Setelien leikkaus

Sellainen on Suomessa tehty v. 1946 Onko tässä ikäryhmässä henkilöitä, jotka muistavat omakohtaisesti asian? Millä tavalla se ´kirpaisi´ perhettäsi?

Sillä tavoiteltiin inflaation pitämistä kurissa ja otettiin kansalaisilta pakkolaina valtiolle. Ymmärsin, että pankkitileihin valtio ei kajonnut.
3227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olin sellainen nuori"neiti" kun tämä asia tapahtui.
Muistan kuinka kauhuissaan isä ja äiti olivat, mutta leikattavaksi rahat menivät. Meillä ei kai montaakaan leikattavaa seteliä ollut koska ei ollut muuta rahaa kuin mitä kansanhuollosta evakot saivat.
Hämärästi muistan kuinka kauppassakin niitä leikattiin kun ostoksilla kävin
Kuitenkin muistaisin, että ainakin pienituloiset saivat ne toiset puolet aikanasa takaisin

Korvaukset karjalaan jääneestä omaisuudestamme saimme sitten jälkeenpäin, niitä ei muistaakseni enää puolitettu.

Oli juttua jälkeenpäin että eräs rikas maanomistaja ei ollut vienyt rahatukkuaan leikattavaksi, ja kun leikatut puoliskot palautettiin , niin hän menetti kaikki rahansa.siinä touhussa.

Äänestä

Näinhän se oli. Snellu oli tyynyliinan kokoinen ja se piti viedä pankkiin jossa se leikattiin kahtia. Puolikas oli sitten puolikas....
Ei se meikäläistä kirpassut kun rahaa ei ollu, kaikki meni sitä mukaan kun rulikin.

Äänestä

Entäs se v. oliko se ny 1962 vai -63 kun nollat otettiin pois. Alatalon laulun sanat:"rahamiehen maine meni kun pennit poistettiin"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kullervo Trudilutzky kirjoitti:

Sellainen on Suomessa tehty v. 1946 Onko tässä ikäryhmässä henkilöitä, jotka muistavat omakohtaisesti asian? Millä tavalla se ´kirpaisi´ perhettäsi?

Sillä tavoiteltiin inflaation pitämistä kurissa ja otettiin kansalaisilta pakkolaina valtiolle. Ymmärsin, että pankkitileihin valtio ei kajonnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu