Hyväksikäyttötapaus Turussa

Kuka asialla?

Harrasti seksiä 14-vuotiaan kanssa – yli kaksi vuotta vankeutta

Turun Sanomat 3.2.2012 14:39:33

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 31-vuotiaan turkulaismiehen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä kahden vuoden ja kahden kuukauden vankeusrangaistukseen. Teon kohteena olleelle 14-vuotiaalle tytölle miehen on maksettava 7 000 euron korvaus henkisestä kärsimyksestä ja lisäksi noin 1 200 euroa asianomistajan oikeudenkäynti-ja todistelukuluja.

Vastaaja oli viime kesä- ja elokuun välisenä aikana Turussa useita kertoja sukupuoliyhteydessä silloin 14-vuotiaan tytön kanssa. Ennen sitä mies oli harrastanut asunnollaan tytön nähden seksiä tämän ystävän kanssa ja kun toinen henkilö oli poistunut, mies oli houkutellut tytön seksiin. Suhde oli jatkunut pari kuukautta. Mies kertoi, ettei tiennyt tytön iästä muuta kuin, että arveli tämän olleen alle 18-vuotias, mutta suhteen alettua hän tiesi tytön 14-vuotiaaksi.

Mies toimi erään jalkapalloseuran faniporukan yhtenä vetäjänä ja tutustui kyseisiin tyttöihin otteluissa ja ottelumatkoilla. Lähestyminen oli tapahtunut eräässä Turun keskustan baarissa, minne kannattajat olivat kokoontuneet ja sieltä mies oli kutsunut humalassa olleet tytöt asunnolleen.

Käräjäoikeuden mukaan vastaaja varsin todennäköisesti tiesi jo tekoajan alusta lähtien että asianomistaja oli alle 16-vuotias. Ollessaan sukupuoliyhteydessä tämän kaverin kanssa hän oli altistanut 14-vuotiaan katsomaan tekoa ja syyllistyi siten lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Vastaajan ja asianomistajan ikäero oli oikeuden mukaan niin suuri, ettei sitä voinut pitää seurustelusuhteena. Ensimmäinen sukupuoliyhteys tapahtui tilanteessa, jossa tytön kyky oli iän ja runsaan alkoholinkäytön vuoksi puutteellinen ja kun seksi jatkui, oli teko kokonaisuutena törkeä.

Juttua puitiin osin salaisena ja asianomistajan sekä hänen vanhempiensa henkilöllisyys ja osa tuomiosta määrättiin 60 vuoden ajaksi salassa pidettäväksi.

TS

0

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pystyisitkö pitämään

        Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
        Ikävä
        80
        7792
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        85
        7781
      3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        167
        6110
      4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

        Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
        Ikävä
        57
        5063
      5. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        9
        4769
      6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

        Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
        Ikävä
        20
        4189
      7. Onnettomuus

        Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
        Kuhmo
        5
        3930
      8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        38
        3682
      9. Tuntuuko ettet tiedä

        Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
        Ikävä
        35
        3668
      10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        35
        3543
      Aihe