LVi-hommia ilman koulutusta

Hanni

Voiko Lvi- töitä tehdä ilman alan koulutusta. Tapasin erään nuoren miehen ja hän kehuskeli kuinka vetää suurta palkkaa Lemminkäisellä tekemällä putkiasennuksia yms. ilman alan koulutusta. Onko raksa-alalla oikeasti näin, että ilman koulutustakin palkataan. Mitäs jos homma kusee ja putket vuotaa tms? Oon aina kuvitellu, että putkimiehillä on putkimiehen koulutus ja sähkömiehellä sähköalan koulutus.

2

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina ay

      Oletko kuvitellut että Virosta jossa on alla1,5milj. asukasta riittää kaikkiin Euroopan maihin huippu osaajia? Nykyään ei ammattitaito rakennuksilla merkitse mitään kunhan on HALPA. Sana HALPA pimentää aivot kaikilta TILAAJILTA, PÄÄURAKOITSIJALTA, ALIURAKOITSIJALTA, VALVOJALTA ym. Pitää muistaa olla HALPA ja puhua huonoa Suomea se tekee nykyään AMMATTIMIEHEN kunhan muistaa olla HALPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • putkari 1000

      Itse Lemminkäisellä putkimiehenä olleena voin todeta että lemmiminkäinen maksaa keskivertoa huonommin.Ja toisekseen ei nekään nyt sentään mitään tumpeloja ota jotain pitää osatakkin. Kyselivät heti koulutuksen perään. Tietysti vanhemmilla asentajilla ei välttämättä koulutusta ole mutta ovat saaneet koulutuksen työtä tekemällä joka nykyään on jo miltei mahdottomuus kun eivät viitti alkeista lähteä opettamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      4580
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      69
      2642
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1675
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1156
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      45
      865
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      863
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      817
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe