Kokemuksia Tuijan koirakoulusta/Tuija Serestä

Miwwa

Moikka kaikki Turun seudulla vaikuttavat! Onkohan kellään mahdollisesti kokemusta Tuijan koirakoulusta tai sen kouluttajasta eli Tuija Serestä? Koitan löytyy itselleni ja viisikuiselle tolleritytölleni pentukurssia, jotta saisin vähän asiantuntevia neuvoja koiran kouluttamiseksi.

Entä onko kellään antaa hyvää tai huonoa palautetta muista turkulaisista koirakouluista (Koirakondis, Kelpokoira jne).

Kiitos jo etukäteen!

8

3349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooooooooooooooooooo

      Janita Leinosen vetämä pentukurssi oli mielestäni paras kurssi, jonka olen käynyt. Tuijan kurssi oli ihan ok, ei valittamista. Koirakoulu Liedossa ihan ok myös, mutta paras ehdottomasti oli tuo mainitsemani Janita Leinosen kurssi.

      Jokaisessa tietty opetettiin ne perusjutut ja lähinnä siellä nyt totutellaan pentua uusiin tilanteisiin sekä toisten koirien läsnäoloon. Mukava halli Tuija Serellä, siitä plussaa.

    • Minä vain :)

      Minä suosittelen myös Liedon Koirakoulua, osaava ohjaaja ja monipuoliset kurssit :)
      www.koirakoulu.net

    • Susi

      Kävin Janita Leinosen pentukurssin vuosi sitten, oli mielestäni hyvä ja monipuolinen - kurssilla esimerkiksi tutustuttiin moniin eri harrastuslajeihin ja käytiin Turun keskustassa koirien kanssa. Tuijan koirakoulussa kävin arkitottelevaisuuskurssin ja hyvä oli sekin. Kyseisten ohjaajien tyylit melko erilaiset, Janita napakampi ja Tuija pehmeämpi (siis ihmistä eli sinua kohtaan). Molempia voin kuitenkin suositella lämpimin mielin.

    • Janina

      Voin myös suositella sekä Liedon Koirakoulu.netiä että Tuijan koirakoulua. Käymme parhaillaan Liedossa pentualkeiskurssia ja Tuijan koirakoulussa leikkikoulua.

    • lyyli5

      Moi! Oltiin Tuijan koirakoulussa Tuija Seren arkitottis-kurssilla aikuisen koiran kanssa ja oli ihan huippu! Aika tarkka kouluttaja, ensimmäisellä tunnilla otettiin kaikki luulot pois ja tuli semmoinen olo ettei ole tehnyt mitään oikein. Mut toisaalta se olikin siksi niin hyvä, että sen jälkeen tuli kyllä todella hyvin ohjeita ja koulutusta sekä yksilöllistä ohjausta. Joka kerta tuli myös tehtäviä kotiin harjoiteltavaksi. Kalliimpi kuin muut, mutta opetus pienissä ryhmissä mikä mahdollisti, että ohjaajalla oli oikeasti aikaa. Suosittelen todella paljon, hyödyttiin kurssista todella ja meillä on tarkoitus mennä muillekin kursseille.:)

    • Paljon nähnyt

      Olen käynyt Tuija Seren ohjaamassa toko- ja rally-tokotreeneissä noin vuoden verran ja voin LÄMPIMÄSTI suositella !

    • Anonyymi

      Aivan järkyttävä ja todellisuudesta irtaantunut ihminen vaikuttaa olevan. En suosittele.

      • Anonyymi

        "Aivan järkyttävä ja todellisuudesta irtaantunut ihminen vaikuttaa olevan. En suosittele."

        Ja perustelut on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      196
      4872
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3362
    3. 34
      2880
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      142
      2771
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2418
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2108
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1800
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1752
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      80
      1414
    Aihe