Joku voisi perustaa ihan oman keskustelufoorumin maalaisille huippukuskeille, missä voi sitten ylistää maalaisten ajotaitoa ja muuta paremmuuttaan. Näyttävät tarvitsevan sitä oman itsetuntonsa pönkittelyyn.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/02/1488816/paakaupunkiseudun-liikennekaaos-kuvina
(tämä erittäin hyvä kommentti löytyi linkistä)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/02/1488816/paakaupunkiseudun-liikennekaaos-kuvina
(tämä erittäin hyvä kommentti löytyi linkistä)
Vastaukset 51
Vanhimmat
Eiköhän me kaikki olla maalaisia. 43 vuotta olen ajanut vähän joka maassa ja mitään ei ole sattunut ,2 vuotta sitten helsingissä luulivat taxsit olevansa jotai ei käynyt.
Aina on vain nähtävä ajotapahtuma, mitä voi tapahtua ajan samaa nopeutta oli keli mikä tahansa tietenkin täytyy ottaa huomioon näkyvyys ja missä ajaa- Suomessa on paljon "härkiä".
Eilen ajoin pätkän hyvin kovassa lumisateessa ja tuulessa tietenkin olosuhteet määräävät nopeuden ja etäisyydet.
Itse asiassa nuo eiliset kolarisumat taisivat olla pääasiassa noiden maalaisten huippukuskien tekemiä. Niiden, jotka asuvat kymmenien tai yli sadankin kilometrin päässä sieltä missä heidän työpaikkansa on, ja jättävät töihin lähtemisen liian myöhään, joten kelistä riippumatta on aina painettava kovaa ja ruuhkassa toisen puskurissa kiinni jotta ehtisi sinne konttoriinsa.
Ajotaitoa on myös varautuminen olosuhteisiin lähtemällä riittävän aikaisin, kun sillä omalla kotterollaan töihin pitää väkisin tulla.
Mulle riittävät työmatkaan julkiset, fillari tai vaikka kävely...
Ööli-anja työskentelee tosin navetassa...
Joskus se keli vain on sellainen, että parhaallekin kuskille voi tulla yllättävä tilanne, eikä siinä auta vaikka kävelyvauhtia ajelisi alunperinkin.
Eilen aamulla Turuntiellä oli ruuhkaa jo huomattavasti tavallista aikaisemmin. Viitannee siihen, että "maalaiset" ovat ihan itse älynneet lähteä ajoissa matkaan. Liikaa tilannenopeutta tai turhia ohituksia en nähnyt, pakolliset kaistanvaihdot taitenkin tehtynä saattoivat aiheuttaa turhia jarrutuksia ja penkkaan ajamisia, tie oli todella liukas ja kaistojen välissä oleva lumi pöllysi niin, että näkyvyys oli välillä 0.
Toissa iltana en päässytkään peruuttamalla pois paikasta, johon olin hyvää tarkoittaen väistänyt helpottaakseni pinteessä olevan jakeluauton tielle pääsyä.
Olin lumipenkkojen kaventamassa umpikujassa jossa ei kääntymään mahtunut. Aikani veivasin, mutta lopulta oli lapioitava penkkaan kolo. Puoli tuntia ainakin siinä tuhraantui. Umpikuja päättyi teollisuushallin lukittuun porttiin. Jos sinne olisi joku ollut autolla tulossa, niin ruuhkahan siitä olisi tullut ja ulottunut helposti lähimmälle isolle väylälle.
Niin ne julkiset. Aina ne eivät kaikille riitä, edes täällä pääkaupunkiseudulla.
Itse kyllä kävelin eilen asemalle päin, mutta kun näin jo asemalla olevasta ihmismäärästä, että junat ovat ilmeisesti taas reilusti myöhässä, pyörsinkin takaisin ja autolleni.
Joillekin tulee, joillekin ei.
Esimerkiksi kun tiedän joutuvani lähtemään tuohon ruuhkaan autolla (kuten nyt vaikka ensi torstaina), varaan aikaa tunnin enemmän kuin normaalisti. Se ei kaikki kulu sihen, mutta ehdinpä varmasti ajoissa perille, laiva ei kuitenkaan odota minuuttiakaan...
No pitääkö sinne laivaan väkisin omalla kotterolla ajaa?
Kyllä, se lähtee sellaisen pikkutien päästä ettei sinne juuri muuten kolmihenikinen porukka tavaroineen pääse... ei siis mikään ryyppyristeily keskustasta...
