hitto kun sisälämpötila 22.4 ja ulkolämpö tila on -24.7 ja sisällä on kylmä joka ainoassa huoneessa, patterit on päällä mutta täälä niin kuin vetää.
ja esim. 2000w lämpöpuhallin ei lämmitä yhtää ei edes metrin päästä.
lämpö joka täälä todellisuudessa on on jotain 18 asteen luokkaa. mittarin mukaan joka huoneessa on tuo 22ja rapiat.
ja esim. 2000w lämpöpuhallin ei lämmitä yhtää ei edes metrin päästä.
lämpö joka täälä todellisuudessa on on jotain 18 asteen luokkaa. mittarin mukaan joka huoneessa on tuo 22ja rapiat.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tuohan on tuttua. Kun maksan vuokrani, voin pitää ikkunat auki.
Laita se lämpöpuhallin sähköverkkoon kiinni ja kytke päälle!
Vai kylmä. Katso netistä, veto mitä veto on. Ehkä löydät tiedot siitä ja osaat itse ratkaista pulmasi sen jälkeen.
tähän as oy:hyn on pari vuotta sitten laitettu uudet ikkunat eikä se muuttanut tilannetta yhtään paremmaksi. ihan ikkunan vieressä on 21astetta ja vähä päälle.
kyllä sen tupakin savusta näkee ilman nettiäkin mitä se veto on.
ja tosiaankaan ei lämpöpuhallin auta asiaa yhtään. voisiko se johtua ilmastoinnista.
Jospa ilmastointi on vielä kesätuulella.
tuntuu olevan niin että ilmastointi vie kaiken lämmön harkoille, siis muuloinkin justiin tänä päivänä myös eilen ja viimme kuulla ja syksyllä ja aina.
as oy:n porraskäytäväs on kylmä ja kuvittelen että se ilma kierrätetään tänne.
Meilläkin isännöitisjä teetti virolaisten rakennusmiesten toimesta ikkunoiden vaihdon ja uudet ikkunat eivät kaikissa asunnoissa pitää lämpöä kun niitä ei ole kunnolla tiivistetty ja muutenkaan ikkunat eivät ole käyttökelpoisia eii usein avattavia.
Parvekeovi asennettiin minulle takaisin väärin niin ettei se sulkeutunut kunnolla ja ovesta auringonvalo paistaa sisään. Tällä hetkellä asun tällä Helsingin Pohjois-Haagan omistusasunnossa jo pitemmän ajan niin etten pysty parvekkeen ovea sulkemaan. Eli ovi on täysin auki ja isännöitsijätoimiston puolelta yritetään välttää sen korjaamista. Minulla on keittiössä parvekkeen ovi auki ympäri yötä päivää ja huomiseksi ja täksi yöksi on jopa luvattu rankkaa lumipyröä. En tiedä, että ovatko tuollaiset asunnot hyväksytty Suomen lain mukaan, kun on talvi ja ikkunoita ja ovia ei pystytä asunnoissa sulkemaan.
"""lämpö joka täälä todellisuudessa on on jotain 18 asteen luokkaa. mittarin mukaan joka huoneessa on tuo 22ja rapiat. """
no se mittari on sitten vaan rikki.
mittari on näyttäny samaa kesät talvet ostamisesta lähtien.
sillä ei ole mitää merkitystä onko mittari rikki vai kun täälä on kylmä, koskee täälä mihin vaan nii se on kylmä.
ei se mittari siihen auta kyllä jokainen tietää onko kylmä vai lämmin.
onko sun kylmä sen mukaan mitä mittari näyttää.
mitäs sitte jos tulee sähkökatkos.
Mitä jos laittaisit vaatetta päälle.
"elohopea" mittari näyttää alle 20 astetta.
voi voi! Meillä ulkona on tänä aamuna -28 astetta. Sisällä on 22.4 astetta. Se on aivan sopiva lämpötila. Ei ole vielä tarvinnut laittaa edes enemmän päälle, pärjään jopa lyhythihaisella puserolla. Laita sinä kuule enemmän päällesi jos on kylmä!
täysin riippumatta siitä mitä mittari näyttää, täälä on kylmä!!!!!!!
kosketti mitä tahansa vaatetta tai pintaa niin se on kylmä. turhaa sitä mittaria on tuijottaa kylmän kyllä tuntee.
ja sulle kaas valopäää homo.
VERÄ ITTES JOJOON.
Vedottomassa huonetilassa sopivä lämpö on n 21-22 astetta. Vetoisassa tilassa Esim ikkunaventtiili niin lämpötilan pitäisi olla 24- jopa 26 asteista.
Kyllä se vetoasia kannattaa netistä katsoa, niin tietäisit edes mistä se vedontunne johtuu.
Kun tiedät vedontunteen aiheuttajan, niin asialle voi myös tehdä jotain ?
ookoo.
tämä oli ainoa asiallinen viesti. ja asiantunteva, tai olet joskus tapellu ton vedon kanssa.
Olet itse monet kerrat todennut, että kylmyyden aiheuttaa vetoisuus.
Mitä siis voit tehdä, soitat huollolle ja pyydät tarkistamaan onko ilmastoinin asetukset oikeat näin kylmällä talvella vai olisiko kesäasetukset jääneet päälle.
Voit myös itse tutkia ovatko uusien ikkunoiden päällä olevat rakoventtiilit missä asennossa.
Kysy isännöitsijältä tai huoltomieheltä tietääkö hän mikä on pistelämpömittari.
Pyydä (vaadi) että asunnossasi suoritetaan tällä mittarilla lämpövuotojen mittaus.
Korjaus ja tiivistystoimet suoritetaan vain vetoa aiheuttaviin lämpövuotokohtiin.
