uusi elämä

avalinnea

heippa kaikille ja kiitos jos vastaatte.olen nuori (31.v) ja minulla on 12.v tyttö ,10. v poika ja 5.v kaksoset! toivottaisiin kovasti vielä vauvaa mutta se on tunteella ajattelua,järjellä kun miettii niin opiskelen vielä ja hyvä että selvinnyt poikien vauva vaiheesta.synnytykset ollut mahtavia kokemuksia,niin kuin raskaudet. nyt kuitenkin käynyt tosi vahinko (syön e-pillereitä) mutta olen raskaana. en haluaisi abortoida lasta kun haluaisin mielummin auttaa niitä jotka omia ei saa. minusta jokaisen naisen (joka haluaa) kuuluu kokea äitiys,se on mullistava kokemus elämässä. voisinko mitenkään pitää lasta ja antaa adoptoitavaksi,tänne suomeen??
kiitos vastauksista

5

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti viidelle

      No toki voit, itse en vain voisi luopua lapsesta jota kantaisin 9 kk., en noilla perustein mitä luettelet. Siis onko abortin vastaisuuteesi syynä vain se, että haluat jonkun saavan kantamasi lapsen? Siis auttamisen halu?!

      "en haluaisi abortoida lasta kun haluaisin mielummin auttaa niitä jotka omia ei saa. "

      Oletko ajatellut asian ihan loppuun saakka?

      Itselläni on 3 biologista ja 2 adoptoitua.

    • Onnen antaja

      Suosittelen lämpimästi antamaan lapsen adoptioon.Suomessa on niin moni lapsenton aviopari joka on toivonut jo 5-10vuotta omaa lasta ja ei ole sitä saanut.
      Semmoinen on niin suuri rakkauden osoitus lasta kohtaan että pystyy antamaan sille paremman elämän.Ja myös Adoptio vanhemmat saavat kauan kaipaamansa lapsen ja rakastamaan sitä ehdoitta..

    • sdfsääääsdd

      Et voi antaa lastasi pois
      Olet nyt vain hämmentynyt
      Olet ollut hyvä äiti noille lapsillesi mitä sinulla on. Kyllä vielä yhdelle tilaa loytyy.

    • Orvokki.

      Uhraa aiheesta vielä jokunen hetki ajatuksillesi.
      Ei apotiolapsia haluavia aikuisia tarvitse auttaa, mutta avuton puolustuskyvytön lapsi tarvitsee apua ja avun antaja on ensisijaisesti lapsen oma äiti ja isä ... sitten isovanhemmat ja muut lähisukulaiset, muut vieraat tulevat kaukana ... kaukana perässä.

      PS. Mielenterveysyhdistyksistä saat asiantuntevaa apua ongelmaasi.

    • 1262012

      Tämä ei ole mikään lastenvälityspalsta - ettäs kehtaatkin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      52
      5650
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      55
      5625
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      103
      4449
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3863
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3763
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3472
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3280
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2709
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      48
      2569
    Aihe