Nyt ihan tyhmä kysymys,mutta tarvitseeko lyhytkarvainen collien jotain vaatetta näin kovilla pakkasilla yli -20--asteen?
Vai pärjääkö ilan?
Kitos.
tarviiko lyhytkarvainen collie vaatetta pakkasilla?
6
1396
Vastaukset
- 18+16
Näät sen koirasta tarvitseeko vai ei . Itselläni on PK collieita ja yhdellä on oltava tossut vaikka muut ei niitä tarvitse . Eli hyvin koirakohtaista nämä pukeutumisasiat.
- 23
Monet tarvitsevat ainakin rauhallisille lenkeille. Jos taas koira saa liikkua reippaasti niin ei välttämättä tarvitse takkia. Mutta se on tosiaan koirakohtaista. Varsinkin jos on pudottanut pohjavillaa niin takki voi todellakin olla tarpeen myös reippailla lenkeillä. Kovilla pakkasilla saattaa pehkokin kaivata takkia jos on villat huonossa jamassa :)
Kannattaa siis ainakin varautua siihen, että koira mikä koira niin takin voi joutua jossain vaiheessa hankkimaan. Ja / tai ehkä ne tossutkin. - paleltaa
Meillä on kovilla pakkasilla pehkollakin takki. Ja tassut palelee. Kovin pitkiä lenkkejä ei pakkasella tehdäkään, kun ei suostuta kävelemään. Tossut pitäisi ostaa.
- tntin
Mulle tuli viime syksynä nahkakakara, jolla kyllä pidin joulukuun viileillä villapaitaa ja sitten kovilla talven pakkasilla takkia. Mutta tiettykin pentu on yleisesti ottaen herkempi kylmälle. Naapurin aikuista nahkaherraa en kertaakaan talven aikana nähny takki päällä, eikä näyttänyt menoa haittaavan.
Ehkä omalle nahkalle aikuisenakin tulee puettua takki kovimmille pakkasille. - Marian12
Meidän nahka 7 kk on käyttänyt koko talven manttelia ja nyt kurakeleillä sadetakkia.
- nahka12
Meillä ei pidetä takkeja ku ei ne auta mitään, samallai palelevat ilman takkia ku takki päällä. Tummelia olen tassuihin talvisin laittanu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1365816
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962619- 1352561
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 131568
- 641190
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä11081Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 82865