..onko kukaan koskaan ollut mukana salainen neuleystävä jutuissa? nythän ne on varmaan jo lähtenyt käyntiin, mutta tahtoisin kovin lähteä mukaan..onkohan missään "paikkoja" vapaana enää?
Olen ensikertalainen sellaisessa..huolittaisiinko edes mukaan?
Olen ensikertalainen sellaisessa..huolittaisiinko edes mukaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen ollut Ravelryn kautta parissa kansainvälisessä vaihdossa. Tosi kivaa :).
Siellä on koko ajan käynnistymässä eri teemaisia vaihtoja (swap). Swapissa ei haittaa, vaikka olisi ensikertalainen! :)
www.ravelry.com
rekisteröidy ja kirjaudu sisään, yläpalkista valitset groups, ja sieltä swaps. Tällä hetkellä siellä on noin 600 neule-swapeille omistautunutta keskusteluryhmää - osa toki epäaktiivisia, osa alueellisesti rajoitettuja, mutta sieltä varmasti löytyy itselle mieluinen aihepiiri, jossa on swappi alkamassa.
Suomenkielisiä swappeja en ole seurannut. Swappihan on aina kiinni siitä, että on joku, joka sitä organisoi. Siinä on oma vaivansa, mutta monet ihanat ihmiset jaksavat vuodesta toiseen järjestää swappeja.
Mikään ei estä vaikka sinua järjestämästä omaa swappia, vaikka tällä palstalla!
Järjestäjän pitää
- päättää swapin aihe ja esim. mikä on hintaraja paketin sisällölle
- kerätä osallistujien tiedot
- parittaa ihmiset keskenään ja lähettää kullekin sen oma neuleystävän, jolle lähetetään paketti/paketteja (swappihan voi olla kertaluontoinenkin) , osoite.
Osa hauskuutta on mielestäni ollut keskustelupalstahehkuttelu siitä,mitä kaikkea ihanaa neuleystävälleen suunnittelee... :) Ravelryssä on se kiva, että siellä ei olla anonyyminä vaan nimimerkit on rekisteröity, neuleystävän saadessaan saa tietää myös hänen nimimerkkinsä. Tällöin voi käydä kurkkimassa vaikka oman neuleystävän muita harrastuksia ja toivelistoja yms. Esim. itse yhdelle neuleystävälle pystyin täten lähettämään koiraswapissa ihan neuleisiin liittyvien juttujen lisäksi materiaalit ja ohjeet neulahuovutettuun hauvaan, joka oli hänen oman koiransa rotuinen. :) Tai kun yhden swapin kaverista näin, että on vegaani, niin lähetin sitten neuleiden ohessa tummaa suklaata maitosuklaan sijaan. Tällä palstalla ei onnistu, kun suurin osa on rekisteröitymättömiä.
Parastahan olisi sellainen palsta, jonne voisi sitten lähettää ihan kuviakin ja kertoilla, mitä sai ja mitä tykkäsi. Tosi kiva nähdä, miten mielikuvituksekkaita ihmiset ovat olleet ja miten ihanasti hemmotelleet neuleystävää - ja miten hyvän mielen tällainen saa aikaan :).
oi toi oiskin tosi kiva..näkis mitä ulkomaillakin tehdään. taidanpa heti mennä tutkimaan sivuja! :)
http://oujova.vuodatus.net/blog/category/Yleinen