Maitoa ei tunnu tulevan vaikka kuinka imetän!.Pumpatessakin olen saanut max. sen 30ml ja imettäessä vauva saa vain rintaraivareita tai maito tippuu sivu suun, tuntuu ettei oma maitoni vain kelpaa pienelle..:( joten nyt menee korviketta 3-4tunnin välein 60-90ml..
Pakko oli tänne tulla purkamaan pahaa mieltä :C Nytkin sain pumpattua vajaa 10ml ja laitoin sen jääkaappiin joko odottamaan vauvan heräämistä että antaisin sen ennen lisämaitoa tai sitten että josko myöhemmin saisin pumpattua siihen vielä lisää, mutta MURR mieskin meni sen kaatamaan vain altaaseen kun sanoi "eihän täällä ole mitään"...:'( Ja minä kun ajattelin että jokainen tippa on tärkeä ja tarpeellinen.
turhauttaa...
2
228
Vastaukset 2
- 43y32y32
Ihan ensiksi muistathan, että pääasia on, että lapsi saa sitä ruokaa tuli se sitte mistä tuutista tahansa :D Ei kukaan muista enää jonku vuoden päästä sun tissitaisteluita. Paitsi sinä ;) Sinänsä siis murhe pois ja meette niinku parhaaksi näätte!
Ja muutama fakta on ne, että se mitä sinä pumppaat, ei kerro mitä sieltä ihan oikeasti tulee. Rintaraivarit taas on ihan oma juttunsa. Ja viisas lapsi varmasti mieluummin ottaa vähällä työllä pullosta kuin tekee töitä sen eteen, että tissistä heruisi. Siksipä juuri nuo rintaraivaritkin. Jos sinä haluat imettää niin käy siellä imetystukilista.net lukemassa rintaraivareista, oman maidon määrän lisäämisestä jne. Ja ennenkaikkea luota niihin rintoihisi. Kyllä ihan taatusti se maito alkaa riittämään, kun asteittain nyt lopetat tuon korvikkeen käytön (nim. kahesta lapsesta kokemusta on ja vasta tämän toisen kanssa olen uskonut, että kun pullon jättää niin maitomäärä lisääntyy). Mutta muista, ettei se imetys ole hyvän äitiyden mittari. Susta on paljon enemmän hyötyä ilosena sille lapsellesi eikä stressaavana hampaat irvessä imettäjänä. - laosjhfvö
Kannattaa suunnata Maitolaiturille pyytämään apua!
http://maitolaituri.imetys.fi/
Lähes aina imetyksen ongelmat on ratkaistavissa, joskus helposti ja joskus hieman ponnistellen, mutta jos haluat imettää niin kannattaa ehdottomasti kysellä vinkkejä tuolta. Se pelasti meidän imetyksen (onneton maidonnousu, huonosti heruvat rinnat, pieni kirppuvauva). Jos laitat tuonne kysymystä niin kerro mm. vauvan ikä, miten paino on noussut, onko ongelma uusi vai ollut alusta asti...
Pumppaamistuloksista älä ota stressiä, minä sain lypsettyä max. 20ml/krt silloinkin kun vauva söi pelkkää rintamaitoa eli maitoa kyllä oli ja tuli :) Kaikki ei heru pumpulle/käsilypsylle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681026
- 60822
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
- 62599
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko76597Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569- 28565
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35565