Tässä olen pähkäillyt tota luomua, pitäiskö siirtyä siihen, kulut laskee ja tuet nousee, mutta, mutta, miten toi tuotanto, miten se kehittyy ja kuinka syvä notkahdus oikein on ????
Toisaalta ja toisaalta, peltojen kunto paranee, ehkä 2013 parantaa tilannetta ....
Toisaalta ja toisaalta, peltojen kunto paranee, ehkä 2013 parantaa tilannetta ....
Vastaukset 20
Vanhimmat
kohtalo kuin 'lähiruualla'.
Kaunis ajatus, mutta talouden reaaliteetit kääntää kyllä näiltä utopioilta niskat nurin.
Kannattaako tulla mölisemään mitään, jos ei tajua asioista hevonhelvettiä.
Luomussa saa lisää tukea, eikö ne ole ihan pieniä summia, mitä siinä jaetaan.
Taka-ajatuksena tehdä luomusta tavanomaista tuotantoa ja pikkuhiljaa tuet pois ja maataloutta yleensä alas ruuhkasuomessa.Siten ei herätä enemmän vastustusta itäeuroopasta siten lisääntyvä tavanomainen halpatuotanto mikä mannaa keskusliikkeille kun kuitenkin 70% kotitalouksista ostaa sitä hintaa.
Kyllä se on ihme, kun niin moni isäntä siirtyy luomuun vain tukien takia. Sitä ei silloin tajua, että voi luomusta saada muutenkin hyvän hinnan, jos tekee sen työn kunnolla ja tosissaan.
trollaantukaa nyt ihmeessä !
tietty jos viljelee vaan tuet, niin sitte luomu ehdottomasti ja muuta hömppää, vl-nurmet. ja kaikki niin rimaa hipoen,ettei sanktiot pauku. jos luomun ottaa tosissaan, saa piipertää kummakseen rikkakasvien kanssa, toki haraamalla vähän saa, mutta melkoista puuhaa. tuotteita tietty maksetaan, mutta rahdit syö niitä vähiä satoja kauppaan viedessä katetta. hehtaarisadot aika olemattomia kuitenkin, vaikka jotkut väitää saavansa ihan huippusatoja, keskisadot jää aika pieniksi. jotain pässin heinää voi tuottaa ja hevosille luomuna. aika monen luomuviljelyä olen seurannut, ei mitään tekoa oikean viljelyn kanssa, mutta tiliä tulee tukien muodossa. helpommalla vielä selviää, kun vuokraa peltonsa tukien hinnalla jollekin vähemmän lyhyen matematiikan oppineelle tukien hinnalla.
Nojaa, senverran kyllä hommasta tajuan, etä eihän se luomu sinänsä periaatteiltaan mitenkään poikkea tavanomaisesta viljelystä, ratkaisut ja toiminnot on vaan pikkasen erit kuin tavanomaisessa.
Satohan sitten riippuu siitä muusta osaamisesta, pääasiassa tietenkin pellon kasvukunnosta ja sen hyvänä pitämisestä.
vääränlainen. Joko liian pieni, liian suuri tai liian sopiva.
Ja taas on maanviljelijä huutamassa veronmaksajaa apuun...
etenee !
Tällä hetkellä luomussa saa maidolle 20 senttiä lisähintaa, ainakin Valiolta, eli kysyntä on kovempi kuin tarjonta, koska siitä maksetaan noin hyvin lisää.
kivasti sitä hakemaan
Valio ei maksa tukea, se on yksityine yritys, eli kyllä se 20 senttiä tulee ihan markkinoilta ja kuluttajilta, eikä ne sitä lisähintaa maksaisi jos ei tuote menisi kaupaksi.
hake tukea kyllä sitä maksetaan luomutuotannossa kivasti lampaan heinälle
ei sitä kyllä makseta sen enempää kuin muillekkaan tiloille maksetaan, ympäristötuen ehdot on voimassa luomutiloillakin ja luomutuki on ympäristötuen lisätuki.
ei nyhyjästä - ennen lannoiteteollisuutta oli tosi luomua, ja nälkä niitti kansaa. Lannoiteraaka-aineet loppuvat - puhumattakaan öljyn loppumisesta - kyllä sitten kaupungit huutavat maaseutua apuun. Milläs autat - nyt huudetaan jatkuvaa kasvua ratkaisijaksi kaikkeeen hyvinvoinnin riemukulkuun tajallisessa maailmassa. Miten siellä Pohjois-Korean luomumaataloudessa menee-- RYYSYRANTAAN !!!
Suo siellä, vetelä täälä, sanoo sananlasku ....
Lannoitus apulannalla on hyvä, ainoa huono puoli siinä on se, että se syö katteen kaikelta viljelyltä.
Luomu on huono, vaikka viljely periaatteessa on kannattavaa, satotaso jää liian pieneksi ja vaatii liikaa asioihin perehtymistä, sekä ammattitaitoa.
Kun nyt pitäisi valita kahdesta huonosta vaihtoehdosta, niin kumman valitset.
ja tuet taskuun
Pääasia että tuet tulee kun naureskeltiin kun puimurilla menty aika haipakkaa niiden harvojen korsien perässä rojuheinän seassa.5 hehtaarista taisi tulla 100 hehtoo tavaraa.
Emolehmä puolella, ainoa tapa saada tila kannattavaksi.
Olen luomussa ollut jo vuodesta 1992.Pikku tila mutta jotenkuten toimeen tultu.Rikkakasvikeskusteluun sen verran sekaannun.Hävitin pelto ohdakkeen yksivuotisilla kasveilla ja äestämällä yhdeltä vuokrapellolta.Pelto oli minulla 10v.Sitten uusi isäntä tuli taloon ja vuokrasi pellon tavanomaiseen viljelyyn.Viidessä vuodessa pelto on menny ihan paska kuntoon.Missään en ole nähny niin paljon ohdaketta.Ruiskuttaa ovat yrittäneet mutta väärään aikaan.Torjunta on tehtävä muutama viikko kylvöstä kun nähdään mitä "nousee".Kyllä luomu on tehokas viljely muoto mutta ei keskenkasvuisille isännille.