten kannattaa vara aikaa turhankin kanssa. Periaatteessa homma menee niin, että mitä isompi kenttä, sitä paremmin asiat on järjestetty, vaikka pieni kenttä saattaa muuten ollakin yksinkertaisempi.
Kannattaa lukea opasteet hyvin ja muistaa, että ruudulta saa aina kaiken tarvitsemasi tiedon terminaalin numeroista, kirjaimista ja porteista, sekä myös sen tiedon missä check-in sijaitsee.
Ja riippuen englannin kielentaidoista, kannattaa myös kerrata termit kuten Arrivals, departures, baggage claim, connecting flights yms.
Tosin nämä on tällaisen hieman panikoivan ihmiset neuvoja, minä kun itse haluan aina etukäteen tietää kaikesta kaiken. Eikä asiat silti mene aina niin kuin suunnittelee ;) - Aena vähä eksyksissä
dtgyiu7 kirjoitti:
Ekalla kerralla tulee aina hieman hölmöiltyä, joten kannattaa vara aikaa turhankin kanssa. Periaatteessa homma menee niin, että mitä isompi kenttä, sitä paremmin asiat on järjestetty, vaikka pieni kenttä saattaa muuten ollakin yksinkertaisempi.
Kannattaa lukea opasteet hyvin ja muistaa, että ruudulta saa aina kaiken tarvitsemasi tiedon terminaalin numeroista, kirjaimista ja porteista, sekä myös sen tiedon missä check-in sijaitsee.
Ja riippuen englannin kielentaidoista, kannattaa myös kerrata termit kuten Arrivals, departures, baggage claim, connecting flights yms.
Tosin nämä on tällaisen hieman panikoivan ihmiset neuvoja, minä kun itse haluan aina etukäteen tietää kaikesta kaiken. Eikä asiat silti mene aina niin kuin suunnittelee ;)En ole alkuperäinen kysyjä, mutta annoit hurjan hyviä neuvoja. Vaikkapa nuo enklannin sanat. Tässä ketjussa on todella asiallisia ja hyviä neuvoja. Kaikille kun asiat eivät ole niin itsestäänselviä. Vilkkaalla lentokentällä on niin monenlaista meininkiä, että vaikka kuinka teoriassa tietäisi, niin oikean tiedon saanti juuri oikealla hetkellä on joskus hankalaa.
- SRay
Aena vähä eksyksissä kirjoitti:
En ole alkuperäinen kysyjä, mutta annoit hurjan hyviä neuvoja. Vaikkapa nuo enklannin sanat. Tässä ketjussa on todella asiallisia ja hyviä neuvoja. Kaikille kun asiat eivät ole niin itsestäänselviä. Vilkkaalla lentokentällä on niin monenlaista meininkiä, että vaikka kuinka teoriassa tietäisi, niin oikean tiedon saanti juuri oikealla hetkellä on joskus hankalaa.
Totta. Asioita sekoittaa myös nuo e-liput. Ainakaan itselleni ei ole ilmoitettu muuta kuin lipun numero. Ei siis mitään portteja. Mutta kai nuo selviävät sitten kun tekee lähtöselvityksen netissä...
- 134134
SRay kirjoitti:
Totta. Asioita sekoittaa myös nuo e-liput. Ainakaan itselleni ei ole ilmoitettu muuta kuin lipun numero. Ei siis mitään portteja. Mutta kai nuo selviävät sitten kun tekee lähtöselvityksen netissä...
Jos teet lähtöselvityksen netissä jo esim. 36 tuntia ennen (jolloin se Finnairilla on mahdollista), niin porttia tuskin vielä boarding passiin tulostuu. Saat sen tietää sitten Baggage Dropissa ja/tai lentokentän valotauluilta.
- Matkailla
Oletkohan ryhmämatkalla menossa vai omatoimimatkaaja? Kentällä on taksipiste, joista voit varata "turvallisen" taksin joskin ovat ihan kamalassa kunnosa Suomalaisiin takseihin verrattuna. Tai aina parempi jos varaat auton etukäteen, esim. matkatoimiston kautta, jolloin kuskilla on kyltti sinun nimelläsi paikassa, jossa tulet ulos matkalaukkujen kanssa.
- SRay
Yksin menossa. Ajattelin mennä sillä metrolla keskustan asemalle, kun on guesthouse-huone varattu Paharganjista.
134134: Tuo portti tosiaan vähän ihmetytti, mutta nuo lentokentän opastetaulut ym. olin unohtanut kokonaan.
- älä valehtele
joku tekee mielikuvitusmatkaa intiaan ensimmäisenä lentomatkanansa.
muuuuuuaaaaahhhhhhhaaaaaaaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454422Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232879Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412632Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?831606Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021052- 45996
- 59993