Miten yleensä toteutetaan 12x ikkunoiden (leveys 119cm) aukot k600 jaolla oleviin runkorakenteisiin? Siirretäänkö toisen reunan runkotolppaa 5cm "kauemmas", jotta rako kasvaa 120cm:iin ja ikkuna-aukon ala- ja yläsidospuu tuetaan "pätkätolpilla" siitä kohtaa johon runkotolpan normaalisti kuuluisi k600 seinässä asettua? Keskelle ylös ja alas tietysti pätkätolpat siihen kohtaan mihin k600 edellyttää.
12x ikkunat k600 runkoon
Lainaa tunkkii
1
677
Vastaukset
Yleensähän se ikkunan reuna ei osu luontaiseen tolppajakoon, jolloin kummallekin puoelle pakkaa tulemaan luontaisesta tolppajaosta poikkeava tolppa. Ja ikkunajakoon vaikuttavsta tekijöistä se luontainen tolppajako on ilmeisesti se kaikkein vähäpätöisin. Muutamilla isoilla talopakettimerkeillä pelaavat tolppien minimointileikkiä viljelemällä 11,4-leveitä ikkunoita, jotka mahtuu luontaiseen tolppajakoon, mutta tuollaista pitäisin nippelihommana (tosin tuhannesta talosta vuosittain, jos säätää muutamankaan tolpan, niin rahaltahan se haisee).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2941647- 2281308
- 811301
- 681265
- 305998
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820