... niin, ja nämä kolmekin pitää kerätä jokainen kotoaan matkan varrelta jota on n.250 km yhteen suuntaan....
Aahas
Minä kyllä lähtisin tuollaisessa tapauksessa sille keskustasta lähtevälle ryyppyristeilyllekin omalla autolla.
Mutta yksin matkustellessani kuljen useimmiten julkisilla. Aikaa on varattava jopa tunti enemmän kuin mitä HSL:n etusivun aikatauluhaku suosittelisi.
Viimeksi oli taas junat myöhässä, ja sitten vielä viimeisenä viivästyttäjänä 4T raitiovaunu, jolla pääsee terminaalin eteen, joutuikin jättämään tosi kauas, kun lähempänä oli ratikka jäänyt jumiin. Ohi juostessa ihmettelin pikkuruista harjaa, jolla kuski raiteita harjasi.
Mutta, on se hienoa että jotkut osaavat valita sen kulloinkin itselle sopivimman tavan siirtyä paikasta toiseen.
Miksi tuollainen tyypittely? Luultavasti sillä, missä asuu, ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Mitä asiaa maalaisilla (mitä sillä tarkoittanetkin) sankoin joukoin olisi pääkaupunkiin. Vai oliko stadissa maatalousnäyttely? Tietääkseni moottoripyöriä on näytillä Helsingissä. Fiksulla ihmisellä ei ole tarvetta ylistää omaa paremmuuttaan, ei myöskään mollata toisia. Mutta meillä kaikilla on syytä olla varovaisia liikenteessä.
Etkö tiedä, että moni tulee töihin Helsinkiin?
Lahdestakin olisi hyvä junayhteys, vaan omalla koppuralla pitää ajella.
ai ne lahtelaiset on niitä maalaisia mitähän me sit ollaan täällä maalla.
Niin, mullakin oli aikoinaan pari työkaveria jotka tulivat Helsinkiin töihin säännöllisesti Tampereelta. Toinen käytti aina junaa, toinen omaa autoaan. Arvatkaas kumman matkat kestivät kauemmin ja rasittivat enemmän...
junankäyttö on ihan ymmärrettävää sillon jos asuu rautatieaseman vieressä ja ja työpaikka on rautatieaseman vieressä mutta jos molemmissa päissä vielä joutuu käyttään linja autoa tai ratikkaa niin sillon ainaskin mää kääntyisin oman auton puoleen.
En maininnut sanaa maalainen, eikä ne kaikki Lahden suunnalta töihin tulevat ole
Lahdesta.
Uskoisin, että tämän omalla autolla kulkevan.
tässä vaan niin maalaisista puhuttiin aikaisemmin että tuli vaan mieleen...
Voihan sitä ajaa sillä omalla kotterolla rautatieasemalle ja hypätä junaan ja näin ei tarvitse siksakkaila Helsingissä, etsien parkkipaikkaa.
Kyllä vaan.
Mutta tapa on tapa eikä siitä pois opi vaikka kuinka valittaa...
no niinhän sitä tietysti voiskin mää kyllä kukisin omalla autolla.
Tässäpä tultiinkin suomalaisen liikenneajattelun typerimpään solmukohtaan: meillä ei ole rautatieasemilla tarpeeksi pysäköintipaikkoja ympäristöstä tulevien autoille. No, Mäntsälässä uudella asemalla taitaa olla, mutta vanhoissa liikenteen solmukohdissa ei ole asialle korvaa lotkautettu.
Tiedän tosi monta rautatieasemaa joilla on aivan onneton pitemmän ajan pysäköintimahdollisuus. Ja mihinkäs se taas johtaakaan, no tietysti siihen että kansa ajaa omilla autoillaan. Olisi Ympäristöministeriönkin syytä huomata tämä, saataisiin paljon henkilöautoja pois liikenteestä jos VR:llä olisi osoittaa P-paikkoja matkustavaisille.
Tämä siis on paitsi mukavuus- myös tärkeä ympäristökysymys. Liikenneministeriön ja Ympäristöministeriön pitäisi yhteistyössä hoidella asia parempaan kuntoon. Turha on kehoitella kansaa vaihtamaan pikkuauto junaan jos juna-asemalle matkustaminen on ongelma joko bussilinjojen vähyyden tai pysäköintialueen puuttumisen vuoksi.
Ai noista maalaisjunttiautoilijoista - Hesassa vasta hyvät kuskit on ... ;-/ !!!
