Jatkan keskustelua tuosta keskosuudesta ja yleensäkkin vauvan kehityksestä.Oma poikani syntyi -92 ja painoi vähimmillään n900gr ja on nyt tomera mies.
Neuvoloissa turhaan pelotellaan äitejä ja ei muisteta että jokainen ihminen on oma yksilö.Tämä keskospoikakaan ei kontannutkaan kun vasta 9kk ikäisenä ja siitähän shokki tulisi nykyaikana.
Pää pitäisi pitää kylmänä ja luottaa omaan vaistoonsa näiden asiantuntijoiden käsissä,jopa on tullut mieleen että ongalmia hakemalla haetaan että rattaat ja kaikki virat saadaan pyörimään,onhan se kiva että kaikenmaailman terapeuteilla töitä riittää.
parikymppinen keskonen :)
2
218
Vastaukset
- keksospojan mamma
No tuntuipa tutulta, muuten että oma poikani muutaman vuoden vanhempi ja oli hieman "pikkuisempi" syntyessään.
Minunkin pojallani tuli lähes kaikki kehitysvaiheet vähän viiveellä... mutta kummasti on kasvanut aikuiseksi ja on ihan normaalin miehen mitoissa.
Meille sanottiin jo pian pojan synnyttyä, ettei huolta ole, ottaa kehityksessä kaverit kiinni kouluikään mennessä.
Eli samaa toivotan kaikille keskosvauvojen vanhemmille, ei ole huolestuttavaa jos kääntyminen, konttaus, kävely, sormi-ote jne. jen vähän myöhästyy ja on käyrien ala-puolella.
Turha on esim. toiminta terapeutille viedä lasta, jos tiedossa on, että ikäkauden kehitys on vähän jäljessä keskosuuden vuoksi.
Oikeasti keskoslapsilla on niin tarkat seulonnat sairaaloissa, että jos jotain oikeaa vikaa on se kyllä huomataan. - niinniin...
Täysiaikainen vauvakin saattaa alottaa konttaamisen vasta 9-10kk paikkeilla, eli enpä huolehtisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128