http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ympäristö/viro-harventaa-rajusti-susikantaa-1.6144
"Suomessa luontojärjestöillä, viranomaisilla ja metsästäjillä on toisistaan suurestikin poikkeavat arviot suuruusluokaltaan Viroa vastaavasta susikannasta." Miten se on Viroa vastaava kanta, jos Suomen pinta-ala on yli 7 kertaa suurempi? Viron 200 sutta tarkoittaisi Suomessa yli 1500 sutta. Viron 100 suttakin tarkoittaisi Suomessa yli 750 sutta. 20 sutta Virossa on yhtä paljon kuin 150 sutta Suom...essa, kun luvut suhteutetaan pinta-alaan. Otetaan siis Virosta mallia, ja otetaan tavoitteeksi 0,002 sutta neliökilometetrille."
"Suomessa luontojärjestöillä, viranomaisilla ja metsästäjillä on toisistaan suurestikin poikkeavat arviot suuruusluokaltaan Viroa vastaavasta susikannasta." Miten se on Viroa vastaava kanta, jos Suomen pinta-ala on yli 7 kertaa suurempi? Viron 200 sutta tarkoittaisi Suomessa yli 1500 sutta. Viron 100 suttakin tarkoittaisi Suomessa yli 750 sutta. 20 sutta Virossa on yhtä paljon kuin 150 sutta Suom...essa, kun luvut suhteutetaan pinta-alaan. Otetaan siis Virosta mallia, ja otetaan tavoitteeksi 0,002 sutta neliökilometetrille."
Vastaukset 12
Vanhimmat
tyhmiä avauksia? Kun jo tämä susikanta mikä on, aiheuttaa mittavia ongelmia, niin miksi helvetissä niitä pitäisi lisätä? Seurauksena sitten vain että lopulta niiden tuhoista saadaan tarpeeksi ja ne tuhotaan taas miltei sukupuuttoon. Parempi kai että harvennetaan nykyistäkin ja pidetään metsät monimuotoisina virkistyspaikkoina kaikille.
Mitä virkistävää metsissä on ilman luontoa ? Ja ei ole luontoa ilman sen koko lajistoa. Suomalaiseen luontoon kuuluu myös susi. Kaupungit ovat sitä varten, jos halutaan olla erossa luonnosta, joten suosittelen sinuakin luonnosta vieraantuneena pysymään siellä.
Kuitenkin luonnon ja metsien pitää olla käytössä kaikille
Mutta millä lailla ? Ilman luontoa ? Se on kuin metsistä tehtäisiin kaupunkeja ja kaikki mielenkiintoinen luonto häviää lopullisesti ! Et selkeästikään koe mitään arvostusta luontoa kohtaa ja kunnioita niitä joita luonto kiinnostaa. Kaupunki on niitä varten, jotka haluavat olla erossa luonnosta, metsät niitä varten, jotka viihtyvät luonnossa. Siinä on reilu tasajako, josta sinä kuulut siihen ensimmäiseen.
Tytöt eivät yleensäkään tajua mitään luonnosta ja miksi miehet siellä viihtyvät.
"Tytöt eivät yleensäkään tajua mitään luonnosta ja miksi miehet siellä viihtyvät."
Kiitos osallistumisesta keskusteluun, nimimerkki "enpä yllättynyt".
Tällä mielipiteellä saattaisi vaikkapa voittaa jonkin varjopalkinnon loogisen päättelyn mm-kisoissa.
:-))
voi ei. taas tiina on tillintalllin. voi hyvä ihme näitä tiinan viikonloppuja
Samoilla kantimilla..me ollaan suomessa kaksinaismoralisteja. Kannatetaan vihreitä arvoja ja samalla meillä lajit kuolee sukupuuttoon liiallisen metsästyksen vuoksi.
Yksi on myös suomen kennelliiton ja metsästysyhdistysten ja rotuyhdistysten toitottaminen riistavalvonnasta ja koirien metsästyominaisuuksien säilyttämisestä vaikka riistakannat on kestämättömällä tasolla ja aivan liian alhaisia. Samoin riistakannat vaihtelee alueittain. Silti sallitaan kanalintujen metsästys vaikka niitä on liian vähän..samoin laita muidenkin lajien kohdalla.
Samoin tuomitaan koiratappelut ja eläinrääkkäys ja silti halutaan vahvistaa luolametsästystä. mikä on oikeasti erona piteillä koiratappelussa kohtaa samanveroiset vastustajat samoin kettu ja terrieri samankokoiset ja ne taistelee luolissa toinen hengestään ja molemmat voi loukkaantua pahasti(myös eläinsuojelulaki sanoo eläin on lopettettava nopeasti ilman liikaa kärsimystä)..koirakin voi jäädä loukkuun luolaan..herää kysymyksiä; eikö?
Koiria voi hyödyntää muussakin ellei metsästys ole ajankohtainen riistan vähyyden vuoksi.
"Koiria voi hyödyntää muussakin ellei metsästys ole ajankohtainen riistan vähyyden vuoksi."
Jos susimäärää enää yhtään kasvatetaan kuten aloittaja ehdottaa, niin ei tule enää koskaan metsässä riittämään riistaa ja ennenpitkää sudet itsekin alkaa nähdä nälkää... Minne ne sitten tulee, vai olisko tulleet jo?
nii_i
Aivan naurettavaa verrata Suomea muihin maihin tällaisissa asioissa. Se on sama kuin että verrattaisiin Suomen ja Ruotsin homoperinteitä. Virossa ja Suomessa on aivan eri kulttuurit !
kyllä