Kokemuksia Tuijan koirakoulusta/Tuija Serestä

Miwwa

Moikka kaikki Turun seudulla vaikuttavat! Onkohan kellään mahdollisesti kokemusta Tuijan koirakoulusta tai sen kouluttajasta eli Tuija Serestä? Koitan löytyy itselleni ja viisikuiselle tolleritytölleni pentukurssia, jotta saisin vähän asiantuntevia neuvoja koiran kouluttamiseksi.

Entä onko kellään antaa hyvää tai huonoa palautetta muista turkulaisista koirakouluista (Koirakondis, Kelpokoira jne).

Kiitos jo etukäteen!

8

3388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooooooooooooooooooo

      Janita Leinosen vetämä pentukurssi oli mielestäni paras kurssi, jonka olen käynyt. Tuijan kurssi oli ihan ok, ei valittamista. Koirakoulu Liedossa ihan ok myös, mutta paras ehdottomasti oli tuo mainitsemani Janita Leinosen kurssi.

      Jokaisessa tietty opetettiin ne perusjutut ja lähinnä siellä nyt totutellaan pentua uusiin tilanteisiin sekä toisten koirien läsnäoloon. Mukava halli Tuija Serellä, siitä plussaa.

    • Minä vain :)

      Minä suosittelen myös Liedon Koirakoulua, osaava ohjaaja ja monipuoliset kurssit :)
      www.koirakoulu.net

    • Susi

      Kävin Janita Leinosen pentukurssin vuosi sitten, oli mielestäni hyvä ja monipuolinen - kurssilla esimerkiksi tutustuttiin moniin eri harrastuslajeihin ja käytiin Turun keskustassa koirien kanssa. Tuijan koirakoulussa kävin arkitottelevaisuuskurssin ja hyvä oli sekin. Kyseisten ohjaajien tyylit melko erilaiset, Janita napakampi ja Tuija pehmeämpi (siis ihmistä eli sinua kohtaan). Molempia voin kuitenkin suositella lämpimin mielin.

    • Janina

      Voin myös suositella sekä Liedon Koirakoulu.netiä että Tuijan koirakoulua. Käymme parhaillaan Liedossa pentualkeiskurssia ja Tuijan koirakoulussa leikkikoulua.

    • lyyli5

      Moi! Oltiin Tuijan koirakoulussa Tuija Seren arkitottis-kurssilla aikuisen koiran kanssa ja oli ihan huippu! Aika tarkka kouluttaja, ensimmäisellä tunnilla otettiin kaikki luulot pois ja tuli semmoinen olo ettei ole tehnyt mitään oikein. Mut toisaalta se olikin siksi niin hyvä, että sen jälkeen tuli kyllä todella hyvin ohjeita ja koulutusta sekä yksilöllistä ohjausta. Joka kerta tuli myös tehtäviä kotiin harjoiteltavaksi. Kalliimpi kuin muut, mutta opetus pienissä ryhmissä mikä mahdollisti, että ohjaajalla oli oikeasti aikaa. Suosittelen todella paljon, hyödyttiin kurssista todella ja meillä on tarkoitus mennä muillekin kursseille.:)

    • Paljon nähnyt

      Olen käynyt Tuija Seren ohjaamassa toko- ja rally-tokotreeneissä noin vuoden verran ja voin LÄMPIMÄSTI suositella !

    • Anonyymi

      Aivan järkyttävä ja todellisuudesta irtaantunut ihminen vaikuttaa olevan. En suosittele.

      • Anonyymi

        "Aivan järkyttävä ja todellisuudesta irtaantunut ihminen vaikuttaa olevan. En suosittele."

        Ja perustelut on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      62
      3772
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3149
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      80
      2378
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1620
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      68
      1375
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1223
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1151
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe