Atomic D2 RACE GS vs. RACE TI GS

Jokisen Jussi

Onko kokemuksia? Mitä eroa? Vastatkaa älykkäämmin kuin "lue atomic.com". Suksien käyttökohde on Alppien ja Pohjois-Suomen isommat rinteet reippaalla vauhdilla. Vanhat Atomic 10.26 ovat toimineet kuin unelmat, mutta kun sisuskalut alkavat kuultaa mustan pohjan läpi, lienee aika luopua.

9

3833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atomic FTW

      Käytännössä sukset ovat melkein samat. Ainoa ero noissa on tuo D2 Race GS:ssä oleva D2 tekniikka, eli suksi on kaksiosainen, päällä niin sanottu "liukuva" kansi. En ihan suoraan osaa sanoa miten tämä tekniikkana toimii, mutta lisää ainakin jäykkyyttä.

      Itse olen molemmilla suksilla laskenut. Lähinnä ero noilla on jäykkyydellä. Eli jos jaloissa on potkua, laskussa vauhtia (ja taitoa), niin kääntynee tuonne D2 Race GS:n suuntaan. Ti GS:t kyllä ovat myös hyvinkin jäykät ja vakaat kovissa nopeuksissa. Tuskin huomaa edes suurta eroa. Atomickin D2 teknologialla väitetään olevan vaikutusta voiman suhteessa käännöksen pituuteen. Enpä juurikaan ole tuossa mitään erikoista huomannut.

      Omistan D2 Race GS mallia 11/12 ja suksi on omaan laskuuni täydellinen. Kestää vauhtia. Kääntyy erittäin helposti kantilta toiselle ja käännös on todella leikkaava. Paras GS -suksi, jolla olen koskaan laskenut. Olen testannut monia.

      Mutta jos maltat odottaa, niin tästäkin suksesta lienee olevan tulossa uudempi malli ensi syksynä. Itse ehkä vähän hätäilin tämän oston kanssa. Eli Atomic Redster GS -sarja tullee markkinoilla lokakuussa 2012.

      http://www.spoteo.de/nachrichten/nachricht_1701_0_DIE-NEUE-REDSTER-RANGE-von-ATOMIC--Weltcup-Performance-von-der-jeder-Skifahrer-profitiert.html

      Suksi lienee astetta kevyempi kuin edeltäjänsä, mutta tuskin suuria eroja on. Paitsi D2 Race GS:n pudonnut hinta syksyllä. Osaavat rahastaa. En kyllä omiani ole vaihtamassa.

      Kaapista löytyisi 09 vuoden Atomic SX 11. Kelpaako? :) Käytännössä lähes uutta vastaavat.

      • Jokisen Jussi

        Kiitos vastauksesta, loistavaa!

        Millainen suksi tuo SX 11 on?


    • Kaleksi

      Moi.

      Mulla löytyisi kanssa tuo SX 11 suksi 174cm pituisena myynnissä. Yksi parhaita ssuksia mitä yleensäkkään valmistettu. Suksi on suksicrossiin tehty ja vauhtikestävyys, nopea kantilta kantille vaihto ja notkeus omaa luokkaansa.

      Kiinnostaako? Löytyy järeämmällä 14DIN siteellä kun kauppaversio 12DIN

      • Kaperi

        Viestiä suksista voit laittaa petteri(piste)justen(ät)gmail(piste)com


    • Maukas

      Moi!

      Itselläni on Atomic Race D2 SL. Mitä eroa Redsteriin? Itse olen ollut todella tyytyväinen suksiini, kestää kovaa ajoa. Onko Redsterissä deck-tekniikkaa? Itse olen hiukan pihalla tekniikan kehityksestä. Jos nyt joku viitsisi valistaa eksynyttä? Kiitos.

    • 325

      Oikeasti sama se. Atomicit Ehkä säilyttää arvo paremmin. Vaha ja kulmat ratkaisee. Jos aiot kilpailla Atomicit eivät ole pahoja, Lopulta hinta ratkaisee.

    • Räpylähemmo

      Moi!

      Kerrankin ketju, jossa pelkkää asiaa. Tosin jo historiaa. Itse testasin joskus vahingossa SX 11 . Näyttivät pelleilyyn sopvilta. No, vielä mitä, parhaat sukset kovaankin ajoon. Nykyään alla Atomic D2 SL. Mieletön suksi, kestää mitä vain. Aja millä ajat , Atomicilla loput

    • Mari_74

      Moikka,

      tässä näyttää olevan laskeneita ja Atomicin kalustoa tuntevia ihmisiä, niin rohkenen kysyä saisinko minäkin kartalle nostoa, pliis? Lasten vuoksi muutama vuosi jäänyt välistä aktiivisesta laskemisesta ja varsinkin välineiden seuraamisesta. Käytössä suuresti arvostamani Beta Ride 11.20, mutta kun nyt ilokseni myös ne lapset laskevat, niin kaipaisin tänne lyhyempiin paikallismäkiin vaihtelun vuoksi vähän vikkelämpää suksea eli radius jossain 12-13 metrissä. Uusista valinta kohdistuisi Redster S9, mutta niihin finanssipuoli ei taivu tällä hetkellä. Mitä Atomicin malleja kannattaisi metsästää joko tuoreena käytettynä tai kaupoista ns. vanhana malliina? Vauhtikestävyys on mulle tärkeä ominaisuus, joten aloittelijan tai ladysukset ei tule kysymykseen. Tai olisko jollain kotona ylimääräisiä sopivia, kun mun pituus on 169 cm. Kiitokset avusta jo etukäteen!

      • J2K2

        Moi, itsellä Fisher RC4 Superrace 12/13 kauden mallina. Mielestäni loistosuksi, mutta valitettavasti 155 cm pituisena minulle auttamattomasti vähän lyhyt kun olen reilu 180 pitkä. Ottaisin heti jos saisin samanlaiset 165 pituudessa, mutta ei enää löydy. Tilalle olen katsonut esim. Redster S7/9, jonka kautta tällekkin sivulle eksyin. Sukset on erinomaisessa kunnossa ja voin laittaa lisätietoja jos olet kiinnostunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      652
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      552
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      442
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe