No niin,
kiitän suuresti jos tänne joku päätyypi vastailemaan!
Asiani koskee omaa 'kotisivunimeä', eli domainia. Siis, mä oon tehny nyt "kotisivut", mut siinä on vaan sellanen omituinen linkki. file:///C:/Documents and Settings/--/Omat tiedostot/---/page1.html.
(--- kohdilla on nimeni sekä kansion nimi... )
Niin, miten saisin oman domainin ja miten saan tuon lisättyä... Siis en ymmärrä. Anteeks tämä heikkotietoisuuteni, mutta nyt kun vihdoin tajusin miten tehdään sivut, en tiedä mistä saan ilmaisen domain-osoitteen. Pääte ei haittaa, mikä tahansa se onkaan, kunhan ilmainen, se käy.
Ja muilla on järkevä osoite tuossa, mutta miks mulle tulee tuommonen tiedostohommeli?
SUURI HALI KAIKILLE VASTANNEILLE!
Domain
10
448
Vastaukset
- daasassasas
siksi tulee kun sivusi ovat edelleen omalla koneellasi... Tai jos oletkin siirtänyt ne "jonnekin" niin linkki osoittaa edelleen väärin...
Domainia ja kotisivutilaa kannattaa harkita vaikka tuolta:
https://www.nettihotelli.fi/ - mmmoi~~~~
Jep, mut sitä mietinkin että miten saan just vaihdettua sen silleen et se on esim. nimi.com tai jotain sellasta. En ymmärrä. Tarviiko siihen ees domainia, mun tietojen mukaan tarvii.
Hyvä muuten, mut tarvitten ilmasen domain-osotteen, en voi alkaa maksamaan kuukausi/vuosi tai mitään muitakaan kuluja. En ees kertamaksuja. Kyllä olisin löytänyt jo kauan sitten domainin, mut en voi maksaa siitä.- sdsadasdassassa
http://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=free domain&ie=utf-8&oe=utf-8
no tuolta sitten vaan kahlaamaan läpi mikähän noista olisi sen verran luotettava, ettei tule pöpöjä windows koneeseen...
Ja jos kehtaat sanoa, ettet osaa englantia niin.....
- mmmoi~~~~
Tuolla hakusanalla oon ettiny varmaan miljoonasti eikä mitään oo löytynyt.
En oikeestaan pääasiassa nyt ookkaan ettimässä domainia, ensin yritän tehdä mahtavat nettisivut, mut html-koodaus onkin yllättävän vaikeaa. Ainakaan hienoja tehdessä.
Tiedätkö tästä aiheesta mitään? - jotakin
Aika usein laajakaista sopimukseen sisältyy jonkin verran kotisivutilaa. Tosin nekin on lähes aina alidomaineja.
Lyhyesti vastaus: Et saa esimerkiksi net, org, fi päätteitä mistään ilmaiseksi.
Parempi kun maksat vaikka sen reilu 20€ vuodessa verkkotilasta ja net domainista.
http://vvebhotellit.com/ Ei ehkä huippu mutta riittää peruskäyttäjälle kotisivuiksi. - arghrahar
KYSYMYKSIÄ http://vvebhotellit.com/ :in käyttäjille:
1. Voiko kyseisessä osoitteessa tehdä itselleen kotisivun ilman koodauksia?
2. Onko tämä osoite tarkoitettu vain yrityksille, vai voinko tehdä tavallisen tallaajan blogityylisen sivuston?
3. Haluan tehdä kotisivut täysin omalla domainilla ja niin, että käytössäni on joku valmis pohja jota vaan muokataan netin kautta. Onko tämä vvebhotellit siihen tarkoitukseen vai olisiko joku muu parempi? Mitä tällainen lysti tulisi suurin piirtein maksamaan vuodessa?
4. Mistä aloitan kotisivujen luonnin?
5. Jos ostan domainin, pitääkö minun maksaa myös vielä erikseen kotisivuni käytöstä? Maksetaanko domainin hinta kuukausittain vai vuosittain? - kalatyttä
Haluutko ton hostin ilmaiseksi? Kannattaa käydä arkku.net ja täyttää hakemus nii voit saada. lataat vaan filezillan ja sen avulla viet nitä tiedostoja koneeltas suoraa domainille. Osoitteesi on arkku.net muotoa.
Myös ilmainen 000webhost mitä enne käytin toimii samalla tavalla ja imo ei kannata turhaa maksaa hirveitä hintoja ku saa ilmatteeks jos vähä näkee vaivaa :)
Mut jos haluu maksaa ni onhan noita. - titee
Dy.fi co.cc dot.tk noi ainaki ollu omas käytös
- Tädää
www.virtualhosting.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694347
- 664022
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1143853SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p753204- 863142
- 632387
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.621776SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2151242Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1281233Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411225