Nyt selvisi, ei tarvitse enää valehdella mistään kulttuurista tms kun puolustatte niitä yhteiskunnan maksamia rahti-hameita.
On tapahtunut niin monta " täytä hame ja juokse karkuun" juttuja viime aikoina.
EI se voi olla pelkkää sattumaa.
Puhutaan puhtaudesta - kuljetetaan jopa ruokatavaraa toosan päällä tai vieressä..
Aina kun näkee mustalaisnaisen kaupoilla - eittämättä tulee mieleen että mitähän tuokin sinne hameen alle lienee piilottanut.
Näin kerran miten säästöpörssissä käveli niin vaikean näköisenä mustalaisnainen, maksoi kassalle jotain pientä. Kun mustalaisnainen oli ulkona, kassa huokaili: mä olen yksin tässä linjalla ja ne tietää sen -
eli kokemusta oli ...
kuinka mustalaiset kehtaavat??
Ja kyllä, valtaväestökin varastelee - mutta ei kukaan muu tee tuollaista - vartavasten teetetään taskuja, koukkuja jne.
On tapahtunut niin monta " täytä hame ja juokse karkuun" juttuja viime aikoina.
EI se voi olla pelkkää sattumaa.
Puhutaan puhtaudesta - kuljetetaan jopa ruokatavaraa toosan päällä tai vieressä..
Aina kun näkee mustalaisnaisen kaupoilla - eittämättä tulee mieleen että mitähän tuokin sinne hameen alle lienee piilottanut.
Näin kerran miten säästöpörssissä käveli niin vaikean näköisenä mustalaisnainen, maksoi kassalle jotain pientä. Kun mustalaisnainen oli ulkona, kassa huokaili: mä olen yksin tässä linjalla ja ne tietää sen -
eli kokemusta oli ...
kuinka mustalaiset kehtaavat??
Ja kyllä, valtaväestökin varastelee - mutta ei kukaan muu tee tuollaista - vartavasten teetetään taskuja, koukkuja jne.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tollainen varastelu on erittäin häpeä teko ja suoranaista ahneutta mutta miksi pitää yleistämällä kohdistaa kaikki syytökset meihin mustalaisiin, en ole törmännyt sellaiseen mustalaiseen joka olisi puolustanut näitä hamevarkaita, päin vastoin.
Se on totta että yleisesti on mustalais-hame ollut käytössä näissä kyseisissä varkauksissa mutta se että pitää alkaa yleistämään kulttuuri teoiksi ja koettaa saada se näyttämään kuten se olisi siten hyväksyttyä mustalaisten keskuudessa, on jo totuuden muuntelua omaksi ilokseen, tai sitten jo menee vihan puolelle ja vihan sokeana uskoo jo sen olevan totta.
Ikävää on kaikkien syyllistäminen, totta.
Monien - eikä ihme - on vain ihan oikeasti vaikeaa ymmärtää miten romaninaiset kehtaavat tehdä tuollaista,
Nämä viime aikaiset tapahtumat eivät valitettavasti ole ainoita.
Mitä liikkuu romaninaisen päässä, kun hän ensin hankkii hametta ja siihen kuuluvat tykötarpeet - eli näitä koukkuja- isoja taskuja sun muuta?
Silloinhan jo, on ajatuksena että on menossa varkaisiin.
Monella romaninaisella on muksuja, kulkevatko lapset mukana kun äiti / mummo / täti lähtee varkaisiin?
Nykyään uskoisin, ettei kenenkään tarvitse nähdä nälkää joten ei riitä selitykseksi.
Monella romanilla lienee taattu toimeentulo sossusta - sekin on parempi vaihtoehto kuin rosvoaminen.
En millään haluaisi, enkä usko että " kaikki" romaninaiset tällaista harrastavat?
Mutta miltä tuntuu heistä - kun voivat arvella mitä muut ihmiset näiden varkaiden takia - ajattelevat kun näkevät romaninaisen tulevan korot kopisten kauppaan?
Minä en tietenkään pysty vastaamaan mitä heidän päässänsä liikkuu tälläisiä tehdessään tai siihenkään onko mukana lapset, mummot vai ketä mutta voisin epäillä ettei tälläiset mustalaiset ole kovinkaan kiinni mustalaiskulttuurissa, koska kulttuuri ei todellakaan ohjaa tuollaiseen ahneuteen, eikä varsinkaan tuollaiseen käytäntöön että hameen alle laitetaan ruokia yms.
Sen olen kyllä huomioinnut että kyseiset varkaudet ovat viime aikoina yleistyneet, liekkö on kyse samoista porukoista jotka kiertelevät tekemässä näitä varkauksia vai onko sitten kyseessä yleistyvä rikollisuuden muoto? En osaa vastata siihenkään varmasti mitään mutta epäilen vahvasti että kyseessä on samoja porukoita. Siitä voin jotenkin jotain päätellä, ettei mustalaiset joiden kanssa on keskustellut, ole hyväksynyt millään tavalla näitä tekoja, eikä kukaan mustalainen joka oikeasti on mustalaiskulttuurissa elänyt hyväksyisi!
Tämä on selvää ahneutta, suomessa kyllä saadaan perus-elintarvikkeet kuten ruoat muutenkin vaikka ei olisi varaa, se ei ole todellakaan selitys tälläiselle toiminnalle ettei olisi varaa ruokaan.
Tälläinen yleistäminen on aivan turhaa, sillä jos pari suomalaista tappaa jonkun ja ryöstää, niin asiasta ei aloiteta mitään haloota että "kyllä ne suomalaiset on kauheita", muttakun joku vähemmistöön kuuluva satunnainen väärälle polulle joutunut henkilö sattuu tekemään jotai, niin siitähän aletaan syyttämään koko porukkaa, eikä ajatella asiaa yksilöllisessä mielessä, vaan yleisestään se kaikkiin samaa kulttuuria edustaviin ihmisiin.
Ei kaikki mustalaiset oo varkaita kuten ei kaikki valkolaisetkaan rehellisiä. Totuus on että kaikkinainen rikollisuus niin valtaväestön kuin romanienkin parissa on kasvanut. Ainut luotettava on Herra Jeesus jonka sanaan voimme luottaa ja saamme hänen kauttaan iänkaikkisen elämän.
Raamatun ennustusten täyttyminen osoittaa vääjäämättä,että me olemme nyt aivan Jumalan loistoisan uuden asiainjärjestelmän kynnyksellä.
Tämä paha maailma pyyhkäistään pian pois ja sen myötä kaikki sydänsurut,pettymykset ja murheet,jotka se on aiheuttanut.
Maa muutetaan paratiisiksi,jossa tosi Jumalan palvojat saavat nauttia täydellisestä ihmiselämästä ikuisesti.
Joh 3:16-18 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi. Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.