mistä johtuu kun digiboxi kadottaa kanavat ja tulee vain jukeboxi? tätä tapahtuu vain kotona eikä lainkaan mökillä joten boxissa ei voi olla vikaa. kotona käytössä sisäantenni.
jukebox
5
158
Vastaukset
- sisäantenni
jos sulla käytössä alle 32db:n sisäantenni 30km matkalla mastosta niin kuvaa ei voi muodostua tai sitten antenni ei pysty varamaan riittävästi signaalia. signaalin pitää olla vähintään 60% jotta kuvaa voidaan näyttää ja kanavia katsoa.
- ei antenni
vaikuta mitenkään kanavien katoamiseen boxista. sisä tai ulko antennilla eikä voimakkuudella ole siihen merkitystä. kanavat tallentuvat boxin sähköiseen flash tallenteeseen ja mikäli tallenne saa kipinä/häiriöpiikin joltain suojaamattomalta tai vialliselta laitteelta niin flash tallenne reagoi siihen nollaamalla itsensä turvallisuus syistä. aina häiriöt/kipinät eivät kuitenkaan nollaa flash tallennetta vaan myös televisio voi pienempien häiriöiden ansiosta reagoida sammumalla tai kuva nykähtelemisellä.
- saman kokenut
minulla oli aivan samanlaisia ongelmia kaapeli digiboxin kanssa toissa vuonna eli kanavat olivat hävinneet usein ja radio taajuus vain päällä. asia kuitenkin ratkesi kun kaapeli operaattorin asentaja yhdessä talon huoltomiehen kanssa selvitti ongelman. syyksi paljastui sähköinen induktio asuntoni sähkölaitteiden välille joka korjattiin vaimentimella. uskoisin että aloittajalla on aivan sama ongelma kyseessä.
- kaon ktf
kyse ei ollut siis mistään yksittäisestä laitteesta vaan kaikkien sähkölaitteidenkö yhteisestä ongelmasta? mihin se vaimennin laitetaan? minulla on usein myös televisio sammunut ja on tullut muita häiriöitä kun on sähkölaitteita ja valoja kytkenyt päälle.
- saman kokenut
kyllä kyse oli kaikista sähkölaitteista joihin induktio syntyi, mutta kaikki laitteet eivät aiheuttaneet kuitenkaan ongelmia. vaimennin laitetaan digiboxin/TV:n syöttö piiriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101189
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171014- 127917
- 95775
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten287722Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait75649Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504