Kuka voi jättää 30 asteen pakkasella auton 10 tunniksi asemalle ja olla varma että se käynnistyy illalla kun palaa töistä?
Eiköhän se parkkipaikkaongelma ole Helsingissäkin, kun omalla autolla köröttää töihin, esimerkiksi nyt Lahdesta?
No nythän se "syy" löytyi miksi maakuntien rautatieasemille ei P-alueita rakenneta.
Kiusaa se on pienikin kiusa, vai miten se nyt menikään?
Jos on pääkaupunkiseudulla töissä niin onhan firmoilla yleensä parkkihallit tai vähintäänkin pysäköintialueet työntekijöilleen, myös vierailjoille.
Webastokin on muuten kehitetty ja erittäin yleinen uudemmissa autoissa.
Ohos, olen ollut 30 vuotta Helsingissä töissä, eri firmoissa ja yhdelläkääm ei ollut parkkipaikkoja.
Mukulat on nykyisin Espoossa töissä, mutta tekevät asiakaskäyntejä Helsinkiin. Taksilla menevät, koska parkkipaikkoja ei löydy.
Siinä meni taas monta turhaketta lytyyn ja sit kirotaan kun vakuutus ei korvaa tai korjaaminen tulee kalliiksi.
Se mikä sulle on turhake, niin toisille on välttämättömyys.
Tuskin meidän, sun ja mun tarvitsee kuunella noita kirouksia. :-)
"maalaiset" ne jotka on muuttaneet PKS, vai jotkut muut?
ole ainakaan noita penkejä HKL:n penkkejä tuohon kuntoon saanet.
http://www.youtube.com/watch?v=3wUJ0VwYnCU&feature=player_embedded
Joten kyllä ihan on ztatilaisten omat sotkut.
näyttää enemmän hesalaisten kuin stadilaisten sotkuilta
Stadilaisilla mitään autojakaan, ratikat kulkevat...
Minulle ainut ilo on uusi, hyvä saksalainen auto. Vaihdan uutteen 3 vuoden välein. jolloin mittarissa on noin 65000 kilometriä.
Nautin ajella lapsieni luokse, 150, 200 ja 350 kilometrin päähän eri puolille suomea.
Iso turvallinen auto, kaikilla turvallisuuslaitteilla, mitä maa päällään kantaa.
En polta, en ryyppää, en matkustele. Asun yksin ja vieraillen lapsieni luona kerran kuukaudessa. Seuraavaksi Turkkuseen.
Käyn kahvilla tienvarsikuppiloissa, istuskelen kesällä niiden ulkoterasseilla välillä toista tuntiakin . Hyvä auto, hyvä soitin, ilmastointi, voimaa ja ulkonäköa .
Välirahalla, reilulla 12000 eurolla ei paljon juhlita eikä polteta, jos sen jakaa kolmelle vuodelle.
Mulla ei asiat ole noin hyvin. Saa nähdä jääkö tämä nykyinen 2006 ostettu autoni viimeiseksi uutena ostetuksi. Olisi pitänyt vaihtaa aikaisemmin. Ykköstiellä nuo A.lla ja B:llä alkavat ajavat yleensä ohi, vaikka ajan sallittua maxnopeutta. Vilkutahan, kun huristelet. Mitähän kuppiloita suosit? Yksi läpi yön auki oleva on ihan lähellä.
Ei auto aja vielä itse, voi kyllä parkkeerata.
Jos 12 000 riittäisi välirahaksi, vaihtaisin minäkin jo vanhan (yli 3 v. ja 70 000 km) uuteen. Mutta kun yli 30 000 täytyisi pulittaa vaihdossa vastaavaan uuteen, ei siinä mitään järkeä olisi. Auto on kuitenkin vain kulkuväline, eikä ainoa "ilo". Nykyisessä on AWD, DSTS ja yli 200 hv, uudessa olisi lisäksi jarruassistentti ja mukautuva nopeudensäädin.
Mutta vaikka autossa on, tai olisi, minkälaisia herkkuja ja ominaisuuksia tahansa, on kuitenkin turvallisuuden kannalta tärkein tekijä kuskin asenne liikenteessä.
Niitä läpi yön auki olevia . Esim Porvoon ja Loviisan välillä olevaa entistä "kuninkaantien essoa". Pyhtään A.. liikennemyymälää , Tikkurilan mäkkiä,
Martinlaakson ( kehä kolmosen varrella) Neste on myös yksi suosikkipaikoistani.
Lahden suunnalla Kukonkoivun Esso jne.
