Itse valmistuin sosionomiksi muutama vuosi sitten. Ja töitä kyllä on (sijaisuuksia), mutta ei oikein sellaista omaa paikkaa työelämässä. Sosiaalialan töihin vaaditaan aina ylempi Sosionomi (AMK) tutkinto ja palkat aivan sairaan huonoja koulutukseen ja työtehtäviin nähden.
En suosittele tätä tutkintoa kenellekään. Kyseessä kuitenkin AMK-tutkinto ja työstä maksetaan n. 2200 e kk. Olen tehnyt sijaisuuksia sosiaalityössä ja ihan lähihoitajan töitäkin, joihin taas olen epäkelpo kun ei ole sitä hoitoalan osaamista.
Työt ovat rankkoja ja syrjimistä työpaikoilla paljon.
Olen ajatellutkin, että vaihdan alaa ja palaan takaisin kaupan alan töihin, koska siellä ansaitsin paljon paremmin, ilman tätä stressiä ja vastuuta. Enää ei nimittäin huvita lähteä opiskelemaan ylempää tutkintoa, koska kuulemani mukaan se on samankertausta ja tehtävien tekemisen ja taas uuden opinnäytön kirjoittamisen vuoksi ei ainakaan minun voimani riitä taas siihen samaan diipadaapaan ja pilkkujen oikeille paikoille laittamisen miettimiseen.
Sosionomi (AMK) alempi
6
599
Vastaukset
- Opiskellut
Ite opiskelen sosiaalityötä, ja monet opiskelijakaverit on juurikin valmistuneita sosionomeja. He saa hyvityksiä opinnoista edellisen tutkinnon myötä.
- Riinuskainen-
mitä järkeä ensin opiskella 3,5 vuotta sosionomiksi ja sitten lähtee lukee yliopistoon sosiaalityötä.??? Itse sitä mieltä, että Sosionomi (AMK) alempi osaa kyllä ihan samat asiat kuin sosiaalityöntekijä yliopistosta valmistuneena. Sosionomilla ehkä vaan paremmat valmiudet toimia ja enemmin sympatiaa.
Tuo ylempi sosionomi-tutkinto on aivan naurettava. Muutama oma tuttavani opiskellut sen tai juuri opiskelemassa ja se on kuulemma ihan saman toistoa kuin Sosionomi alempi- koulutus. - Hannemaija
Riinuskainen- kirjoitti:
mitä järkeä ensin opiskella 3,5 vuotta sosionomiksi ja sitten lähtee lukee yliopistoon sosiaalityötä.??? Itse sitä mieltä, että Sosionomi (AMK) alempi osaa kyllä ihan samat asiat kuin sosiaalityöntekijä yliopistosta valmistuneena. Sosionomilla ehkä vaan paremmat valmiudet toimia ja enemmin sympatiaa.
Tuo ylempi sosionomi-tutkinto on aivan naurettava. Muutama oma tuttavani opiskellut sen tai juuri opiskelemassa ja se on kuulemma ihan saman toistoa kuin Sosionomi alempi- koulutus.Sosionomi amk on alempi korkeakoulututkinto, joka ei anna pätevyyttä samoihin työpaikkoihin kuin ylempi tutkinto (maisterin tutkinto sosiaatyössä). Sosionomi amk-tutkinnon jälkeen kestää vain 2 vuotta suorittaa sosiaalityöntekijän pätevyys yliopistossa (maisteriohjelmat erillishaussa). -Yliopistossa opinnot eivät ole saman toistoa, koska kyse on aivan eri tutkinnosta ja opintojen syventämisestä ylempään tutkintoon.
- kentältä...
Riinuskainen- kirjoitti:
mitä järkeä ensin opiskella 3,5 vuotta sosionomiksi ja sitten lähtee lukee yliopistoon sosiaalityötä.??? Itse sitä mieltä, että Sosionomi (AMK) alempi osaa kyllä ihan samat asiat kuin sosiaalityöntekijä yliopistosta valmistuneena. Sosionomilla ehkä vaan paremmat valmiudet toimia ja enemmin sympatiaa.
Tuo ylempi sosionomi-tutkinto on aivan naurettava. Muutama oma tuttavani opiskellut sen tai juuri opiskelemassa ja se on kuulemma ihan saman toistoa kuin Sosionomi alempi- koulutus.Minä taas sos.puolen kanssa vuosia yht.työtä tehneenä tiedän, että ei osaa sosionomi samaa kuin yliopistosta valmistunut sos.työntekijä.
- huhu
No hyvät on kaupan alalla palkat!
- ei se kaupallinen...
Itse olen kaupan alalla enkä kyllä oikein tätäkään suosittele. Mutta it's your choice. Stressaavia ja vähemmän stressaavia töitä löytyy joka alalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741380Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13937Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79872Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89789Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv45595Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134588Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547