Isännöitsijöiltä, huoltoyhtiöiltä ja as hallituksilta puuttuvat seuraavat tiedot.
Veto- mitä veto on ? Mistä vedontunne johtuu, miten vedontunnetta voidaan poistaa.
Ikkunoiden tiivistys? Kuinka tiiveys vaikuttaa myösteisesti asumisviihtyvyyteen ja lämmitysenergian säästöön.
Ilmanvaihto ? Mitä huoneilman laatu merkitsee ihmisen henkiselle ja fyysiselle terveydelle sekä kiinteistön kosteusvaurioille.
Lisää lämpöä ? Kuinka jokainen asukas voi asumistottumuksia muuttamalla, lisätä huonelämpöä omatoisesti 1-3 astetta.
ulkona parhaimmillaan päälle -27 celsiusta. olispa mullaki noin lämmintä sisällä :( kerrostalossa 20-21 astetta, olohuoneessa sentään lähes 22 astetta. keittiön ikkunan vieressä mittari on alimmillaan näyttänyt 15 astetta. veto käy. vaatteita täytyy pistää niskaan, mut ei o kiva kun sormet palelee koko ajan. tasan 2 toimivaa patteria, kolmas parhaimmillaankin haalean lämmin ja neljäs täysin kylmä. pattereita ei voi säätää. asun tässä vain koska vuokra on suht halpa, seuraavan korotuksen yhteydessä saavat luvan tehdä asialle jotain, tai haen uuden asunnon. Ongelmista (niitä on muitakin, mutta tämä on inhottavin) on ilmoitettu jo muuton yhteydessä jotain 6-7 v sitten. Laiska isännöitsijä ja vuokraisäntä on kiva yhdistelmä..
Mitäs jos ilmoittaisit huollolle.
Mikäli lämpöpatteri on näin kovilla pakkasilla täysin kymä, on vaarana että seinän sisällä olevat lämpöputket jäätyvät ja sulatessaan aiheuttavat veivahingon.
Lämpöpatteria ei saisikaan laittaa kokonaan kiinni pakkasella.
En ole tiennyt että voi kerrostalossa jäätyä.. tuo täysin kylmä patteri oli kyllä uus ilmiö.
Maanantaina isännöitsijälle soitto, jos jotai vaik tapahtuis.. ei mitää tietoa missä huoltomies..
Kyllähän ilmoitustaululla tai tarra ulkoovessa pitää olla mistä löytyy huollon ja isännöitsijän yhteystiedot.
Yleiset järjestyssäännöt sen jo vaatii pelastuslaitosta ym varten.
Meill talonyhtiön tai isännöitisjäntoimesta oli asennettu lämpöpattereihin esteet, jotta ne eivät lämpenisi ja todennäköisesti sen takia, että talonyhtiö näin säästäisi lämmityskustannuksissa. Mutta nuo esteet ei ollut laitettu kaikille. Riippuu kuka on kyseessä.
Kiinteistöliiton ohjeissa kummajainen ? Sisäikkunoiden tiivistys, eli kiinteistön energiasäästövastuu on lykätty alan taidottomalle asukkaalle.
Tiivistä ikkunat itse, katso netistä Ikkunan tiivistysohjeet.
Ei siinä mitään ihmeellistä ole, sisäikkunat kuuluvat osakkaalle.
Mitäpä tiivitämistä yleensä uudehkoissa sisäikkunoissa onkaan.
Meillä on ikkunat vuosimallia 1992 ja ei mitään ongelmaa tiivisteissä.
Ei uusi ikkuna ole tiiveyden mitta. Mittaa ikkunarakenteiden liitoskohdat niin löydät ensimmäiset lämpövuodot ja lähitulevaisuuden maalivauriopaikat.
Käytä pistemittaria (rautakaupassa alle 50 €) tai lämpökameraa.
Paraskin ikkunatiiviste menettää kimmoisuutensa eli tiivistyskykynsä 13 - 14 vuoden aikana.
Onko suomessa rakennusten ja ikkunoiden tiiveysarvioitsijaa.
Heh heh, lämpökameralla on tutkittu ja priimakunnossa ovat.
heh heh. Kuvasitko edustamasi ikkunatehtaan ikkunat teidän omalla lämpökameralla.
Pitäisiköhän etsiä sellainen mittari, joka näyttää sitä mitä itse haluat?
Todellisuuksia on yhtä monta kuin kokijoita.
Kulmaliitosten, tiivisteiden ja lämpöeristeiden lämpövuotokohdat paljastuvat kyllä lämpökameralla. Lämpövuodot näkyvät, mutta niiden aiheuttajasta ollaan usein hakusessa.
Heh heh. Vanha kunnon konsti on laittaa kynttiä palamaan ikkunalaudalle, sittä kyllä näkee tuuleeko.
Jos isännöitsijän tekemät lämpövuototutkimukset ovat kynttilän ja tulusten varassa, niin mitkä ovat korjausohjeet.
.. tiivistää
Jaa jaa, mutta sisäikkunat kuuluu asukkaiden tiivistää.
Uskomatonta että kiinteistön vaipan tiiveys, lämmönkulutus ja lämpöhäviöt kuuluvat yksittäiselle asukkaalle.
Koska asukkaan vastuulle siirretään sähkö- ja putkivuodot ja niiden huoltotyöt.
Vain tietoa auttaa tekemään järkeviä päätöksiä. Siksi isännöitsijän sekä jokaisen hallituksen jäsenen pitäisi lukea: ikkunoiden tiistysohjeet.
"""Vain tietoa auttaa tekemään järkeviä päätöksiä. Siksi isännöitsijän sekä jokaisen hallituksen jäsenen pitäisi lukea: ikkunoiden tiistysohjeet."""
Niin ja osakkaan pitäisi tiivistää.