Tyttärelläni on ihan samanlainen auto kun siinä neljän tähden illallinen- ohjelmassa, saman värinenkin. Mahtuu lapset ja sukset ja on kiva ajaa kun istuu siellä ylhäällä.
Katso joskus, millä niitä vieraita kuskataan.
Ykköstiellä kävin aina ennen pitämässä taukoa keramiikkapajalla, siellä oli hyvä ruokapaikka. Nyt muutama vuosi takaperin, kun vein lastani pääsykokeisiin turkkuseen , niin huomasimme,että keramiikkapajaan on tullutkin pitsapaikka.
Ulkomaalaisten omistama. Muistoesinemyymälä tais kuitenkin vielä olla toiminnassa.
Moottoritietä ei silloin vielä ollut. Kävimme vielä pari kertaa katsomassa vuokra-asuntoakin turusta.
Hei ! Miksi laitat niin paljon malmia johonkin premium-autoon
Piirun verran yli 20000 euron autolla pärjäisit oikein hyvin.
Itse olen hankkimassa uutta kuplaa . Pienet tilat ,mutta
ajelen pääasiassa yksin.
Kyllä meillä täällä maalla osataan ajaa!!
Eilen oli tiukka tilanne kirkolla kun samaan aikaan sattui neljä autoa apteekin risteykseen. Neuvokkuudella ja maltilla selvittiin siitäkin tilanteesta ilman peltivaurioita. Martalle saattoi kyllä tulla pieniä traumoja kun yks vanhapoika painoi torvea. Kaupunkilaisilla olisi varmaan tullut kolari vastaavassa tilanteessa.
:)
Yhteispelillä se sujuu. Teillä tietysti siellä maalla helpottaa asiaa, kun tunnette kaikki toinen toisenne, ajotapaa myöten.
Helppohan se on esim. peräänajo valoissa välttää, kun tietää etukäteen, että jahas Maijahan se siinä edessä, varmaan yrittää taas kolmosella vääntäytyä liikkeelle, odotanpa hetken.
Milloin olet käynyt kehäkolmosen ulkopuolella? Asun maalaiskaupungin taajamassa ja hyvin harvoin kaupassa käydessäni tapaan sellaisen tutun, jota tervehdin. Vielä harvemmin voi ajatuksia vaihtaa entisen tutun kanssa. Kyllä täälläkin on paras noudattaa hyväksi tiedettyjä sääntöjä liikenteessä. Kaikenlainen tuttuilu voi johtaa harhaan, onhan näitä kolareita sattunut esim. tutuissa tasoristeksissä.
Naantalissa kävin tässä parin viikon sisään, Kirkkonummella, Tuusulassa ja Eestissä männäviikolla. Kesällä tulee vähän enemmän liikuttua.
Tunsihan tuokin "Taidolla pärjätään" (jonka kirjoitus on mielestäni tosi hauska) Martan ja tööttäävän vanhanpojan?
Seinäjoen ja Kurikan kolareista eniten henkilövahinkoja.
http://yle.fi/alueet/pohjanmaa/2009/11/seinajoen_ja_kurikan_kolareista_eniten_henkilovahinkoja_1153979.html
Pitäisi ajaa kelin mukaan. Ei se sen kummempaa ole.
Katso se video ilta-sanomista minkä ne "ulkomaalaiset" miehet kuvasivat.
Autojonot olivat pysähdyksissä ja toiset tulee täyttä vauhtia NISKAAN.
Järkyttävää katsottavaa.
Kun se talvi näkyy yllättävän ja joka talvi :/
Puhutaan turvallisuusvälistä, muttakun joku yrittää sen pitää, niin johan joku kiireinen änkee siihen eteen, se siitä turvasta..
Vielä kerran : Katsokaa se video , siitä huomaa että mitään ei ollut tehtävissä, monenkaan kohdalla.
Katottu on, ja ei tuosta muuta voinu päätellä kuin että tilanne nopeudet on ollu liian suuret, ja etäisyydet edellä ajavaan..liukasta siellä on kuulemma ollut ja näkyvyys ihan olematon..sanottakoon puolustukseksenne..
..ssiis etäisyydet liian lyhyet, mutta tosi on ettei siinä vaiheessa moni kerenny tekemään enää mitään kun joiku paukasi edellisen peräpuskuriin..onneksi ei tainnut ketään kuolla..hätä vain tuli kun katoin sen filminpätkän, että onko jo poikamme samassa rysässä autonsa kanssa..pit soittaa ja varmistaa asia heti.