kokemuksia peewee pellettivessasta

RVATAR

onko hyvä systeemi, säästyykö pellettiä entä vessan puhdistus, onko helpompaa?

6

4708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeet

      suosittelen normi hiekkalaatikkoa tai potkaisemaan kissan ulos tarpeille:)

    • *kolli mamma*

      Katselin myös aitoa pellettivessaa, mutta hinta rupesi tihkaisemaan. En tiedä kuinka sen kuuluisi toimia, kuinka purut löytävät tiensä alatilaan, muuta meillä toimii näin:
      Ostin sellaisen hiekkalaatikon joka on tarkoitettu normi hiekan siivilöimiseen. Siinä on kolme kerrosta, yksi reijällinen kaksi ehjää (toinen ehjä laatikko on kätevä pesupäivinä, muuten turha).

      Hiekkana on K-raudan lämmitys pelletti á 7€/20kg. Vanhempi kissa vähän ihmetteli, pikku pentu ei varmasti edes huomannut hiekan vaihtumista. Laatikon päällekkäin, ensi ehjä sitten ritilällinen.
      Aluksi jätin 4cm tilan alimman ja ritilä kerroken väliin. Kissan käytyä pissalla, huomasin, että alakerrokseen meneekin vain lirut. Lapioin siis tämän välitilan kerroksen pellettejä täyteen ja ritilä laatikko päälle.
      Nyt kissa kaivaa aina ritilään asti, käy pissalla ja lirut menevät alakerrokseen siellä olevien pellettien päälle, imeiytyy pelletteihin ja jää sinne.

      Kerran viikossa lapioimme alakerroken pellettipurut ja laitamme uutta tilalle. Ei ole pellettejä eikä purua ympäri kämppää.

      Pussin välein vaihdalmme kaikki pelletit. Pohjakerroksen laatikko rupeaa muuten haiskahtamaan.

    • wwwwrrrr

      hei, missä tuollaisia myydään ja mitä maksaa (siis 3 krs normivessa)

      • ei liian pieneen

        Elänkeskuksessa, muistaakseni 40-45 euroa, tästä on tosin 6 vuotta. Hinnassa ei niin paljon eroa, mutta mielestäni pellettivessassa oli pieni ala, missä kissan kyykkiä. Lisäksi lämmityspelletit ovat halpoja.


    • --------------------

      Mulla on peewee ja käytössä k-raudan lämmityspelletit. On ollut todella hyvä. Ei purua kämpässä ja pysyy siistinä :) Jopa niin, etten tarvii kahdelle kissalle kuin tuon yhden :)

    • ööööööx

      ok, mistä kaupasta sais halvimmalla - musti ja mirri myy hintaan 49e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      250
      17385
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      63
      6134
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4955
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4955
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      27
      4065
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      23
      3612
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3141
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe