Riittääkö rajoitettu tiedonsiirto älypuhelimelle?

--------------------

Ajattelin ostaa uuden älypuhelimen, todennäköisesti lumia 800.
Olen aiemmin lähinnä wlania käyttäen selaillut vanhalla Nokialaisella
mobiilisivuja kun ei rauta riitä "oikeiden" nettisivujen selaamiseen.
Wlania käyttäessähän ei tiedonsiirrolla ole niin merkitystä, mutta jos modernin älypuhelimen ostaa niin sitten sillä on.

Mitä on joskus tullut seurattua siirtyvän datan määrää mobiilisivuja selatessa, mobiilisivullakin saattaa siirtyä muutama mega aina kun uuden alasivun avaa. Eli pitkässä juoksussa hyvinkin paljon, jos ottaa huomioon että rajoitetun datan liittymissä raja on tyypillisesti 1gt. Veikkaanpa, että "oikeat" nettisivut ovat moninkertaisesti suurempia kuin mobiiliversiot, joten tuleeko tuo gigatavu sitten hyvinkin nopeasti täyteen? Uusissa luureissahan on myös sovelluksia, jotka ovat tauotta yhteydessä nettiin, eli dataa siirtyy kellon ympäri. Mikä järki näissä rajoitetun datan liittymissä on, jos kuukauden käyttö täyttyy viikossa? Rajattomat taas maksavat ties kuinka paljon/kk.

9

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoleton

      Ei rajoitetut yhteydet niin järin kalliita ole. Esim. erään operaattorin hinnat.
      Nopeuden mukaan 0,5M 4,9€/kk , 1 M 9,9€/kk ja mitä verkosta löytyy 13,9€/kk.
      Itselläni on Saunalahden vapaa rinnakkaiskortilla, täällä Espoossa. Mokkulalla E1820 latausnopeus on ollut 5-10M ja lähetys 1-3M. Nokian E52 kännykällä max latausnopeus 2,5M. Hämeessä olevan mökin 900 verkossa latausnopeus n. 5M. Kuukaudessa mokkulalla ja kännykällä siirretty data on ollut n.4-5 milj. kt. Data on kulunut pääasiassa sähköpostiin ja lehtien lukemiseen.

    • -------------------

      Kiitos alkuun viestini huomioimisesta, apua siitä ei kuitenkaan juuri ollut.
      Ensinnäkin tiedän, että rajoitetut yhteydet eivät ole kalliita. Saisin puhelut ja riittävän netin älypuhelimeen 20eur/kk.

      Ongelma tässä on juuri se, että tuossa on dataa rajoitettu vaivaiseen 1 gigatavuun kuukaudessa. Se ei fiilispohjalta vaikuta kovin suurelta määrältä, modernilla kännykällä kun selataan oikeita webbisivuja eikä mobiilisivuja. Liittymät, joissa datarajoitusta _ei_ ole, ovat mielestäni liian kalliita, 40-50eur/kk.

      Käsittääkseni jo tämänkin sivun selailussa dataa liikkuu tuota rajaa miettiessä melko valtava määrä. Mitä tulee sitten noihin mainitsemiisi datamääriin, kaiketi ymmärrät, että megatavu tarkoittaa noin tuhatta kilotavua? Kun taas yksi gigatavu on noin tuhat megatavua, eli miljoona kilotavua. Mainitsemasi määrät ovat 4-5gt, viisinkertainen määrä
      tyypilliseen rajoitetun liittymän käyttörajaan nähden.

      • huoleton

        Nuo hinnat jotka annoin, ei ole mitään datarajaa/kk. Hinta määräytyy vain halutun nopeuden mukaan. 4-5 gtavua on esimerkki mitä määriä dataa liikkuu normaalikäytössä . Samalla 13,9€/kk hinnalla voisin roikkua netissä älypuhelimessa tai mokkulalla vaikka 50 gt/kk edestä.
        Vaikka asuisit täysin korvessa ei mobiililaajakaistan hinta vaihtele sen mukaan, kyllä se on sama operaattoreilla koko Suomessa, mutta tarjottu nopeus vaihtelee, siksi ei kannata maksaa 3g nopeudesta, jos vaan on gprs-nopeus tarjolla. 450 verkon hinnoista en tiedä.


    • surfaaja

      Taitaapa kyllä nykypäivänä olla 1 gt ETUOIKEUTETTUA tiedonsiirtoa (jolloinka priorisointisi olla verkossa korkealla). Eiköhän lähestulkoon kaikissa mobiili nettiliittymissä ole rajaton netin käyttö nykypäivänä.

    • surffaaja

      Pitipä vielä kysästä, että mitäköhän kivikautista hinnastoa oot selaillu? :--D

      • Silmäkäteennn

        Tällä uudella operaattoril dna prol on halvemmat liittymät 1gt rajoitus.


      • Alhainehintahuono3g
        Silmäkäteennn kirjoitti:

        Tällä uudella operaattoril dna prol on halvemmat liittymät 1gt rajoitus.

        Ja huonompi 3G-peitto... Joku houkutin pitää olla että saa pask*n myytyä.


    • talkina

      Sauniksen porukkaa vituttaa,kun Dnaprolla on halvemmat hinnat. Kyllä se peitto on rajallinen Sauniksellakin...

    • sarkkuliini

      Mikä ero on Gt ja M. Kun ilmoitetaan että on 1 Gt netti ja toinen on 0.5 M. Molemmat ovat eri operaattoreilla, olisin vain verrannut kumpi on parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8323
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      169
      2694
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      968
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      930
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      856
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      742
    Aihe