Teneriffa,auton vuokraus kentältä vai matkatoimistolta?

Amalia Armas

Maaliskuulla mennään Teneriffalle ja aiotaan vuokrata auto koko viikoksi,kannattaako vuokrata esim Easy Terran kautta suoraan kentälle vai ottaa oman matkatoimiston kautta? Hotellimme on Iberostar Torviscas Playa,tästä myös haluaisin kommentteja kävijöiltä. Kiitos!

16

6944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CICAR, suosittelen

      Autonvuokrauksesta: miksi maksaisit turhaan matkatoimistolle? Itse vuokrannut pari kertaa CICAR:ilta, www.cicar.com. Toimii hyvin ja ongelmitta, ei pahan hintainen.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Autonvuokraus Teneriffa - https://localrent.tpm.li/JU6F9jA8
        Auton varaaminen ja hintojen vertailu on niin helppoa että en enää käytä muita palveluita

        Huijaus varokaa.


    • nannahh

      meneekö tuo cicarin vuokraus 0 omavastuulla?

    • blues_brother

      Joulukuussa 2010 vuokrasin auton matkatoimiston sivujen kautta lentokentälle. Oli ihan kiva ja näppärä hypätä lentokentältä vuokra-autoon ja ajaa hotellille.

      Lentokentällä on toki autovuokraamoja mutta homma hoitui nopeammin kun paperit ja auto olivat jo valmiina. Ei tarvinnut kuin näyttää ajokortti ja allekirjoittaa vuokrapaperit.

      Ainakin matkatoimiston kautta tilatessa vuokra-auton hinta tuplaantuu (20 eur -> 40 eur), jos sen ottaa ilman omavastuuta. Hyvä puoli tuossa on ettei tarvitse syynätä autoa kovin tarkkaan ennen liikkeelle lähtöä. Jos otat auton osittaisella omavastuulla, kannattaa auto valokuvata joka kulmasta ennen ajoon lähtöä.

      Matkatoimiston kautta varatessa saa myös mahdollisissa ongelmatilanteissa apua oppailta. Kyllä minä silti uskaltaisin vuokrata auton paikanpäältäkin ilman välikäsiä mutta pikkaisen enemmän olen valmis maksamaan matkatoimiston välittämästä vuokra-autosta.

      Minuakin kiinnostaa se, että paljonko esimerkiksi tuolla Cicar-autovuokraamolla maksaa auto ilma omavastuuta. 700 euron omavastuulla autoa tuskin saa Cicariltakaan kovin paljon alle 20 euron per vuorokausi?

      • Unohdin, että luottokortti piti tietenkin myös näyttää vaikka olin jo maksanut matkatoimistolle auton vuokran. Passinkin halusivat nähdä.


      • blues_brother kirjoitti:

        Unohdin, että luottokortti piti tietenkin myös näyttää vaikka olin jo maksanut matkatoimistolle auton vuokran. Passinkin halusivat nähdä.

        Vastaan itse itselleni. Cicarin nettisivuilla kohdassa free services lukee "Our insurances are 100% full comprehesive, without excess." Tuo without excess tarkoittaa ilman omavastuuta. Eivät näköjään veloita lisämaksua myöskään kakkoskuljettajasta tai lasten istuimesta. Tulee siis puolet halvemmaksi kuin suoraan esimerkiksi Aurinkomatkojen kautta.


      • CICAR, suosittelen

        Itse päädyin ensisijaisesti CiCARiin sen takia, että sieltä oli helppo löytää sopivan kokoinen auto järkihintaan - 4 - 5 henkeä matkatavaroineen tarvitsee tilaakin.

        Viikkohinnat tuollaisille ovat sitten luonnollisesti yli pienimpien. Zafira tai farkku-Astra 250/viikko. Kerran oli Opel Compo, samaan hintaan.

        Lisäksi ekstra-plussaa CICARille erittäin nopeasta ja ystävällisestä palvelusta - email-kyselyihin vastaukset tunnissa ja hyvällä englannilla. Yllättävää oli se, että varausta ei edes vahvistettu luottokortilla, mutta aina on sovittu auto ollut alla.

        Parin viikon päästä GC:lle ja CICARilta taas auto alle.


    • Amalia Armas

      Kiitos vastauksista!
      Varattiin nyt kumminkin matkatoimiston kautta vaikka halvemmalla olisi päässyt ilman välikäsiä. "Säästää"siinä ainakin lentokenttä kuljetusten hinnan ja omia hermojaan kun saa heti lähteä kentältä menemään omaan tahtiin hotellille päin eikä tarvitse odotella linja-auton lähtöä.

    • Olisitte tuo sikarin kauttakin saaneet auton tilattua kentälle. Sikarilla on toimisto niin Gran Canarian kuin Teneriffan eteläisellä lentokentällä (ainakin). Mutta hyvä noinkin.

    • Amalia Armas

      Juu kyllä olis onnistunut Sikarin kautta ,Easy Terra on hyvä sivusto josta saa parhaat hinnat etsittyä ja auton halutessaan kentälle, mutta tälleen tälläkerralla .

    • nannahh

      Taidan päätyä sitten tuolta cicarilta auton vuokraukseen,miten muuten navig suhteen,otatteko täältä mukaan vai vuokraatteko paikan päältä.

      • CICAR, suosittelen

        Kanarialla ei navigaattoria kauhean paljon tarvitse, ehkä joku Las Palmasissa ajelu on poikkeus. Navilla ei ole helppo suunnitella ajoreittejä, joten kunnon kartta kannattaa olla joka tapauksessa.

        Itsellä on kuitenkin oma tomppa mukana, Länsi-Euroopan kartoilla. Lisäksi kännyssä Navi ja Kanarian kartat ladattu muistikortille. Sanoisin, että vuokraus ei kannata kun tuonkin navigaattorin saa reilulla satkulla.

        Muuten, noiden kaupunkien nimien löytäminen ei aina ole kauhean helppoa, ainakaan Tom-Tomissa.


    • Cicarcarcar

      Cicarilta vuokrasimme myös me auton,jonka sai suoraan lentökentältä.Ëtuihin laskisin myös sen että taitaa olla ainut yhtiö joka antaa viedä autonsa myös muille saarille ,jos haluaa tehdä visiittejä.

    • anzibanzi

      Olimme Teneriffalla tammikuussa 2014 ja vuokrasimme auton lentokentältä, kun saavuimme. Cicarin palvelu oli erinomaista ja matkamme meni hyvin. Suosittelen paikallista toimijaa omasta kokemuksesta! Sen kuitenkin huomasin, että kannattaa varata auto jo edeltävästi Suomesta käsin, koska itse jäimme melkein ilman autoa suuren kysynnän vuoksi (kaikista muista autovuokraamoista oli autot vuokrattuna).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      351
      1550
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1004
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe