Liikuntavammaisen aktiviteetit

kesä2011 vammautunut

Tervehdys te kaikki muut vammaiset!
Olen kesällä 2011 halvaantunut rintakehästä alaspäin liikenne onnettomuudessa.

Kertokaa hieman taustaa omasta vammastanne, miten olet vammautunut, minkälaisia harrastuksia/ aktiviteettejä teillä on, käyttekö töissä ja minkälaisessa työssä, muuta vapaata keskustelua esim. kuinka ihmiset suhtautuu teihin?

Itse pääsin takaisin arkeen kiinni lokakuun loppupuolella, asun yksin, ajelen autolla jossa käsikaasu, käyn keilaamassa, kahvilla kavereiden kanssa, silloin tällöin baareissa juhlimassa, ja jota kuinkin niin normaalia elämää kuin vaan voi olla tietenkin tiettyjä rajoituksia huomioiden.
En ole palannut työelämään ja en usko että palaankaan ja tästä syystä on jäänyt päivää ohjelmaani iso aukko joka pitäisi jollain toiminnalla täyttää.

Kertokaa jotain ideoita ja olisi kiva ihan kasvotustenkin keskustella asioista ja kokemuksista samantyylisen vamman omaavien ihmisten kanssa.

4

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SoittaisinjososaisiN

      Harmi kun kukaan ei ole vastannut asialliseen kysymykseesi. itse en ole halvaantunut tai muuten vertaistukikelpoinen, mutta tuli vaan mieleen, että oletko katsellut koskaan tai onko paikkakunnallasi kansalaisopistoja tms muuta kurssitarjontaa? Joskus syksyisin kun esitteitä selailee, niin tekisi mieli osallistua kaikille mahdollisille kursseille:))). Kurssitarjontaa on sekä päivisin että iltaisin ja tilanteesi huomioon ottaen pääsisit varmaankin kulkemaan ihan hyvin eri aikoihin. Kurssimaksutkin ovat ihan kohtuullisia...

      Mukavaa kevättä sinulle:)

    • satahämesavoko

      Näissä jutuissa olisi aina mukava tietää hiukan enemmän taustoja, vaikkapa vain ikä suunnilleen ja sukupuoli. Sekä asuinpaikka edes suunnilleen, etelä- keski- vai pohjois Suomi?

      • kesä11 vammautunut

        Olen noin 30v. mies olen ja kotoisin etelä-suomesta.

        Eipä tunnu tämä aihe kiinnostavan muita vammautuneita.
        Elän mielestäni lähes normaalia elämää vaikka pyörätuolilla liikunkin.
        Moottoripyöräily on melkeinpä ainut asia mikä kiinnostuksen aiheistani olen joutunut karsimaan pois.

        Vaikka ei tämä varsinaisesti tähän liitykkään niin aktiivisen ja positiivisen asenteen kanssa kun olen liikkeellä niin löytyipä minulle nainenkin, hän on ihan terve ihminen mitä nyt päästä sen verran vippaa että kanssani viihtyy :)

        Kyselkää vaan rohkeasti lisää vaikka tämän palstan kautta!


    • liikkari

      Moro!
      Itsellä ollut selkäydinvamma jo 17 vuotta. Siinä ajassa aika hyvin tottunut elämään sen kanssa. Olen tapaturmaisesti vammautunut liikenneonnettomuudessa. Alaraajoissa jonkun verran spastisuutta mutta pystyn itsenäisesti elämään/liikkumaan. En siis tarvitse avustusta.
      Itsellä arki menee tällä hetkellä vielä koulussa mutta tavoitteena työllistyminen koulun jälkeen. Harrastan pyöräilyä kalastusta tietokoneita matkailua ja silloin tällöin baareilua, Yritän elää "normi" elämää välittämättä muiden kommenteista ym. vammaani liittyen. Se ei ole enää itselle mikään este, joillekkin se vaan tässä maassa tuntuu olevan!!!
      Zen cafe:a lainaten:
      "Mies jonka ympäriltä tuolit viedään
      mies jonka etunimi mieleen ei jää
      mies jonka kasvot ovat raastinrautaa hioneet
      Mies jonka ympäriltä tuolit viedään
      mies jonka sukunimi mieleen ei jää
      mies jonka talossa on suorat seinät ja tapetit"
      Lykkyä pyttyyn!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      65
      4653
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3562
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      65
      2995
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      162
      2989
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2724
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1831
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1640
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1352
    Aihe